اطلاعات دارویی لیپوهرب

Lipoherb

لیپوهرب Lipoherb


کپسول لیپوهرب پائین آورنده تری گلیسیرید و کلسترول خون، برطرف کننده اختلالات ترشح صفرا می باشد. هر کپسول حاوی ۶۴۰ میلی گرم از عصاره خشک گیاهان خرفه Portulaca oleracea، شوید Anethum graveolens، کــنـگر فرنگی Cyanara scolymus، شنبلیله Trigonell foenum-graecum و زرشک Berberis vulgaris می باشد.
تخم خرفه: حاوی نشاسته و روغن محتوی سیتوسترول و اسیدهای چرب پالمتیک، اولئیک و لینولئیک می باشد.
برگ شوید: حاوی ۴%-۲% اسانس می باشد که قسمت اعظم آن از کارون تشکیل یافته است. افزون بر این در شوید لیمونن، فلاندرن، ترپن و مقادیر کمی رزین و تانن یافت می شود.
برگهای کنگر‌ فرنگی: دارای اسیدهای فنولیک تا ۲%، اسید کافئیک، سینارین، اسید کلروژنیک و فلاونوئیدها است.
میوه زرشک: حاوی اسیدهای سیتریک، مالیک و ویتامین C بوده و مشتقات آنتوسیانین، رزین و تانن نیز در آن یافت می شود.
در تخم شنبلیله: هم وجود ۵۰% پروتئین، موسیلاژ، کولین، آلکالوئید تری گونلین و ساپونین‌های استروئیدی و اسانس به اثبات رسیده است.

مکانیسم اثر

ترکیبات موجود در تخم شنبلیله نیز دارای اثر مهارکنندگی بر آنزیمهای لیپوژناز بوده و بدین وسیله موجب پائین آوردن تری گلیسیرید خون می‌شوند. مطالعات متعدد به اثبات رسانده است که ترکیبات امگا-۳ موجود در روغن تخم خرفه اثر بسیار بارزی در پائین آوردن تری‌گلیسیرید و چربی خون داشته و این ترکیبات هم اکنون در سطح گسترده ای به تنهائی یا همراه با مواد دیگر جهت کنترل چربی و کلسترول خون تجویز می گردند.
مطالعات تجربی متعدد بر روی حیوانات ازمایشگاهی و مطالعات بالینی روی انسان اثر بسیار مطلوب شوید بر فراکسیون های مختلف چربی خون LDL و HDL را تأیید نموده است. مجموعه گیاهان کاهنده چربی خون در فرآورده لیپوهرب موجب کاهش چشمگیر LDL و تری گلیسیریدهای خون شده و HDL را افزایش می دهند.
این اثر در پیشگیری و درمان بیماریهای قلبی عروقی بسیار موثر و قابل ملاحظه است. گیاهان تشکیل دهنده کپسول لیپوهرب یکایک دارای اثرات فارماکولوژیکی متعددی می باشند که به طور منفرد و سینرژیسم موجب پائین آوردن تری گلیسیرید و چربی‌های خون گردیده علاوه بر کاهش LDL موجب افزایش HDL پلاسما نیز می شوند. از جمله در برگهای کنگر فرنگی سینارین و کلروژنیک اسید موجب وقفه بیوسنتز کلسترول و کم ‌شدن لیپوپروتئین‌های خون می‌گردند.
افزون بر این ترکیبات موجود در کنگر فرنگی و میوه زرشک موجب ازدیاد ترشح صفرا شده دفع کلسترول را تشدید می نماید.

مقدار مصرف لیپوهرب

بزرگسالان و افراد بالاتر از ۱۲ سال روزی سه مرتبه هر بار یک کپسول قبل از غذا

عوارض جانبی لیپوهرب

ازدیاد حساسیت

هشدارها

1-به علت وجود گیاه کنگر فرنگی در فرمولاسیون این فرآورده، دارو را نباید در ناراحتی های شدید کبدی مثل تنگی و انسداد مجاری صفراوی، یرقان انسدادی و هپاتیت حاد ویروسی مصرف نمود.
2-در مورد ازدیاد حساسیت آلرژیک به کنگر فرنگی و سایر گیاهان تیره کاسنی نیز منع مصرف دارد.
3-مصرف کپسول لیپوهرب در خانم های باردار و شیرده توصیه نمی شود.

نکات قابل توصیه

کسانی که به گیاهان داروئی حساسیت دارند. در مصرف کپسول لیپوهرب احتیاط کنند .

مصرف در بارداری

ممنوع است


اخبار روز دارویی و سلامت را دنبال کنید
**به اطلاع میرسانیم که واکسن آنفلوآنزا در داروخانه مرکزی امام (ع) موجود می باشد . 
متقاضیان میتوانند با ارائه ی کارت ملی و با مراجعه به داروخانه مرکزی امام یا استفاده از خدمات غیر حضوری ، اقدام به تهیه واکسن نمایند .**

**پاسخگویی به سوالات دارویی ، روزهای دوشنبه و چهارشنبه در پیج اینستاگرام موسسه انجام می شود .

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  • مسعود ایرانشاهی | 1399/04/27

   با سلام همسرم دچار کبد چرب و تری گلیسرید بالا هستند که با مصرف قرص لیور گل و قرص اکسیر کبد ،در آزمایش جدید تست های کبدیشون خوب بود ولی تری گلیسرید بالا بود حدود ۹ماه هست که یک شب در میان کپسول جم فیبرزیل می خورند و ‌۱۵روزه که هر شب میخورند می خواستم ببینم میشه بجای جم فیبروزیل کپسول لیپو هرب و استفاده کنند و دیگه کپسول جم فیبروزیل رو قطع کنند ؟

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام خیر قابل جایگزینی نمیباشد و در صورت عدم اصلاح پروفایل چربی باید زیر نظر پزشک دوز دارو اصلاح شود


  • شهاب | 1398/05/15

   سلام من کلسترولم حدود 250 هست سنمم43 میخام بدونم چه مدت نیاز هست از این دارو استفاده کنم

   پاسخ خانم دکتر اسکناطی:

   lipoherb در دسته داروهای گیاهی قرار دارد که در درمان  اختلالات ترشح صفرا کمک کننده است و  کاهنده تری گلیسیرید و کلسترول و لیپوپروتئین مضر خون و افزاینده لیپوپروتئین مفید خون می باشد . 
   طول دوره درمان به عوامل بسیاری بستگی دارد که توسط پزشک معالج بررسی واعلام نظر می گردد.