اطلاعات دارویی زینک سولفات

زینک سولفات

گروه دارو: مکمل غذایی

روی یک ماده معدنی است. به آن "عنصر کمیاب ضروری" می گویند زیرا مقادیر بسیار کمی روی برای سلامت انسان ضروری است.از آنجایی که بدن انسان روی اضافی را ذخیره نمی کند، باید به طور منظم به عنوان بخشی از رژیم غذایی مصرف شود. منابع غذایی رایج روی شامل گوشت قرمز، مرغ و ماهی است.کمبود روی می تواند باعث کوتاهی قد، کاهش توانایی طعم غذا و ناتوانی بیضه ها و تخمدان ها در عملکرد صحیح شود.

روی برای درمان و پیشگیری از کمبود روی و عواقب آن از جمله توقف رشد و اسهال حاد در کودکان، کندی بهبود زخم و بیماری ویلسون از طریق خوراکی مصرف می‌شود. همچنین برای تقویت سیستم ایمنی، بهبود رشد و سلامتی در نوزادان و کودکان مبتلا به کمبود روی، برای درمان سرماخوردگی و عفونت های مکرر گوش، آنفولانزا، عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی، پیشگیری و درمان عفونت های تنفسی تحتانی، آنفولانزای خوکی استفاده می شود. همچنین برای مالاریا و سایر بیماری های ناشی از انگل ها استفاده می شود.

مکانیسم اثر

 
 روی به عنوان یک کوفاکتور برای بیش از 70 آنزیم مختلف از جمله آلکالین فسفاتاز، لاکتیک دهیدروژناز و هر دو آنزیم RNA و DNA پلیمراز شناسایی شده است. روی به بهبود زخم کمک می کند، به حفظ سرعت رشد طبیعی، آبرسانی طبیعی پوست و حواس چشایی و بویایی کمک می کند.
 

فارماکودینامیک

روی به عنوان یک کوفاکتور برای بیش از 70 آنزیم مختلف از جمله آلکالین فسفاتاز، لاکتیک دهیدروژناز و هر دو آنزیم RNA و DNA پلیمراز شناسایی شده است. روی به بهبود زخم کمک می کند، به حفظ سرعت رشد طبیعی، آبرسانی طبیعی پوست و حواس چشایی و بویایی کمک می کند.

فارماکوکینتیک

تقریباً 20 تا 30 درصد روی رژیم غذایی عمدتاً از دوازدهه و ایلئوم جذب می شود. مقدار جذب شده بستگی به فراهمی زیستی از غذا دارد. روی بیش از همه از گوشت قرمز و صدف موجود است. فیتات ها ممکن است جذب را با کیلاسیون و تشکیل کمپلکس های نامحلول در pH قلیایی مختل کنند. پس از جذب، روی در روده به پروتئین متالوتیونین متصل می شود. روی درون زا می تواند در ایلئوم و کولون بازجذب شود و گردش خون آنتروپانکراس روی ایجاد کند.
پس از جذب روی به پروتئین متالوتیونین در روده متصل می شود. روی به طور گسترده در سراسر بدن پخش می شود. این ماده عمدتاً در گلبول های قرمز، WBC ها، ماهیچه ها، استخوان ها، پوست، کلیه ها، کبد، پانکراس، شبکیه و پروستات ذخیره می شود.

روی 60% به آلبومین متصل می شود. 30 تا 40 درصد به ماکروگلوبولین آلفا-2 یا ترانسفرین متصل می شود. و 1٪ به اسیدهای آمینه، در درجه اول هیستیدین و سیستئین متصل می شود.راه دفع عمدتاً از طریق مدفوع (تقریباً 90٪) و به میزان کمتر از طریق ادرار و تعریق است.

موارد مصرف زینک سولفات

بیماری ویلسون , اسهال , کمبود روی , تقویت سیستم عمومی بدن

کمبود روی. کمبود روی ممکن است در افراد مبتلا به اسهال شدید رخ دهد، شرایطی که جذب غذا را برای روده سخت می کند مانند سیروز کبدی و اعتیاد به الکل وهمچنین  پس از جراحی های بزرگ و در طول استفاده طولانی مدت از تغذیه لوله در بیمارستان رخ دهد. مصرف خوراکی روی یا دادن روی داخل وریدی (به صورت IV) به بازیابی سطح روی در افرادی که دچار کمبود روی هستند کمک می کند. با این حال، مصرف مکمل های روی به طور منظم توصیه نمی شود.

مقدار مصرف زینک سولفات

 • دوز معمول بزرگسالان برای مکمل های غذایی: روی عنصری:

 • 19 سال به بالا: مردان: 11 میلی گرم (حد بالای مصرف: 34 میلی گرم)

 • زنان: 9 میلی گرم (حد بالای مصرف: 34 میلی گرم)

 • بارداری: 11 میلی گرم (حد بالای مصرف: 40 میلی گرم)

 • شیردهی: 12 میلی گرم (حد بالای مصرف: 40 میلی گرم)

  دوز معمول کودکان برای مکمل های غذایی:

 • 0 تا 6 ماه: مرد: 2 میلی گرم (حد بالای مصرف: 4 میلی گرم) زنان: 2 میلی گرم (حد بالای مصرف: 4 میلی گرم)

 • 7 تا 12 ماهگی: مرد: 3 میلی گرم (حد بالای مصرف: 5 میلی گرم) زنان: 3 میلی گرم (حد بالای مصرف: 5 میلی گرم)

 • 1 تا 3 سال: مرد: 3 میلی گرم (حد بالای مصرف: 7 میلی گرم) زنان: 3 میلی گرم (حد بالای مصرف: 7 میلی گرم) 4 تا 8 سال: مردان: 5 میلی گرم (حد بالای مصرف: 12 میلی گرم) زنان: 5 میلی گرم (حد بالای مصرف: 12 میلی گرم)

 • 9 تا 13 سال: مرد: 8 میلی گرم (حد بالای مصرف: 23 میلی گرم) زنان: 8 میلی گرم (حد بالای مصرف: 23 میلی گرم)

 • 14 تا 18 سال: مردان: 11 میلی گرم (حد بالای مصرف: 34 میلی گرم) زنان: 9 میلی گرم (حد بالای مصرف: 34 میلی گرم) 

 • برای یک اختلال ارثی که بر جذب روی تأثیر می گذارد (آکرودرماتیت انتروپاتیکا): مصرف روزانه 2-3 میلی گرم بر کیلوگرم روی عنصری برای تمام عمر برای درمان یک اختلال ارثی که بر جذب روی تأثیر می گذارد توصیه می شود. برای اختلال خوردن بی اشتهایی عصبی: روزانه 50-14 میلی گرم روی عنصری مصرف شده است. برای درمان اختلال کمبود توجه-بیش فعالی (ADHD): روزانه 55-150 میلی گرم سولفات روی حاوی 15-40 میلی گرم روی عنصری به مدت 6-12 هفته مصرف می شود. برای درمان سرماخوردگی: یک قرص حاوی 23-10 میلی‌گرم زینک گلوکونات که هر دو ساعت یکبار در دهان حل می‌شود تا 10 روز مصرف شود. یک شربت حاوی 15 میلی گرم روی نیز دو بار در روز به مدت 10 روز استفاده می شود. برای راش پوشک: روزانه 10 میلی گرم روی از روز اول یا دوم زندگی تا 4 ماهگی مصرف شده است. برای اسهال: روزانه 10-40 میلی گرم روی عنصری به مدت 7-15 روز برای درمان اسهال در کودکان مبتلا به سوء تغذیه یا کمبود روی مصرف می شود. برای ضایعات پوستی (ضایعات لیشمانیا): 2.5-10 میلی گرم بر کیلوگرم سولفات روی در سه دوز منقسم روزانه به مدت 45 روز مصرف شده است. برای ذات الریه: در کشورهای در حال توسعه روزانه 10 تا 70 میلی گرم روی عنصری در کودکان 3 ماهه تا 5 ساله با سوءتغذیه مصرف می شود. همچنین روزانه 2 میلی گرم بر کیلوگرم سولفات روی در دو دوز منقسم به مدت 5 روز مصرف شده است. برای مسمومیت غذایی (شیگلوز): شربت مولتی ویتامین حاوی 20 میلی گرم عنصر روی در دو دوز منقسم روزانه به مدت 2 هفته استفاده شده است. برای بیماری سلول داسی شکل: روزانه 10 میلی گرم روی عنصری به مدت یک سال در کودکان 4-10 ساله مصرف می شود. همچنین 15 میلی گرم روی عنصری دو بار در روز به مدت یک سال در پسران 14 تا 18 ساله مصرف شده است. برای زخم پا: 220 میلی گرم سولفات روی سه بار در روز همراه با پانسمان زخم استفاده شده است. برای کمبود ویتامین A: روزانه 20 میلی گرم روی عنصری به مدت 14 روز با 200000 واحد بین المللی ویتامین A در روز چهاردهم در کودکان 1 تا 3 ساله مصرف شده است. اعمال روی پوست: برای آکنه: استات روی 1.2٪ با اریترومایسین 4٪ به عنوان لوسیون دو بار در روز به مدت 12-40 هفته استفاده می شود. برای راش پوشک: یک خمیر اکسید روی حاوی آلانتوئین 0.5٪، روغن کبد ماهی 17٪ و اکسید روی 47٪ به مدت 5 روز استفاده شده است.

موارد منع مصرف

سابقه حساسیت مفرط به دارو یا اجزای آن

حساسیت مفرط به زینک یا فراورده های آن

عوارض جانبی زینک سولفات

تهوع , استفراغ , عملکرد غیرطبیعی کلیه , طعم فلزی در دهان

روی هنگام استنشاق از طریق بینی احتمالاً ناامن است، زیرا ممکن است باعث از دست دادن دائمی بویایی شود. سازمان غذا و داروی ایالات متحده پس از دریافت بیش از 100 گزارش از دست دادن بویایی، به مصرف کنندگان توصیه کرد از اسپری های بینی حاوی روی استفاده نکنند. مصرف مقادیر زیاد روی احتمالاً ناامن است. دوزهای بالای مقادیر توصیه شده ممکن است باعث تب، سرفه، درد معده، خستگی و بسیاری مشکلات دیگر شود. مصرف بیش از 100 میلی گرم روی مکمل روزانه یا مصرف مکمل روی برای 10 سال یا بیشتر، خطر ابتلا به سرطان پروستات را دو برابر می کند. همچنین این نگرانی وجود دارد که مصرف مقادیر زیادی از مکمل روی ، احتمال مرگ ناشی از سرطان پروستات را افزایش می دهد. مصرف روزانه 450 میلی‌گرم یا بیشتر روی می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی در سطح آهن خون شود. یک دوز 10-30 گرم روی می تواند کشنده باشد.نگرانی هایی وجود دارد که مصرف دوزهای بالاتر میزان جذب مس در بدن را کاهش دهد. کاهش جذب مس ممکن است باعث کم خونی شود.

سولفات روی می تواند باعث کاهش جذب بسیاری از داروها و در نتیجه کاهش غلظت سرمی و به طور بالقوه کاهش اثربخشی شود.داروهایی مانند افلوکساسین ،تتراسیکلین ،پنیسیلامین ،سفالکسین ،سیپروفلوکساسین ،سیس پلاتین ،لووفلوکساسین ،مینوسایکلین ،پیوگلیتازون ،کاربامازپین، دفراسیروکس، جمی فلوکساسین و  نالیدیکسیک اسید

 

هشدارها

از مصرف این دارو با غذاهای حاوی کلسیم یا فسفر بالا خودداری کنید، زیرا می تواند جذب سولفات روی را برای بدن شما دشوارتر کند. غذاهای سرشار از کلسیم یا فسفر عبارتند از: شیر، پنیر، ماست، بستنی، لوبیا یا نخود خشک، عدس، آجیل، کره بادام زمینی، آبجو، نوشابه های گازدار کولا و کاکائو داغ.

روی برای تزریق مستقیم به ورید محیطی نیست زیرا ممکن است باعث فلبیت انفوزیونی شود. تزریق حاوی آلومینیوم است که در صورت اختلال در عملکرد کلیوی ممکن است در تجویز تزریقی طولانی مدت مسمومیت ایجاد کند. از روی داخل بینی (مانند Zicam) به دلیل خطر از دست دادن دائمی بویایی استفاده نکنید .قرص‌های حاوی روی قرص‌هایی که با اسید سیتریک، مانیتول یا سوربیتول شیرین شده‌اند، اثربخشی کمتری دارند، قرص‌های روی فقط باید با گلیسین شیرین شوند.

نکات قابل توصیه

مکمل‌های روی معمولاً به خوبی تحمل می‌شوند، اگرچه با عوارض جانبی نامطلوب مانند تهوع، استفراغ، اسهال و درد معده در برخی افراد همراه بوده‌اند. به علاوه، بیش از ۴۰ میلی‌گرم روی عنصری در روز می‌تواند علائمی شبیه آنفولانزا مانند تب، سرفه، سردرد و خستگی ایجاد کند. روی همچنین می‌تواند توانایی بدن شما برای جذب مس را مختل کند و به طور بالقوه منجر به کمبود این ماده معدنی کلیدی در طول زمان شود. علاوه بر این، نشان داده شده است که مکمل‌های روی با جذب آنتی‌بیوتیک‌های خاص تداخل دارند و در صورت مصرف همزمان، اثربخشی آن‌ها را کاهش می‌دهند. برای کاهش خطر عوارض جانبی، به دوز توصیه شده پایبند باشید و از تجاوز از حد بالای قابل تحمل 40 میلی گرم در روز خودداری کنید، مگر اینکه تحت نظارت پزشکی باشید. اگر پس از مصرف مکمل های روی، عوارض جانبی منفی را تجربه کردید، دوز مصرفی خود را کاهش دهید. در صورت تداوم علائم، با یک متخصص مراقبت های بهداشتی مشورت کنید.

مصرف در بارداری

گروه C . عوارض مصرف این دارو در جنین نامشخص است

 
 
بارداری و شیردهی: روی برای اکثر زنان باردار و شیرده در صورت استفاده در مقادیر توصیه شده روزانه به احتمال زیاد ایمن است. با این حال در صورت استفاده در دوزهای بالا توسط زنان باردار، احتمالاً ناایمن است. زنان باردار بالای 18 سال نباید بیش از 40 میلی گرم روی در روز مصرف کنند. زنان باردار 14 تا 18 ساله نباید بیش از 34 میلی گرم در روز مصرف کنند. 

مصرف در شیردهی

 
 
دوزهای معمول روزانه 15 میلی گرم یا کمتر از روی خوراکی در ویتامین های دوران بارداری یا سایر مکمل های معدنی، سطح روی شیر را در زنان شیرده تغییر نمی دهد. بنابراین مادران ممکن است در دوران شیردهی مکمل روی مصرف کنند تا به میزان توصیه شده روزانه 12 تا 13 میلی گرم برسند. دوزهای خوراکی روزانه بین 15 تا 25 میلی گرم اثرات ناچیزی بر روی سطح روی شیر دارد.

اشکال دارو زینک سولفات

شربت زینک 5 درصد و 10 درصد
کپسول زینک 220 میلی گرم
قرص زینک 5 و 10و 15 و 30 میلی گرم
پماد زینک 20 و 25 درصد

جهت اطلاع از موجودی داروهای تک نسخه ای در موسسه خدمات دارویی رضوی، با واحد داروهای تک نسخه ای تماس بگیرید .
۰۵۱-۳۱۹۰۸ (داخلی ۱)
و یا شماره 09045416138
موسسه خدمات دارویی رضوی
بانک اطلاعات دارویی | جدیدترین اخبار دارویی | مشاوره داروییدمنوش های گیاهی رضوی| دارای خواص درمانی متنوع

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.