اطلاعات دارویی تولوکساتون

Toloxatone

تولوکساتون Toloxatone


تولوکساتون یک ماده ضد افسردگی است، اولین استفاده از آن در فرانسه، 1984 است. این ماده به عنوان یک مهار کننده انتخابی و برگشت پذیر از مونوآمین اکسیداز عمل می کند.

مکانیسم اثر تولوکساتون

این دارو یک مهارکننده برگشت پذیر مونوآمین اکسیداز نوع A است (که به آن RIMA نیز می گویند).
MAO-A را می توان در سلولهای عصبی نوراپی نفرینرژیک و سروتونرژیک یافت و متابولیسم سروتونین و کاتکول آمین ها را تنظیم میکند و باعث افزایش گردش در شکاف سیناپسی می شود. مهارکننده های مونوآمین اکسیداز سنتی به طور غیرقابل برگشت مونوآمین اکسیداز را مهار می کنند و بنابراین، عوارض جانبی، تداخلات دارویی و تداخلات غذایی تا 2-3 هفته پس از قطع تولوکساتون ادامه دارد. افزایش سطح سروتونین و نوراپی نفرین پس از تجویز دارو به سرعت اتفاق می افتد. با این حال، تسکین درمانی علائم افسردگی برای مشاهده نتایج به هفته ها درمان روزانه نیاز دارد. مهار کننده های انتخابی و برگشت پذیر MAO-A در درمان افسردگی اساسی بدون چنین تداخل دارویی و غذایی مرتبط با مهارکننده های مونوآمین اکسیداز سنتی، موثرتر هستند.

فارماکودینامیک

نشان داده شده است که این دارو با حفظ سطح عصبی-سیناپسی سروتونین و کاتکول آمین ها ضمن تنظیم متابولیسم آنها، به مدیریت علائم افسردگی کمک می کند

فارماکوکینتیک

نیمه عمر
1-3 ساعت
مسیر حذف
عمدتا کبدی و 1٪ دارو بدون تغییر از طریق ادرار دفع می شود
کلیرانس
میزان دفع کبدی بالا

موارد مصرف تولوکساتون

برای درمان اختلال افسردگی اساسی

عوارض جانبی تولوکساتون


در موارد نادر، سمیت تولوکساتون ممکن است باعث هپاتیت برق اسا شود. عوارض جانبی شایع بیشتر شامل سوزش ادرار، حالت تهوع، یبوست، سرگیجه و بی خوابی است. تجویز تولوکساتون می تواند منجر به افزایش خطر سندرم سروتونین با مهارکننده های انتخابی باز جذب سروتونین (SSRI) و داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای شود. افزایش فشار خون می تواند با استفاده همزمان با داروهای سمپاتومیمتیک، رخ دهد. یک مطالعه نشان داد که در صورت ترکیب با وعده های غذایی، دوزهای بالا تولوکساتون ممکن است در افزایش فشار خون در افراد سالم نقش داشته باشد. این تداخل فارماکودینامیکی را می توان با افزایش فراهمی زیستی تیرامین در حضور تولوکساتون توضیح داد. این تیرامین در وعده های غذایی و تولوکساتون بعید است پس از تجویز طولانی مدت دارو در دوزهای درمانی در بیماران مشاهده شود.

تداخلات دارویی تولوکساتون

گوانادرل , ات کلر وینول

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.