اطلاعات دارویی بیکتگراویر

Bictegravir

بیکتگراویر Bictegravir


Bictegravir یک داروی تحقیقاتی است که اخیراً تأیید شده است و به صورت آزمایشی در درمان عفونت HIV-1 و HIV-2 استفاده شده است. این دارو برای مونوتراپی HIV-1 همراه با 2 ضد ویروس دیگر در یک قرص تأیید شده است.

مکانیسم اثر

Bictegravir ، یک مهار کننده اینتگراز ، با اتصال به سایت فعال اینتگراز و جلوگیری از مرحله ادغام DNA ، اینتگراز HIV را مهار می کند.

فارماکودینامیک

Bictegravir یک مهار کننده انتقال رشته اینتگراز HIV-1 (INSTI) است. Bictegravir (BIC) از تکثیر ویروس HIV-1 در ژنوم انسان جلوگیری می کند. این می تواند یک بار در روز بدون دوز اضافی مصرف شود. Bictegravir (BIC) از انتقال رشته ویروسی DNA به ژنوم میزبان جلوگیری کرده و از این طریق از تکثیر HIV-1 جلوگیری می کند.

فارماکوکینتیک

جذب: Bictegravir به سرعت در بدن جذب می شود. Tmax = 2.0-4.0 ساعت
حجم توزیع: 0.2 لیتر در کیلوگرم در انسان
اتصال به پروتئین:> 99٪ به پلاسمای انسان متصل می شود نسبت خون به پلاسما: 64/0
متابولیسم: در یک مطالعه 10 روزه با دوز درمانی ، مونوتراپی (5 میلی گرم تا 100 میلی گرم) یک بار در روز در بزرگسالانی که قبلاً با بیکتگراویر درمان نشده بودند ، نیمه عمر متوسط BIC از 15.9 ساعت - 20.9 ساعت بود.
مسیر دفع: BIC عمدتا از طریق گلوکورونیداسیون UGT1A1 و اکسیداسیون CYP3A4 به طور مساوی از بین می رود. حدود 1٪ از دوز بیکتگراویر از طریق ادرار دفع می شود ، بدون تغییر [1218،1219].
 

موارد مصرف بیکتگراویر

عفونت HIV-1

در ترکیب با امتریسیتابین و تنوفوویر آلافنامید

مقدار مصرف بیکتگراویر

عفونت HIV-1 ، درمان: یک قرص (بیکتگراویر 50 میلی گرم / امتریسیتابین 200 میلی گرم / تنوفوویر آلافنامید 25 میلی گرم) یک بار در روز.
 

موارد منع مصرف

تجویز همزمان با دوفتیلاید و ریفامپین

مصرف در بارداری

نامشخص

مشخص نیست که بیکتگراویر از جفت عبور می کند یا خیر.

مصرف در شیردهی

ترشح بیکتگراویر در شیر ناشناخته است.

اشکال دارو بیکتگراویر

Biktarvy

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.