فلکسی گل Flexigol

گروه دارو: مسکن

قرص فلکسی گل جهت تسکین درد ناشی از آرتروز و کاهش تورم مفاصل استفاده می شود.هر کپلت فلکسی گل حاوی مواد زیر می‌باشد:
عصاره خشک گیاه قاشقک ، ۱۰۰ میلی گرم،عصاره خشک کاد هندی ۲۵ میلی گرم، سولفات کوندروئیتین ۱۰۰ میلی گرم، سولفات گلوکوزآمین ۷۵۰ میلی‌گرم و اسید هیالورونیک ۱/۶۵ میلی گرم .
مواد موثر :
گیاه قاشقک: ایریدوئیدها،فلاونوئیدها، اسکوتارین، اسانس و تانن،
کاد هندی: حاوی کاتشین ها، اپی کاتشین وفلاونوئیدهای آکاسیا کاتشو و اسکوئلاریا می باشد.
افزون براین دارو حاوی مواد موثره گلوکزآمین و کوندروئیتین نیز می باشد که امروزه در درمان درد التهاب مفاصل مصرف می شوند.
در این رابطه بخوانید : علت آرتروز ، علائم و درمان آن و ساییدگی زانو

مکانیسم اثر

گیاه قاشقک (Skullcap) دارای اثرات بارز مسکن درد، ضد اسپاسم و بالاخص ضد التهاب می باشد. کاد هندی (Catechu) دارای اثر بارز برطرف کننده التهاب میباشد. افزون براین سیانیدانول یکی از اجزاء فعال کاد هندی در درمان بیماری های کبدی سودمند بوده و دارای اثر پائین آورنده قند خون و ضد تب می باشد.
فلاونوئیدهای موجود در کاد هندی هم به عنوان موثر بر التهاب، ضد ویروس و ضد سرطان معرفی شده‌اند.امروزه استفاده از گیاه کاد هندی همراه با گیاه قاشقک در فرآورده های ضد التهاب بسیار معمول شده و آن را بخصوص جهت برطرف کردن مشکلات مفاصل توصیه می‌نمایند.
گلوکوزامین یک گلیکوپروتئین است که از استخوان ماهی ها جداشده و یا سنتز می گردد ویک ماده بدن است که در سنتز گلیکوپروتئین ها، گلیکولیپیدها و گلیکوزامینوگلیکان ها بکار می رود. این مواد قندی در تاندون ها، لیگامان ها، کارتیلاژ، مایع سینویال و غشاهای مخاطی، ساختار چشم، عروق خونی و دریچه های قلب یافت می شود.
کندروتین سولفات وابسته به مولکولهای بزرگی به نام گلوکوزامینو گلیکان است که از اسید گلوکورونیک و گالاکتوز ساخته شده است. تحقیقات اولیه نشان می دهند که گلوکوزامین روی فرآیند سیتوکین که در تنظیم التهاب نقش دارد تخریب کارتیلاژ، پاسخ های ایمنولـوژیکی اثـر می گذارد.
گلوکـوزامین اینترلوکیـن بتا را مهـار نموده و بدیـن طریـق التهاب و تحریـک کارتیلاژ را کاهـش می دهد و سنـتزپروتئوگلیکان را تحریک می نماید. گلوکوزامین همچنین دارای فعالیت تعدیل کننده بوده و در سنتز کندروتین استفاده می شود که از طرف دیگر کندورتین تولید پروتئوگلیکان را تحریک نموده و از تخریب کارتیلاژ جلوگیری نموده و در پیشگیری از التهاب نیز موثر است .
مطالعات بالینی نشان داده است که مصرف خوراکی گلوکوزامین سولفات یا هیدروکلراید همراه با کندروتین در بیماران مبتلا به استئوآرتریت موجب برطرف شدن علائم بیماری شده است .شواهد رادیوگرافیک نشاندهنده پیشگیری تخریب مفاصل توسط مجموعه گلوگزامین و کندروتین است.

مقدار مصرف فلکسی گل

در دو هفته اول معالجه دو کپلت دو بار در روز در فاصله ۵-۴ ساعت اول روز و بعد از دو هفته دو کپلت یک بار در روز صبح‌ها بعداز صبحانه مصرف شود. اثر داروی فلکسی گل حداقل بعد از دو هفته ظاهر خواهد شد.

هشدارها

1-مصرف این دارو برای افراد زیر ۳ سال توصیه نمی شود.
2- از افزایش مقدار توصیه شده مجاز برای مصرف خودداری نمائید.

نکات قابل توصیه

1-افرادیکه نسبت به گیاهان داروئی حساسیت دارند مصرف این دارو را با احتیاط شروع و در صورت بروز علائم آلرژیک مصرف دارو را قطع و با پزشک خود مشورت نمایند.
2-بهترین زمان مصرف پس از هروعده غذا وبه همراه مایعات کافی می باشد.

مصرف در بارداری

در صورت صلاح دید پزشک مصرف شود.

"داروهای معرفی شده و مشاوره دارویی به معنای تجویز نمی باشند. لطفا پیش از مصرف هر دارویی با پزشک مشورت کنید."

بنر مشاوره دارویی
 
برای دسترسی به کانال های شرکت خدمات دارویی رضوی بر روی پیام رسان مدنظر کلیک کنید:

🟣 اینستاگرام 🟡 لینکدین 🔵 تلگرام 🟠 ایتا 🟢 بله

نظر خود را درباره خدمات ما بگویید:

لینک نظرسنجی
 

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.