اطلاعات دارویی اکولیزومب

Eculizumab

اکولیزومب Eculizumab


اکولیزومب یک نوع آنتی بادی مونوکلونال است که با نام تجاری سولیریس Soliris به فروش می رسد.
این دارو جهت درمان بیماری همگلوبینوری حمله ای شبانه یا PNH، سندرم همولیتیک اورمیک و سندروم دویک که یک بیماری خود ایمنی عصب بینایی است و به اختصار NMO نامیده می شود کاربرد دارد.

 

مکانیسم اثر

اکولیزومب یک نوع آنتی بادی مونوکلونال انسانی است که منشا IGg دارد به پروتئین C5 متصل میشود و از اتصال این پروتئین به پروتئین C5b جلوگیری میکند.مهار این اتفاق از تولید پروتئین C5b-9 که نقش اصلی را در بیماری هموگلوبینوری حمله ای شبانه دارد جلوگیری میکند در واقع مهار کمپلکس MAC و تبدیل آن به پروتئین از تغییرات مربوط به هموگلوبین و لیز گلوبول قرمز جلوگیری میکند.

فارماکوکینتیک

- شروع اثر در بیماری PNH: کمتر از یک هفته
- حجم توزیع در بدن: 5 تا 8 لیتر
- نیمه عمر: تقریبا 270 تا 414 ساعت

موارد مصرف اکولیزومب

این دارو جهت درمان بیماری همگلوبینوری حمله ای شبانه یا PNH، سندرم همولیتیک اورمیک و سندروم دویک که یک بیماری خود ایمنی عصب بینایی است و به اختصار NMO نامیده می شود کاربرد دارد.

مقدار مصرف اکولیزومب

مقدار مصرف در سندروم دویک ، سندرم همولیتییک اورمیک و بیماری هموگلوبینوری حمله ای شبانه به صورت تزریق وریدی هفته ای یک مرتبه برای 4 هفته با دز 900 میلی گرم و سپس دز نگهدارنده 1200 میلی گرم در هفته پنجم و 1200 میلی گرم هر دو هفته یک بار
در صورتی که بیمار روش پلاسما فرز را دریافت کرده باشد دارو به میزان 600 میلی گرم به مدت 60 دقیقه بعد از هر پلاسما فرز به وی تزریق می شود.

موارد منع مصرف

ازدیاد حساسیت , مننژیت

بیماران مبتلا به مننژیت نایسریایی و بیمارانی که کمتر 2 هفته از دریافت واکسن توسط آن ها می گذرد نباید این دارو را دریافت کنند.

مطلب مرتبط: مننژیت حاد باکتریایی در بزرگسالان

عوارض جانبی اکولیزومب

- کم خونی 
- اسهال 
- سردرد  
- تهوع  
- استفراغ
- افزایش فشارخون  
- عفونت دستگاه ادراری  
- تاکیکاردی، 
- عفونت 
- ادم، 
- راش پوستی
- نئوپلاسم 
- آنفولانزا  
- درد شکمی

هشدارها

هشدارهای مربوط به عوارض جانبی دارو:
این دارو میتواند زمینه ابتلا به عفونت به خصوص عفونت های مرتبط با نایسریا و گنوکوکک را افزایش دهد علاوه بر این مننژیت و ریسک ابتلا به باکتری ای کپسول دار مثل استرپتوکوک را زیاد می کند
واکنش های بعد تزریق مانند ازدیاد حساسیت و شوک آنافیلاکسی با این دارو مشاهده شده و بیمار باید یک ساعت بعد تزریق مانیتور شود.
عفونت مننگوکوکی: احتمال ابتلا به  عفونت های مننگوکوکی با این دارو زیاد است به همین دلیل باید بیمار از این نظر منترل شود و در صورت نیاز دو هفته قبل شروع درمان با این دارو واکسن دریافت کند.

نکات قابل توصیه

نکته بسیار مهم قابل توصیه به بیماران در رابطه با این دارو تزریق واکسن مننگوکوک دوهفته قبل از شروع درمان است مهم این است که بیمار بداند قبل از شروع هر داروی دیگر باید پزشک خود را از مصرف این دارو مطلع کند و توجه داشته باشد تزریق واکسن مننگوکوک ریسک ابتلا به بیماری را کاهش می دهد اما خطر آن را به طور کلی از بین نمی برد و بیمار باید همواره در جریان علائم این بیماری باید.

مصرف در بارداری

اکولیزومب از جفت عبور می کند و می تواند برای جنین خطر آفرین باشد اما تحقیقات و بررسی زنان باردار نشان می دهد مصرف این دارو در بیماران بارداری ریسک سقط و خونریزی مرتبط با خود بیماری را در بیمار کاهش داده است.

مصرف در شیردهی

این دارو در شیر ترشح می شود و مصرف آن به نظر پزشک معالج بستگی دارد.

جهت اطلاع از موجودی داروهای تک نسخه ای در موسسه خدمات دارویی رضوی، با واحد داروهای تک نسخه ای تماس بگیرید .
۰۵۱-۳۱۹۰۸ (داخلی ۱)
و یا شماره 09045416138
موسسه خدمات دارویی رضوی
بانک اطلاعات دارویی | جدیدترین اخبار دارویی | مشاوره داروییدمنوش های گیاهی رضوی| دارای خواص درمانی متنوع

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.