اطلاعات دارویی کلدراب

keldrab

کلدراب keldrab


مخلوطی از اسانس اوکالیپتوس 1.2%، پودر کامفر خالص 5.2 %، منتول 2.8%

استاندارد شده بر اساس : برحسب 10.7 – 7.9 میلی گرم سینئول در هر گرم کرم

اسانس اوکالیپتوس به طور عمده حاوی سینئول (۸۵%-۷۰%) می باشد. افزون بر این، مونوترپن ها (لینالول، بورنئول) و سزکوئی ترپن ها (کاریوفیلین) نیز در آن یافت می شود. منتول ماده موثره اصلی اسانس نعناع است و به مقدار ۴۸% -۲۹% در روغن نعناع وجود دارد. کامفر یک کتون بوده و از گیاه سیناموموم کامفورا بدست می آید.

مکانیسم اثر

مواد متشکله کرم کلدراب دارای خاصیت ضدعفونی کننده، ضد ویروس، ضد میکروب و ضد قارچ می باشد. مصرف موضعی آن روی سینه و قسمت قدامی گردن موجب تخفیف سرفه های ناشی از سرماخوردگی و بر طرف شدن گرفتگی بینی می شود.
کرم کلدراب به طور طبیعی از طریق استنشاق بخارات دارو موجب بر طرف شدن علائم و سرفه های ناشی از سرماخوردگی می شود. منتول احتقان بینی را از طریق ایجاد حالت خنکی در بیمار از بین می برد و همچنین علائم گلودرد و سرفه را توسط یک اثر بی حس کننده موضعی بر طرف می کند.
اثر ضد میکروبی و ضد ویروسی منتول و اوکالیپتوس موجب پیشگیری و درمان عفونت های مجاری هوائی می شود. منتول به طور موضعی ویروس آنفولانزا A و تبخال را از بین می برد. افزون بر این دارای اثر ضد درد است که از طریق مهار انقباض عضله ناشی از سروتین آزاد شده عمل می نماید. همچنین رسپتورهای سرمای روی پوست را تحریک کرده و از این طریق انتقال حس درد را به نخاع مهار می نماید.
روی کانال های کلسیم واقع در انتهای تورون های حسی، اثر آنتاگونیستی نشان می دهد، این مکانیسم موجب اتساع عروق شده و در موضع ایجاد پرخونی می نماید.

فارماکودینامیک

استعمال موضعی اسانس اوکالیپتوس روی سینه و ناحیه قدامی گردن و استنشاق بخارات آن موجب اثر خلط آوری و افزایش دهنده ترشحات گلو می شود. بیوسنتز پروستاگلاندین ها را نیز مهار می سازد و در مخاط سینه ایجاد پرخونی نموده، ناراحتی تنفسی را بر طرف می سازد. کامفر موجود در این فرآورده نیز اثر ضد التهاب و ضد درد سایر ترکیبات را تشدید می نماید.

فارماکوکینتیک

اطلاعاتی موجود نیست.

موارد مصرف کلدراب

درد , سرفه

مقدار مصرف کلدراب

در بزرگسالان و کودکان ۲ سال به بالا، لایه ضخیمی از کرم کلدراب روی سینه و قسمت قدامی گردن و یا عضلات و مفاصل استعمال شود. در صورت تمایل موضع را با یک پارچه خشک بپوشانید. در ناحیه سینه و گردن، لباس باید آزاد باشد تا بخارات گیاهی به بینی و دهان برسند. تا ۳ بار در ۲۴ ساعت مصرف آن را تکرار نمائید.

هشدارها

برای استعمال خارجی است، از تماس با چشم خودداری شود.
 داخل بینی یا بر روی زخم یا پوست آسیب دیده استعمال نشود.

نکات قابل توصیه

کرم کلدراب برای استعمال موضعی تهیه شده است، از تماس کرم کلدراب با چشم و دهان پرهیز شود و روی نوک بینی مالیده نشود.

روی پوست زخم دار یا ترک دار استفاده نشود.

 اگر پس از مصرف، درد عضلانی یا سرفه بیشتر از ۷ روز ادامه یافت با پزشک معالج مشورت شود. دارو را دور از دسترس کودکان قرار دهید.

مصرف در بارداری

گروه N ( طبقه بندی نشده )


جهت اطلاع از موجودی داروهای تک نسخه ای در موسسه خدمات دارویی رضوی، با واحد داروهای تک نسخه ای تماس بگیرید .
۰۵۱-۳۱۹۰۸ (داخلی ۱)
و یا شماره 09045416138
موسسه خدمات دارویی رضوی
بانک اطلاعات دارویی | جدیدترین اخبار دارویی | مشاوره داروییدمنوش های گیاهی رضوی| دارای خواص درمانی متنوع

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.