اطلاعات دارویی آنتی ترومبین آلفا

Antithrombin alfa

آنتی ترومبین آلفا Antithrombin alfa


آنتی ترومبین آلفا یک داروی ضد انعقاد نوترکیب است که برای پیشگیری از وقایع ترومبوآمبولیک در بیمارانی که کمبود ارثی آنتی ترومبین در شرایط پرخطر دارند، استفاده می شود.

مکانیسم اثر آنتی ترومبین آلفا

آنتی ترومبین مهار کننده اصلی ترومبین و فاکتور Xa ، پروتئازهای سرین دخیل در انعقاد خون است. آنتی ترومبین با تشکیل یک کمپلکس که به سرعت از گردش خون خارج می شود فعالیت ترومبین و فاکتور Xa را خنثی می کند.

فارماکودینامیک

کمبود ارثی آنتی ترومبین باعث افزایش خطر ترومبوآمبولی وریدی (VTE) می شود. در شرایط پرخطر ، مانند جراحی یا تروما یا در زنان باردار در دوره نزدیک به زایمان، خطر ابتلا به VTE،  10 تا 50 برابر بیشتر از جمعیت عمومی است. در بیماران مبتلا به کمبود آنتی ترومبین ارثی ، آنتی ترومبین آلفا سطح فعالیت آنتی ترومبین پلاسما را در دوره های پیش از عمل و پیش از زایمان تصحیح می کند.

فارماکوکینتیک

حجم توزیع: با دوز 50 واحد بر کیلوگرم برابر 126 میلی لیتر بر کیلوگرم و با دوز 100 واحد بر کیلوگرم برابر 156 میلی لیتر بر کیلوگرم است. حجم توزیع در زنان باردار دچار کمبود ارثی آنتی ترومبین در موقعیت های پرخطر به 14.3 لیتر افزایش می یابد.

مسیر حذف: کمپلکس های برگشت ناپذیر که بین آنتی ترومبین III و هدف آن پروتئیناز تشکیل می شود به سرعت توسط کبد برداشته می شوند.

نیمه عمر: در دوز 50 واحد بر کیلوگرم 11.6 ساعت و در دوز 100 واحد بر کیلوگرم 17.7 ساعت است.

پاکسازی از بدن: در دوز 50 واحد بر کیلوگرم 9.6 میلی لیتر بر ساعت بر کیلوگرم و در دوز 100 واحد بر کیلوگرم 7.2 میلی لیتر بر ساعت بر کیلوگرم است. در زنان باردار دچار نقص ارثی، به 13.8 لیتر بر ساعت می رسد.

سمیت: بالاترین دوز تست شده در رت ها 360 میلی گرم بر کیلوگرم در روز بود که منجر به تورم گذرا در اندام ها شد.

موارد مصرف آنتی ترومبین آلفا

نقص ارثی آنتی ترومبین 3

مقدار مصرف آنتی ترومبین آلفا

در زنان باردار:

شروع قبل از زایمان یا 24 ساعت قبل از جراحی:

دوز بارگیری بر حسب واحد:

{(100 منهای سطح فعالیت پایه آنتی ترومبین 3) تقسیم بر 1.3} ضرب در وزن بدن به کیلوگرم

دوز نگه دارنده بر حسب واحد بر ساعت:

{(100 منهای سطح فعالیت پایه آنتی ترومبین 3) تقسیم بر 5.4} ضرب در وزن بدن به کیلوگرم

    در افراد غیر باردار:

دوز بارگیری بر حسب واحد:

{(100 منهای سطح فعالیت پایه آنتی ترومبین 3) تقسیم بر 2.3} ضرب در وزن بدن به کیلوگرم

دوز نگه دارنده بر حسب واحد بر ساعت:

{(100 منهای سطح فعالیت پایه آنتی ترومبین 3) تقسیم بر 10.2} ضرب در وزن بدن به کیلوگرم

موارد منع مصرف آنتی ترومبین آلفا

حساسیت به بز یا پروتئین های شیر بز

عوارض جانبی آنتی ترومبین آلفا

هموراژی، واکنش های محل انفوزیون

• استفاده از داروهای ضد انعقاد نظیر دالتپارین، پراسوگرل و انوکساپارین به همراه آنتی ترومبین آلفای نوترکیب ممکن است خطر خونریزی از جمله خونریزی شدید و گاه کشنده را افزایش دهد.
• استفاده از این دارو به همراه دفراسیروکس می تواند باعث افزایش ریسک زخم های گوارشی و خونریزی شود.

هشدارها

 • در صورت استفاده همزمان با هپارین شکسته نشده، هپارین با وزن مولکولی کم ، یا داروهای دیگری که از آنتی ترومبین III برای اعمال اثرات ضد انعقادی خود استفاده می کنند، می تواند اثرات ضد انعقادی را افزایش دهد.
 • امکان بروز واکنش های ازدیاد حساسیتی مانند آنافیلاکسی
 • امکان بروز واکنش ایمنی از نوع آنتی بادی به آنتی ترومبین آلفا، آنتی ترومبین بز و پروتئین های شیر بز

نکات قابل توصیه

 • احتمال بروز واکنش های ازدیاد حساسیت؛ اهمیت شناخت تظاهرات اولیه حساسیت (به عنوان مثال کهیر ، خارش عمومی، سفتی سینه ، خس خس سینه ، افت فشار خون ، آنافیلاکسی) و اطلاع رسانی فوری به پزشک در صورت بروز هر یک از این علائم.
 • اهمیت گزارش حساسیت شناخته شده قبلی یا فعلی به پروتئین شیر بز قبل از دریافت آنتی ترومبین آلفا.
 • خطر خونریزی با مصرف همزمان آنتی ترومبین آلفا و سایر داروهای ضد انعقاد خون؛ اهمیت اطلاع پزشک در صورت بروز هرگونه خونریزی در طول درمان.
 • اهمیت آگاهی به پزشک توسط زنانی که باردار هستند یا قصد بارداری یا شیردهی را دارند.
 • اهمیت اطلاع رسانی به پزشکان در مورد درمان های هم زمان موجود یا در نظر گرفته شده ، از جمله داروهای تجویزی و OTC و همچنین هرگونه بیماری همراه.
 • اهمیت اطلاع رسانی به بیماران از سایر اطلاعات مهم پیشگیرانه.

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )

به نظر نمی رسد که مصرف این دارو در طی سه ماهه سوم با افزایش خطر ناهنجاری های جنینی همراه باشد. با این وجود ، فقط در صورتی که به روشنی اندیکاسیون داشته باشد، در دوران بارداری از آن استفاده کنید.


توجه :کاربران گرامی؛ اطلاعات دارویی موجود در وبسایت صرفا جهت افزایش اطلاعات دارویی شما میباشد و لزوما به معنای موجود بودن دارو در داروخانه مرکزی امام نیست .
جهت اطلاع از موجودی داروها میتوانید با شماره 05131908 داخلی های 228 و 229 تماس حاصل نمایید و یا به دایرکت اینستاگرام موسسه و واتساپ شماره 09395286084 پیام ارسال بفرمایید .
نظرات
  تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.

پرسش از دکتر داروساز

دارو های مشابه