اطلاعات دارویی سرتاکونازول

sertaconazole

سرتاکونازول sertaconazole


سرتاکونازول موضعی یک داروی ضد قارچ می باشد که با عفونت های ناشی از قارچ ها مقابله می کند. داروی سرتاکونازول موضعی برای درمان تینا پدیس ( پای ورزشکار) در بزرگسالان و کودکان 12 سال و سنین بالاتر استفاده می شود.
سرتاکونازول موضعی جهت درمان درماتوفیت ها شامل کچلی پا، کچلی تنه، کچلی کشاله ران، کچلی کف دست و عفونت های ناشی از پیتریازیس ورسیکالر و عفونت های سطحی کاندیدا آلبیکنس بکار می رود.

مکانیسم اثر سرتاکونازول

داروی سرتاکونازول ساخت ارگوسترول را مهار کرده و به غشای سلولی قارچ آسیب می رساند و سبب تغییر در نفوذپذیری غشای سلولی قارچ شده و منجر به مرگ سلول می شود.

فارماکودینامیک

سرتاکونازول یک ضدقارچ از گروه ایمیذازول/ تری آزول می باشد.

فارماکوکینتیک

فراهمی زیستی سرتاکونازول بسیار ناچیز می باشد.

موارد مصرف سرتاکونازول

ضد قارچ موضعی

مقدار مصرف سرتاکونازول

بزرگسالان و کودکان 12 سال و بالاتر:موضعی، روزی 2 بار بمدت 4 هفته، -در درمان کچلی در صورت عدم بهبودی طی 2 هفته اول باید در تشخیص تجدید نظر شود.

هشدارها

1-امنیت مصرف و کارایی و اثربخشی سرتاکونازول در کودکان زیر 12 سال به اثبات نرسیده است. 2-قبل از شروع مصرف و حین درمان با سرتاکونازول ، شرایط پوست ارزیابی و ثبت گردد.

نکات قابل توصیه

1-به بیمار تحت درمان با سرتاکونازول توصیه شود که محل موردنظر تا جای ممکن خشک نگه داشته شودزیرا پوست مرطوب مکان مناسبی برای رشد قارچ می باشد.
2-به بیماران توصیه شود که پس از استحمام با دقت بین انگشتان خود را خشک نموده و مرتبا جوراب خود را تعویض نمایند.
3- روش صحیح مصرف کرم سرتاکونازول: ابتدا دست های خود را با آب ولرم و صابون شسته سپس مقدار مناسبی از کرم سرتاکونازول را برداشته و در نواحی مورد نظر و بین انگشتان و پوست سالم نواحی نزدیک عارضه بمالید و به آرامی ماساژ دهید. بعد از مالیدن کرم سرتاکونازول دست های خود را بشویید.
4-از تماس داروی سرتاکونازول با چشم ها،بینی،دهان و سایر غشائ های مخاطی خوددای کنید.در صورت تماس کرم سرتاکونازول با چشمها ، چشم ها را با مقدار زیادی آب سرد شسته و درصورت ملتهب شدن آنها به مراکز درمانی مراجعه کنید.
5-دوره درمان با داروی سرتاکونازول را کامل کنید.

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )


توجه :کاربران گرامی؛ اطلاعات دارویی موجود در وبسایت صرفا جهت افزایش اطلاعات دارویی شما میباشد و لزوما به معنای موجود بودن دارو در داروخانه مرکزی امام نیست .
جهت اطلاع از موجودی داروها میتوانید در ساعات 7 الی 22 با شماره 05131908 داخلی های 228 و 229 تماس حاصل نمایید. ( صفحه اینستاگرام موسسه خدمات دارویی رضوی ) .
نظرات
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.

پرسش از دکتر داروساز