اطلاعات دارویی آرنی گل

Arnigol

آرنی گل Arnigol

گروه دارو: پوستی

کرم آرنی گل درمان کوفتگی‌ها، دردهای عضلانی و درد کمر، در کاهش درد، تورم و کبودی ناشی از آسیب‌های عضلانی استفاده می شود.
هر ۱۰۰ گرم کرم آرنی گل حاوی عصاره گیاهان همیشه بهار کوهی ۵ گرم، آقونیطون شابیزک، ‌همیشه بهار،‌ علف چای و سداب هر یک به میزان ۱ گرم و ۵ گرم آب هاماملیس می‌باشد.
استاندارد شده برحسب ۰/۱۲-۰/۰۹ میلی گرم هایپریسین در هر گرم.

مکانیسم اثر

مواد موثره در کرم آرنی گل بطور سینرژیستیک اثر ضد درد و ضد التهاب مفاصل و کوفتگی ها را نشان می دهند. از نظر مکانیسم اثر مواد موثره در گیاه همشه بهارکوهی (آرنیکا) اثر ضد درد، ضد التهاب و ضد عفونی‌کننده داشته که این اثر را مربوط به یک ترکیب سزکوئی ترپن بنام هلنالین و دی هیدروهلنالین
(1) می دانند بنابراین در موارد زخمهای پوستی که همراه با التهاب باشد بسیار موثر واقع می گردد.
اثر ضد‌التهابی داروی هلنالین مربوط به یک مکانیسم مولکولی پیشگیری از آزاد شدن فاکتور NF-KB (تنظیم کننده ایمنی) است. هلنالین موجب مهار شدن فاکتور Ikb (زیرواحد مهارکننده) از طریق تعدیل کمپلکس NF-KB/2KB می‌شود.
(2)هلنالین فسفریلاسیون اکسداتیو، جذب گلبولهای سفید و حرکت گلبولهای سفید چند هسته ای را مهار می کند، در نتیجه التهاب را از طریق استابیلیزه کردن غشاء های لیزوزومال کاهش می دهد. این آثار منجر به افزایش اثربخشی در درمان آرتریت مزمن می شود.
(3) در مطالعات بالینی نشان داده شده است که استفاده از ژل محتوی گیاه همیشه بهار کوهی توانسته است درد عضلات را در مقایسه با پلاسبو در 12 نفر داوطلب برطرف کند و در مطالعه دیگری بطور راندوم و دوسوکور همـراه با گـروه کنترل روی 89 بیمار مبتلا به اختـلالات وریـدی پا، ژل گیاهـی همیشـه بهار کوهی موجـب بهبـودی در برقـراری تـون وریـدی وبرطرف کردن حالت سنگینی در پاها همراه با برطرف کردن التهاب نموده است.
همین ژل درد و کوفتگی عضلات را نیز برطرف می سازد. ترکیب فارادیول منواستر موجود در عصاره همیشه بهار کوهی قوی ترین ماده ضد‌التهاب موجود در این فرآورده است که از نظر اثربخشی شباهت کامل به ایندومتاسین دارد
(4).
آلکالوئیدهای آکونیتین موجود در آقونیطون به واسطه فلج کردن پایانه‌های عصبی حرکتی و حسی،‌ موجب کاهش دردهای عصبی، ماهیچه‌ای و مفصلی می شوند. تروپان ماده موثره شابیزک می‌باشد و به صورت آنتاگونیسم رقابتی با استیل کولین در سطح صفحه محرکه عضلات اسکلتی عمل می‌کند و موجب رفع انقباض عضلات می‌گردد. عصاره همیشه بهار استفاده شده در فرمولاسیون کرم آرنی گل علاوه بر اثر ضدالتهابی دارای اثر ضدعفونی کننده نیز می باشد.
منواسترول‌های فارادیول مهمترین ترکیب ضدالتهابی موجود در گل همیشه بهار هستند.هاماملیس به واسطه وجود تانن‌ها دارای خاصیت قابض می‌باشد و جهت آسیب‌های ماهیچه‌ای و جراحات موثر است.
در مطالعات علمی اثر گیاه علف چای در درمان زخم‌ها و همچنین اثر آن به عنوان مسکن به اثبات رسیده است، علاوه بر این علف چای دارای خاصیت آنتی بیوتیکی نیز می‌باشد. گیاه سداب نیز دارای خاصیت ضد التهاب، ضد اسپاسم و قابض می باشد.

فارماکودینامیک

کرم آرنی گل درمان کوفتگی‌ها، دردهای عضلانی و درد کمر، در کاهش درد، تورم و کبودی ناشی از آسیب‌های عضلانی استفاده می شود.

مقدار مصرف آرنی گل

کرم روزانه ۳بار بر روی محل عارضه مالیده و به طور ملایم ماساژ داده شود. در صورت تمایل می‌توان از پانسمان پشتیبان استفاده کرد.

عوارض جانبی آرنی گل

واکنش های حساسیتی

هشدارها

1-حین مصرف کرم آرنی گل در صورت ادامه درد (بیش از ۵ روز) و یا بروز درد، قرمزی، یا بدتر شدن تورم و یا رخ دادن علایم جدید با پزشک مشورت شود.
2-کرم آرنی گل در کودکان کمتر از ۲ سال مصرف نشود.

نکات قابل توصیه

کرم آرنی گل در موارد نادری ممکن است باعث حساسیت‌های پوستی شود. درصورت ادامه یافتن این حساسیت‌ها مصرف داروقطع شده وبه پزشک مراجعه کنید.

مصرف در بارداری

ممنوع است


جهت اطلاع از موجودی داروهای تک نسخه ای در موسسه خدمات دارویی رضوی، با واحد داروهای تک نسخه ای تماس بگیرید .
۰۵۱-۳۱۹۰۸ (داخلی ۱)
و یا شماره 09045416138
موسسه خدمات دارویی رضوی
بانک اطلاعات دارویی | جدیدترین اخبار دارویی | مشاوره داروییدمنوش های گیاهی رضوی| دارای خواص درمانی متنوع

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.