اطلاعات دارویی تلمیسارتان

Telmisartan


تلمیسارتان Telmisartan


تلمیسارتان آنتاگونیست رسپتور آنژیوتانسین 2 می باشد.تلمیسارتان با جلوگیری از تنگ شدن عروق خونی شده و سبب کاهش فشار خون و بهبود جریان خون می شود. تلمیسارتان در درمان زیادی فشار خون بکار می رود.این دارو گاهی اوقات همزمان با دیگر داروهای فشار خون مصرف می شود.
تلمیسارتان همچنین برای کاهش خطرات بیماریهای قلبی عروقی مانند کاهش احتمال بروز سکته،حمله قلبی یا مرگ ناشی از مشکلات قلبی در بیماران 55 ساله و مسن تر با ریسک فاکتورهایی برای اختلالات قلبی جدی نیز استفاده می شود.

مکانیسم اثر تلمیسارتان

تلمیسارتان با مهار انتخابی متصل شدن آنژیوتانسین 2 به گیرنده AT1 در بسیاری از بافتها مانند عضلات صاف عروق و غده آدرنال ،اثر تنگ کنندگی عروق و ترشح آلدسترون آنژیوتانسین 2 را مهار می کند .از اینروعمل آن مستقل از مسیر سنتز آنژیوتانسین 2 می باشد.

فارماکودینامیک

تلمیسارتان آنتاگونیست غیر پپتیدی رسپتور آنژیوتانسین 2 (تیپ AT1) می باشد.

فارماکوکینتیک

بدنبال مصرف خوراکی حداکثر غلظت پلاسمایی تلمیسارتان 0.5 تا یک ساعت پس از مصرف بدست می آید. تلمیسارتان بمیزان بسیار بالایی ((>99.5% به پروتئینهای پلاسما عمدتا آلبومین و α1 گلیکوپروتئین اسید متصل می شود. تلمیسارتان بواسطه کونژوگاسیون به متابولیت غیرفعال اسیل گلوکوروناید متابولیزه می شود.
97% مقدار مصرفی بصورت دست نخورده از طریق مدفوع دفع می گردد. تنها مقدار کمی از طریق ادرار دفع می گردد.

مقدار مصرف تلمیسارتان

مقدار مصرف معمول برای زیادی فشار خون:بزرگسالان:
مقدار اولیه:40 mg خوراکی یک بار در روز
مقدار نگهدارنده:40 تا 80 mg خوراکی یکبار در روز
مقدار مصرف معمول برای کاهش خطرات بیماریهای قلبی عروقی:بزرگسالان:
80 mg خوراکی یک بار در روز

موارد منع مصرف تلمیسارتان

ازدیادحساسیت به این دارو و ترکیبات آن

هشدارها

1-در بیماران دیابتی تلمیسارتان همزمان با آلیسکیرن تجویز نگردد.
2-از آنجاییکه مقدار قابل توجهی از تلمیسارتان با ترشح صفرا دفع می گردد ،در بیماران دارای اختلالات انسدادی صفرا یا نارسایی کبد ،کلیرانس کاهش می یابد لذا در این بیماران مصرف تلمیسارتان را با کمترین مقدار ممکن آغاز نموده و به آهستگی و با دقت تنظیم مقدار صورت پذیرد.

نکات قابل توصیه

1-در بیماران تحت درمان با تلمیسارتان بخصوص نارسایی پیشرفته کلیه،نارسایی قلبی،تحت درمان جایگزین کلیه، مصرف کننده مکملهای پتاسیم و یا دیورتیک های نگهدارنده پتاسیم،جایگزین های نمک حاوی پتاسیم یا دیگر داروهایی که سطح پتاسیم خون را بالا می برند، هایپرکالمی (زیادی پتاسیم خون) ممکن است اتفاق بیفتد
2-بیشترین اثر ضدفشارخون تلمیسارتان پس از دو هفته و حداکثر کاهش فشار خون پس از 4 هفته از شروع درمان قابل مشاهده می باشد.
3-در حین درمان با تلمیسارتان بصورت دوره ای الکترولیت های سرم اندازه گیری شود.

مصرف در بارداری

D ( در این گروه از داروها، مطالعات و نتایج حاصل از آن بیانگر وجود خطر برای جنین انسان است. زمانی که استفاده از دارو برای زنان باردار اجتناب ناپذیر است و خطرات احتمالی پذیرفته شده است، پزشک دارو را تجویز می کند. )


توجه :کاربران گرامی؛ اطلاعات دارویی موجود در وبسایت صرفا جهت افزایش اطلاعات دارویی شما میباشد و لزوما به معنای موجود بودن دارو در داروخانه مرکزی امام نیست .
جهت اطلاع از موجودی داروها میتوانید در ساعات 7 الی 22 با شماره 05131908 داخلی های 228 و 229 تماس حاصل نمایید. ( صفحه اینستاگرام موسسه خدمات دارویی رضوی ) .

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.