اطلاعات دارویی ریزاتریپتان

Rizatriptan

ریزاتریپتان Rizatriptan

گروه دارو: عوامل ضد میگرن

داروی ریزاتریپتان جهت کنترل و درمان سردرد های میگرنی مورد استفاده قرار می گیرد . ریزاتریپتان تنها در کنترل درد در شروع سردرد میگرنی موثر است و از میگرن یا حملات میگرنی پیشگیری نمی کند .
بیشتر بخوانید : انواع سردرد و روش های درمان آن

مکانیسم اثر

داروی ریزاتریپتان آگونیست انتخابی گیرنده های سروتونینی در شریان های مغزی است که از این طریق باعث انقباض عروقی و کاهش التهاب می شود.همچنین به نظر می رسد از آزادسازی نوروپپتید جلوگیری کرده و سبب کاهش انتقال در مسیرهای انتقال درد می گردد.

فارماکودینامیک

ریزاتریپتان آگونیست انتخابی گیرنده های سروتونینی ( 5-هیدروکسی تریپتامین ; 5-HT) نوع 1B و 1D می باشد

فارماکوکینتیک

داروی ریزاتریپتان پس از مصرف خوراکی بسرعت جذب می شود. فراهمی زریستی به دلیل متابولیسم عبور اول کبدی 45% می باشد.غذا تاثیری بر فراهمی زیستی ریزاتریپتان ندارد، هرچند مصرف ریزاتریپتان با غذا زمان رسیدن به حداکثر غلظت پلاسمایی را یک ساعت به تاخیر می اندازد.
ریزاتریپتان حدود 14% به پروتئینهای پلاسما متصل می شود. متابولیسم ریزاتریپتان در کبد توسط سیستم مونوآمین اکسیداز تیپ A صورت می گیرد.
تقریبا 14% مقدار مصرفی ریزاتریپتان بصورت خوراکی بصورت تغییر نیافته و 51% بصورت متابولیت ایندول استیک اسید ازطریق ادرار دفع می گردد.
نیمه عمر داروی ریزاتریپتان حدود 2-3 ساعت می باشد.

مقدار مصرف ریزاتریپتان

مقدار مصرف معمول برای کنترل حمله میگرن :بزرگسالان:

مقدار اولیه : 5 mg یا 10 mg خوراکی در یک نوبت.
اگر سردرد بطور کامل بهبود نیافت و یا علائم دوباره برگشت با رعایت فاصله زمانی حداقل دو ساعت می توان مقدار اولیه را تکرار کرد.
حداکثر مقدار مجاز: 30 mg طی 24 ساعت .

مقدار مصرف معمول برای کنترل حمله میگرن :کودکان:

6 سال و سنین بالاتر و وزن زیر چهل کیلوگرم: مقدار اولیه: 5 mg خوراکی در یک نوبت.
6 سال و سنین بالاتر و وزن 40 کیلوگرم و بیشتر: مقدار اولیه: 10 mg خوراکی در یک نوبت.
حداکثر مقدار مجاز: یک دوز در هر 24 ساعت .

هشدارها

1-بعلت انقباض عروقی ،خونریزی مغزی،خونریزی ناحیه زیر عنکبوتیه و سکته مغزی در بیماران مصرف کننده آگونیست های 5-HT1 رخ داده است و در برخی موارد منجر به مرگ نیز شده است.
2- داروی ریزاتریپتان در بیماران با سابقه بیماری قلبی عروقی باید همراه با کنترل ECG پیش از شروع درمان و بلافاصله پس از تجویز مقدار اول مصرف گردد.
3- ریزاتریپتان در بیماران با نارسایی کبدی شدید ، اختلال عملکرد کلیه و سابقه حساسیت به سوماتریپتان با احتیاط فراوان تجویز شود.

نکات قابل توصیه

1-اگر پس از مصرف مقدار اولیه ریزاتریپتان سردرد بطور کامل بهبود نیافت ویا دوباره برگشت ، مقدار مصرف بعدی با موافقت پزشک باید حداقل دو ساعت بعد از مقدار اولیه مصرف شود و از مصرف بیش از 30 mg در 24 ساعت باید خودداری شود.
2- در بیماران با سابقه بیماری قلبی عروقی کنترل ECG بعلت امکان اسپاسم شریان کرونری با ریزاتریپتان توصیه می گردد.
3- استفاده بیش از حد از داروهای مرتبط با درمان حملات حاد میگرن ( از جمله ارگوتامین، تریپتان ها، اوپیوئیدها،یا ترکیبی از داروها برای 10 روز یا بیشتر طی یک ماه) ممکن است به تشدید سردرد منجر شود.
4- ریزاتریپتان ممکن است سبب اختلالات قضاوت و تصمیم گیری،تفکرو مهارتهای عملی گرددلذا بیماران مصرف کننده ریزاتریپتان از انجام کارهایی که نیاز به تمرکز و دقت و هوشیاری کامل دارند بپرهیزند.

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )


جهت اطلاع از موجودی داروهای تک نسخه ای در موسسه خدمات دارویی رضوی، با واحد داروهای تک نسخه ای تماس بگیرید .
۰۵۱-۳۱۹۰۸ (داخلی ۱)
و یا شماره 09045416138
موسسه خدمات دارویی رضوی
بانک اطلاعات دارویی | جدیدترین اخبار دارویی | مشاوره داروییدمنوش های گیاهی رضوی| دارای خواص درمانی متنوع

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.