اطلاعات دارویی آنتوسیانوزید آ

Anthocyanoside

آنتوسیانوزید آ Anthocyanoside


آنتوسیانین ها رنگدانه هایی گیاهی هستند که از فلاونوییدها منشا می گیرند و در برابر گونه های فعال اکسیژن که به علت تنش فیزیکی ایجاد شده اند، نقش آنتی اکسیدانی دارند و توانایی محافظت در برابر بسیاری از بیماری های انسانی را دارند. البته تا به حال مطالعات گسترده ای در این خصوص صورت نگرفته است .

آنتوسیانین و فلاونوییدهای مشابه، محصولاتی هستند که توسط گیاه برای دفاع ، محافظت و جذابیت ساخته می شوند.

مکانیسم اثر

توانایی آنتوسیانین ها در مقابله با پروسه های سرطان زایی شامل چندین مکانیسم است از جمله مهار آنزیم های سیکلواکسیژناز و توانایی آنتی اکسیدانی قوی. نقش آنتوسیانین ها در محافظت در برابر بیماری های قلبی عروقی به شدت به مقابله با استرس اکسیداتیو ارتباط دارد.

فارماکودینامیک

آنتوسیانین ها به تنهایی و یا مخلوط با بیوفلاونوییدها، حفاظت از تخریب DNA ، فعالیت استروژنیک، مهار آنزیمی ، افزایش تولید سایتوکاین ها (تنظیم پاسخ ایمنی)، فعالیت ضدالتهاب ، پراکسیداسیون لیپیدها ،کاهش نفوذپذیری و شکنندگی مویرگ ها و تقویت غشا را برعهده دارند.

فارماکوکینتیک

در بسیاری از مداخلات آنتوسیانین ها در سلامت انسان، جزئیات مکانیسم فعالیت ، جذب ، فراهمی زیستی ، توزیع و محل اثر توضیح داده نشده است.

موارد مصرف آنتوسیانوزید آ

پیشگیری و کاهش علائم ناشی از شکنندگی عروق , اثرات محافظت از رگ و ضد ادم را در حیوانات آزمایشگاهی , افزایش نفوذپذیری مویرگ های پوستی , ضد ادم , اثر محافظتی بر معده

آزمایشات آماده سازی و تست آنتوسیانوزیدها اثرات محافظت از رگ و ضد ادم را در حیوانات آزمایشگاهی نشان داده است.
دوزهای خوراکی 25 تا 100 میلی گرم در کیلوگرم وزن بدن باعث افزایش نفوذپذیری مویرگ های پوستی شده است . فعالیت ضد ادم پس از مصرف وریدی یا موضعی مشاهده شده است.
- آنتوسیانوزید به بهبود تغییرات ریتمیک قطر سرخرگ ها که در توزیع مجدد جریان خون در مویرگ ها و تشکیل مایع میان بافتی موثر است کمک می کند.

مقدار مصرف آنتوسیانوزید آ

3 تا 6 قرص در روز

موارد منع مصرف

آنتوسیانوزید را بدون تجویز پزشک مصرف نکنید اگر این مشکلات را دارید:
مصرف انسولین یا داروهای ضد دیابت
مصرف داروهای ضد انعقاد مانند کلوپیدوگرل (انوکساپارین ، هپارین ، وارفارین)

عوارض جانبی آنتوسیانوزید آ

کهیر , تورم صورت , تورم زبان , سختی تنفس , تورم لب ها , تورم گلو

اگر علائم آلرژیک ذکر شده را پیدا کردید بلافاصله به پزشک اطلاع دهید
با اینکه اطلاعات کافی در دست نیست ، مصرف آنتوسیانوزید برای دوره کوتاه بدون عارضه بوده است

تداخلات دارویی

اطلاعاتی در دست نیست .

هشدارها

در موارد زیر در خصوص مصرف دارو با پزشک خود مشورت کنید:

دیابت : آنتوسیانوزید آ قند خون را کاهش می دهد. بنابراین از مصرف همزمان آنتوسیانوزید آ با سایر مکمل هایی که قند خون را کاهش می دهد اجتناب کنید

از مصرف همزمان آنتوسیانوزید آ همراه سایر داروها که اثر انعقاد خون دارند اجتناب کنید.

نکات قابل توصیه

اطلاعات داخل جعبه و بروشور داروی آنتوسیانوزید آ را مطالعه نمایید. در خصوص داروهای مصرفی، حساسیت و بیماری ها با پزشک مشورت نمایید

مصرف در بارداری

با احتیاط مصرف شود.

با توجه به وجود آن در میوه ها مصرف مقادیر پایین آنتوسیانوزید آ در بارداری بدون اشکال است. اما از مصرف دوزهای درمانی در بارداری اجتناب شود زیرا بی ضرر بودن داروی آنتوسیانوزید آ مشخص نشده است.


به اطلاع میرسانیم که واکسن آنفلوآنزا در داروخانه مرکزی امام (ع) موجود می باشد . متقاضیان میتوانند با ارائه ی کارت ملی و با مراجعه به داروخانه مرکزی امام یا استفاده از خدمات غیر حضوری ، اقدام به تهیه واکسن نمایند .

**پاسخگویی به سوالات دارویی ، روزهای دوشنبه و چهارشنبه در پیج اینستاگرام موسسه انجام می شود .


پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  • پیمان افرائی پور | 1399/10/28

   سلام بعلت آسیب دیدن مویرگهای مچ پام ، دکتر قرص انتوسیانوزایدآ وپنتافیل۴۰۰ تجویز فرمودند ولی بعلت عدم تولید ، تنها تولید کننده این قرص شرکت مهردارو دیگه در داروخانه ها موجود نیست و دکتر فرمودند این قرص جایگزین ندارد .مریض هایی مثل بنده باید چکار کنیم. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام بهتر است به شرکتهای وارد کننده دارو مراجعه کرد