وازوگل Vasogol


قرص وازوگل جهت درمان فشار خون های ملایم و به عنوان مکمل داروهای ضد فشار خون- ادرار آور بکار می رود.در هر قرص وازوگل ۵۸۰ میلی‌گرم‌عصاره‌خشک برگ زیتون استاندارد شده برحسب ۱۳% الئوروپئین معادل ۷۵ میلی گرم ماده مؤثره وجود دارد.
بیشتر بخوانید : فشارخون بالا

مکانیسم اثر

در برگ و میوه زیتون چندین پلی فنل یافت می شود که از نظر بیولوژیکی فعال می باشند. مهمترین پلی فنل آن ماده ای است به نام الئوروپئین که عامل اصلی خاصیت درمانی گیاه می باشد و بنابراین هر چقدر میزان الئوروپئین یک فرآورده بیشتر باشد اثر درمانی آن قوی تر است.
الئوروپین در بدن متابولیزه شده تبدیل به اسید لینولئیک می گردد. اسید لینولئیک دارای اثر ضد میکروبی و شیمیایی می باشد .به علت خواص بسیار سودمند برگهای زیتون، این گیاه از هزاران سال پیش در کشورهای مدیترانه ای بطور سنتی استفاده می شده است. چندین ترکیب فنولی در برگ و جوانه زیتون یافت شده است، مانند الئوروپئین (گلوکوزیدفنول) و فلاونوئیدها. الئوروپئین یک آنتی اکسیدان طبیعی است.
در مطالعات حاصل از کشت سلولی، شکل هیدرولیز الئوروپئین و النولات کلسیم دارای خواص درمانی می باشند. این ترکیب برای گیاهخواران مناسب است.

عصاره زیتون قادر است ویروس های ‌ تب‌خال و میکوویروس ها و بسیاری از ویروسهای آنفولانزا و هرگونه ویروس لوسمی را مهار سازد. از نظر مکانیسم اثر ضد ویروس مواد مؤثره این گیاه تولید اسید آمینه ضروری برای ویروس را مهار کرده و پوسته‌ریزی و نسخه‌برداری ویروس را مهار می‌نماید. عمل فاگوسینوز را فعال می‌کند و اثر ضد میکروبی وسیعی نیزاعمال می‌دارد .
گزارش شده است که عصاره زیتون دارای اثر متسع کننده عروق است .عصاره تام برگ زیتون دارای خاصیت آنتی اکسیدانی بوده و موجب مهار اکسیداسیون کلسترول LDL وکاهش پیشرفت تصلب شرایین می گردد. همچنین گزارش شده است که عصاره زیتون تراکم پلاکتی را مهار کرده و سنتز ترومبوکسان A2 را وقفه می دهد و در نتیجه از تجمع پلاکت ها و لخته شدن و انعقاد خون جلوگیری می کند . "با مهار آنزیم تبدیل آنژیوتنسین (ACE)، تولید آنژیوتنسین 2 که منقبض کننده عروق است را کاهش می دهد." بنابراین فشار خون را کاهش می دهد که این اثر با مطالعات بالینی به اثبات رسیده است. در ایجاد فشار خون بالا استرس های اکسیداتیو نقش مهمی ایفاء می نماید .
براساس قدرت آنتی اکسیدانی الئوروپئین که قوی تر از ویتامین C و E است، پلی‌فنل های موجود در عصاره زیتون با خنثی سازی رادیکال های آزاد فشار خون را کاهش می دهند. از طرف دیگر با کاهش چربی های مضر خون از پیشرفت تصلب شرایین جلوگیری می نماید. در یک تجربه بالینی بیماران فشار خونی که قبلا" دارو دریافت نکرده بودند و بیمارانی که تحت درمان با داروهای ضد فشار خون بوده اند. با قطع مصرف داروهایشان بمدت 15 روز در مطالعه قرارداده شدند و بیماران ابتدا کپسولهای پلاسبو دریافت نموده، پس از قطع درمان پلاسبو، 2 کپسول محتوی 400 میلی گرم عصاره زیتون تجویز شد. در تمام بیماران فشارخون به طور قابل ملاحظه ای پایین آمد .

اثر ضد فشارخون عصاره زیتون در حیوانات آزمایشگاهی مانند رات نیز به اثبات رسیده است. قدرت انهدام رادیکالهای آزاد توسط ترکیبات فنلی موجود در برگ زیتون مورد بررسی قرار گرفته است. فلاونوئیدهای موجود در‌برگ‌زیتون مانند گروههای 3-هیدروکسیل قادر‌به نابود ساختن رادیکال‌های آزاد هستند و هر‌مقدار‌تعداد گروههای هیدروکسیل در مولکول افزوده شود قدرت منهدم کننده‌ای زیادتر می‌شود.

مقدار مصرف وازوگل

در شبانه روز ۱ تا ۲ قرص با غذا میل شود.

هشدارها

مصرف این داروی وازوگل در بیماران مبتلا به سنگ های صفراوی، منجر به اسپاسم مجاری می شود بنابراین از مصرف آن بایستی خودداری نمایند

نکات قابل توصیه

بیماران دیابتی و تحت درمان با داروهای ضد دیابت و همچنین بیمارانی که داروهای ضد انعقاد مصرف می نمایند، وازوگل را بایستی با احتیاط مصرف کنند.

مصرف در بارداری

در صورت صلاح دید پزشک مصرف شود.

"داروهای معرفی شده و مشاوره دارویی به معنای تجویز نمی باشند. لطفا پیش از مصرف هر دارویی با پزشک مشورت کنید."

بنر مشاوره دارویی
 
برای دسترسی به کانال های شرکت خدمات دارویی رضوی بر روی پیام رسان مدنظر کلیک کنید:

🟣 اینستاگرام 🟡 لینکدین 🔵 تلگرام 🟠 ایتا 🟢 بله

نظر خود را درباره خدمات ما بگویید:

لینک نظرسنجی
 

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.