اطلاعات دارویی آنتی تیموسیت گلوبولین

Anti-thymocyte

آنتی تیموسیت گلوبولین Anti-thymocyte


• آنتی تیموسیت گلوبولین یک آنتی بادی پلی کلونال تهیه شده از خرگوش و اسب است که اثرات تضعیف کننده سیستم ایمنی دارد و در پیشگیری از رد پیوند و همچنین بعضی از انواع کم خونی استفاده می شود.

 

مکانیسم اثر

مکانیسم دقیق فعالیت مهار ایمنی توسط داروی آنتی تیموسیت گلوبولین کاملا مشخص نیست.
• به نظر می رسد پادتن های پلی کلونال با اثر اختصاصی روی آنتی ژن های سطحی لنفوسیت های وابسته به تیموس باعث کاهش سیستم ایمنی شده و سطح ایمنی سلولی را کاهش می دهد.

فارماکودینامیک

آنتی تیموسیت گلوبولین با اثر بر روی آنتی ژن های سطح سلولهای T و کاهش لنفوسیت های 4CD سطح ایمنی سلولی را کاهش می دهد. اثربخشی دارو 24 ساعت بعد از تزریق اولین دوز ظاهر می شود و تا یک سال از رد پیوند جلوگیری می کند. این دارو در رد پیوند ناشی از آنتی بادیها (ایمنی هومورال) تاثیری ندارد.

فارماکوکینتیک

• به صورت وریدی طی یک دوره زمانی مصرف شده و شروع اثر آن با کاهش تعداد T سل ها طی 24 ساعت روی می دهد.
• افت سلول های لنفوسیتی تا یک سال پایدار است و نیمه عمر حذف دارو 2 تا 3 روز می باشد.
• حدود 1 درصد از دارو به صورت تغییر نیافته از ادرار دفع می شود.

مقدار مصرف آنتی تیموسیت گلوبولین

بزرگسالان
پیوند کلیه: 1.5 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در روز به صورت انفوزیون وریدی برای مدت 7 تا 14 روز

• آنمی آپلاستیک
: 1.5 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در روز به صورت انفوزیون وریدی برای مدت 7 تا 14 روز یا 3.5 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در روز به صورت انفوزیون وریدی برای 5 روز که در هر صورت همراه با سیکلوسپورین و G-CSF استفاده می شود.

• 
بی ضرری این دارو در کودکان ثابت نشده است.

 

واکسن های زنده - واکسن های غیرفعال

هشدارها

• اثرات خونی: لکوپنی، نوتروپنی، ترمبوسایتوپنی و لنفوپنی قابل برگشت ممکن است با مصرف این دارو اتفاق بیفتد. تعداد سلول‌های خونی باید شمارش شود و در صورت تغییر تعداد آنها دوز دارو مجدداً تنظیم شود.

• افزایش حساسیت: آلرژی و واکنش‌های آنافیلاکتیک کشنده گزارش شده است. در صورت بروز این موارد انفوزیون دارو باید سریعاً قطع شده و اپی‌نفرین به صورت زیرجلدی و کورتیکواستروئید شروع شود. در زمان انفوزیون آنتی تیموسیت گلوبولین داروهای لازم برای کنترل آنافیلاکسی باید در دسترس باشد.

• عفونت: عفونت‌های شدید و گاها کشنده (باکتریال، پروتوزوآ و قارچی) ممکن است ایجاد شود. احتمال فعال‌شدن شدن مجدد عفونت‌های نهفته خصوصاً سایتومگالوویروس نیز وجود دارد. پروفیلاکسی آنتی‌بیوتیکی و بررسی دقیق برای تشخیص این عفونت‌ها باید انجام شود.

• واکنش‌های حین تزریق: آزادسازی سایتوکاین‌های التهابی توسط مونوسیت‌ها و لنفوسیت‌های فعال منجر به سندرم آزادسازی سیتوکاین (CRS) می‌شود که ممکن است با عوارض جدی قلبی عروقی همراه باشد. در صورت انفوزیون سریع احتمال ایجاد این سندرم افزایش می‌یابد.

سایر واکنش‌های حین تزریق علائم شبه آنفولانزا (تب، لرز، تهوع، درد عضلانی و ...) است. واکنش‌های موضعی محل تزریق (درد، ورم و قرمزی پوست) نیز ممکن است روی دهد.

• بدخیمی: داروهای کاهنده ایمنی مانند داروی آنتی تیموسیت گلوبولین ممکن است باعث افزایش شیوع بدخیمی شامل: لنفوم، بیماری لنفوپرولیفراتیو بعد از پیوند عضو یا سایر بدخیمی‌ها شوند.

نکات قابل توصیه

در صورت وجود هرکدام از موارد زیر قبل از مصرف دارو با پزشک مشورت شود:
 سابقه آلرژی به دارو یا ترکیبات آن و آلرژی به سایر داروها و مواد غذایی وعلائمی که ایجاد شده است ( راش پوستی، کهیر، خارش، اشکال در تنفس، سرفه، ادم صورت و زبان) و عفونت فعال.

 در صورت شیردهی، شیر دادن به نوزاد در زمان مصرف این دارو باید قطع شود.

 به علت افزایش احتمال عفونت، دستها باید به صورت مداوم شسته شوند.

 در صورت مصرف آنتی تیموسیت گلوبولین از بیماران مبتلا به عفونت خصوصا سرماخوردگی و آنفولانزا دوری شود چراکه این عفونت ها می توانند بسیار شدید بروز کنند.

 به علت بالا بودن احتمال خونریزی، در کارهای روزمره دقت بیشتری شود تا از ایجاد آسیب جلوگیری شود.

 مسواک نرم باید استفاده شود و برای تراشیدن ریش نیز از ریش تراش برقی استفاده شود.

 احتمال ابتلا به بیماری لنفوپرولیفراتیو بعد از پیوند عضو در مصرف کنندگان آنتی تیموسیت گلوبولین بالاتر است که طی این بیماری رشد گلبول های سفید خون به صورت نامتعارف بالا رفته و ممکن است منجر به سرطان و مرگ شود.

 احتمال ایجاد سندرم آزادسازی سیتوکاین نیز وجود دارد و در صورت احساس لرز، سرگیجه، خستگی، ضعف، تب، سردرد، راش، تورم صورت، اختلال گوارشی یا خس خس سینه با پزشک مشورت شود.

 در طی مصرف این دارو تا سه ماه بعد از قطع آن, باید از روش های مطمئن جلوگیری از بارداری استفاده شود.

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )

دارو های مشابه

آنتی لنفوسیت گلوبولین


جهت اطلاع از موجودی داروهای تک نسخه ای در موسسه خدمات دارویی رضوی، با واحد داروهای تک نسخه ای تماس بگیرید .
۰۵۱-۳۱۹۰۸ (داخلی ۱)
و یا شماره 09045416138
موسسه خدمات دارویی رضوی
بانک اطلاعات دارویی | جدیدترین اخبار دارویی | مشاوره داروییدمنوش های گیاهی رضوی| دارای خواص درمانی متنوع

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.