شیرافزا Shirafza

گروه دارو: زنان

شیرافزا بعنوان افزایش دهنده ترشح شیر درمادران شیرده استفاده می شود. هرکپسول حاوی۱۲۰ -۱۱۰ میلی گرم عصاره خشک گیاهان زیرمیباشد :
الف. رازیانه :آنتول ،فن کن ، استراگول ، فلاونوئیدها ، اسیدهای آلی،استیل بن استرول های گیاهی.
ب. زیره : سیمن، آلـــفا و بـــتا پی نن.
ج. شنبلیله : الکالوئیدها ، ژن تیانین ، تریگونلین ، کلین . فلاونوئیدها (فلاون :اپیژنین ، لوتئولین ) ، گلیکوکوزیدها ، کورستین .
ساپونین ها شامل ساپوژنینهای استروئیدال دیزوژنین و یا موژنیند
– د. شوید : اسانس های فرار شامل کارون و لیمونن.

مکانیسم اثر

مواد موثره گیاهان موجود در فرمولاسیون شیرافزا بطور سینرژیستیک ترشح شیر را تحریک می نمایند . در حین شیردهی احتیاجات تغذیه ای مادر شیرده افزایش می یابد و رابطه تغدیه ای برای مادر و طفل شیرخوار برای مدتی بعد از تولد ادامه می یابد .
تغذیه نوزاد دراولین سه ماه بعد از تولد صرفا" وابسته به شیر مادر است ، شنبلیله یک گیاه محرک اشتها می باشد که میـتواند 2 عمل را در فرآورده شیرافزا انجـام دهد.ترشح شیر را زیاد میکند و اشتهای مادر را برای تامین احتیاجات تغذیه ای افزایش میدهد .گزارشـات متعددی نیز اثر افزایش دهنده شیر رازیانه ، شنبلیله ،زیره سبزو شوید را به اثبات رسانیده اند .
گیاه رازیانه نیز از زمانهای گذشته بعنوان گیاهی محرک ترشح شیر معروف بوده است . آنتول موجود در گیاه رازیانه دارای خاصیت استروژنی است که موجب تحریک ترشح شیرمی شود . مواد موثـره گیاه شنبلیله مانند فـلاونوئیدها (فیتـواستروژنها) که اثرشان درتنظیم تولیـد هورمونها است دارای خاصیت محرک ترشح شیربوده و این اثر بعلت ترشح پرولاکتین میباشد.افزون بر مواد فوق الذکر ، زیره سبز نیز دارای خاصیت محرک ترشح شیر است .

فارماکودینامیک

شیرافزا بعنوان افزایش دهنده ترشح شیر درمادران شیرده استفاده می شود.

مقدار مصرف شیرافزا

روزانه سه نوبت ، هر نوبت یک کپسول بعد از غذا با کمی آب میل شود . یا روزانه سه نوبت هر نوبت ۳۰-۲۰ قطره در یک فنجان آب سرد با کمی قند بعد از غذا میل شود.

نکات قابل توصیه

مصرف داروی شیرافزا می تواند تا هنگام شیردهی نوزاد ادامه یابد .

"داروهای معرفی شده و مشاوره دارویی به معنای تجویز نمی باشند. لطفا پیش از مصرف هر دارویی با پزشک مشورت کنید."

بنر مشاوره دارویی
 
برای دسترسی به کانال های شرکت خدمات دارویی رضوی بر روی پیام رسان مدنظر کلیک کنید:

🟣 اینستاگرام 🟡 لینکدین 🔵 تلگرام 🟠 ایتا 🟢 بله

نظر خود را درباره خدمات ما بگویید:

لینک نظرسنجی
 

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.