زینتوما Zintoma


زینتوما ضدتهوع واستفراغ می باشد، درعوارض گوارشی بیماری حرکت ، استفراغ های آبستنی، آرتریت روماتوئید استفاده میشود. هر کپسول زینتوما حاوی ۲۵۰ میلیگرم گرانول پودر ریزوم زنجبیل است .
مواد موثره شامل الکالوئیدها مانند ژنسیالوتین، وژنسیانین گلیکوزید ها شامل اماروپانین ، اناروزورین .
مواد متشکله روغن های فرار عبارتند از : بیزابولن ، زینجی برن و زینجی برول می باشد.

مکانیسم اثر

مطالعات اولیه برروی حیوانات آزمایشگاهی اثر ضداستفراغ زنجبیل را بـه اثــبات رســانیده است . اثرضد استفرا غ پودر خشک زنجبیل بمقدار ۱/۸۸ گرم با اثر۱۰۰ میلیگرم دیمن هیدرینات و دارونما(Placebo) روی علائم بیماری حرکت در ۳۶ فرد بسیار حساس به این بیـماری بررسی شده و معلوم شده است که اثر زنجبیل بر دیمن هیدرینات برتری دارد .
در یک مطالعه بی‌خبری مضاعف که بر روی ۱۴۸۹ نفر داوطلب توریست انجام گرفته معلوم شده است که زنجبیل قادر به پیش گیری تهوع و استفراغ مسـافرت های دریائی است و تقریبا" ۸۰% افراد تحت بررسی با مصرف ۲۵۰ میلیگرم زنجبیل ۲ ساعت قبل از عزیمت هیچگونه عارضه‌ای نشان نداده اند .
اثر زنجبیل روی شدیدترین تهوع واستفراغ های حاملگی بررسی شده است. ثابت شده است که اثرات ضد التهابی زنجبیل از طریق مهار تولید پروستاگلاندین ها و لکوترین ها ایجاد میشود .
بررسی هائی که تاکنون انجام شده اند نشان می دهند که زنجبیل درد مبتلا یان به آرتریت روماتوئید، آستئوآرتریت و ناراحتی های عضلانی را کاهش می دهد .

مقدار مصرف زینتوما

کپسول زینتــوما به مقدار۲ -۱ کپسول ۴-۲ نوبت در روز در درمان تهوع و استفراغ بکار میرو د.
جهت پیشگیری ازاستفراغ‌های ناشی از مسافرت بزرگسالان واطفال بالاتر از۶ سال تعداد ۱ کپسول نیم تا یک ساعت قبل از حرکت میل نمایند .
در استئوآرتیت : ۱ کپسول ۳ تا ۵ بار در روز پس از غذا برای بزرگسالان و برای کودکان و نوجوانان بیشتر از ۶ سال ۱کپسول ۲ تا ۳ بار در روز توصیه میشود .

هشدارها

1-در درمان استفراغ‌های آبستنی دوز روزانه از۱ گرم زنجبیل خشک(برابر ۴کپسول) تجاوز نگردد . 2-بامقادیر زیاد ممکن است فعالیت ترشحی دستگاه گوارش را افزایش دهد .

نکات قابل توصیه

1-مصرف داروی زینتوما بخصوص دردوران حاملگی برای جلوگیری ازتهوع و استفراغ قابل توصیه بوده و در دوران شیردهی منع مصرفی ندارد .
2-زینتوما دارای خاصیت پائین آورنده کلسترول و پیشگیری کنند ه تراکم پلاکت ها بوده و افزون بر این اثر ضد دردهای آرتریتی آن نیز به اثبات رسیده است .

مصرف در بارداری

میزان مصرف از مقدار ذکر شده بیشتر نباید باشد

"داروهای معرفی شده و مشاوره دارویی به معنای تجویز نمی باشند. لطفا پیش از مصرف هر دارویی با پزشک مشورت کنید."

بنر مشاوره دارویی
 
برای دسترسی به کانال های شرکت خدمات دارویی رضوی بر روی پیام رسان مدنظر کلیک کنید:

🟣 اینستاگرام 🟡 لینکدین 🔵 تلگرام 🟠 ایتا 🟢 بله

نظر خود را درباره خدمات ما بگویید:

لینک نظرسنجی
 

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.