کلدراب keldrab


مخلوطی از اسانس اوکالیپتوس 1.2%، پودر کامفر خالص 5.2 %، منتول 2.8%

استاندارد شده بر اساس : برحسب 10.7 – 7.9 میلی گرم سینئول در هر گرم کرم

اسانس اوکالیپتوس به طور عمده حاوی سینئول (۸۵%-۷۰%) می باشد. افزون بر این، مونوترپن ها (لینالول، بورنئول) و سزکوئی ترپن ها (کاریوفیلین) نیز در آن یافت می شود. منتول ماده موثره اصلی اسانس نعناع است و به مقدار ۴۸% -۲۹% در روغن نعناع وجود دارد. کامفر یک کتون بوده و از گیاه سیناموموم کامفورا بدست می آید.

مکانیسم اثر

مواد متشکله کرم کلدراب دارای خاصیت ضدعفونی کننده، ضد ویروس، ضد میکروب و ضد قارچ می باشد. مصرف موضعی آن روی سینه و قسمت قدامی گردن موجب تخفیف سرفه های ناشی از سرماخوردگی و بر طرف شدن گرفتگی بینی می شود.
کرم کلدراب به طور طبیعی از طریق استنشاق بخارات دارو موجب بر طرف شدن علائم و سرفه های ناشی از سرماخوردگی می شود. منتول احتقان بینی را از طریق ایجاد حالت خنکی در بیمار از بین می برد و همچنین علائم گلودرد و سرفه را توسط یک اثر بی حس کننده موضعی بر طرف می کند.
اثر ضد میکروبی و ضد ویروسی منتول و اوکالیپتوس موجب پیشگیری و درمان عفونت های مجاری هوائی می شود. منتول به طور موضعی ویروس آنفولانزا A و تبخال را از بین می برد. افزون بر این دارای اثر ضد درد است که از طریق مهار انقباض عضله ناشی از سروتین آزاد شده عمل می نماید. همچنین رسپتورهای سرمای روی پوست را تحریک کرده و از این طریق انتقال حس درد را به نخاع مهار می نماید.
روی کانال های کلسیم واقع در انتهای تورون های حسی، اثر آنتاگونیستی نشان می دهد، این مکانیسم موجب اتساع عروق شده و در موضع ایجاد پرخونی می نماید.

فارماکودینامیک

استعمال موضعی اسانس اوکالیپتوس روی سینه و ناحیه قدامی گردن و استنشاق بخارات آن موجب اثر خلط آوری و افزایش دهنده ترشحات گلو می شود. بیوسنتز پروستاگلاندین ها را نیز مهار می سازد و در مخاط سینه ایجاد پرخونی نموده، ناراحتی تنفسی را بر طرف می سازد. کامفر موجود در این فرآورده نیز اثر ضد التهاب و ضد درد سایر ترکیبات را تشدید می نماید.

فارماکوکینتیک

اطلاعاتی موجود نیست.

مقدار مصرف کلدراب

در بزرگسالان و کودکان ۲ سال به بالا، لایه ضخیمی از کرم کلدراب روی سینه و قسمت قدامی گردن و یا عضلات و مفاصل استعمال شود. در صورت تمایل موضع را با یک پارچه خشک بپوشانید. در ناحیه سینه و گردن، لباس باید آزاد باشد تا بخارات گیاهی به بینی و دهان برسند. تا ۳ بار در ۲۴ ساعت مصرف آن را تکرار نمائید.

هشدارها

برای استعمال خارجی است، از تماس با چشم خودداری شود.
 داخل بینی یا بر روی زخم یا پوست آسیب دیده استعمال نشود.

نکات قابل توصیه

کرم کلدراب برای استعمال موضعی تهیه شده است، از تماس کرم کلدراب با چشم و دهان پرهیز شود و روی نوک بینی مالیده نشود.

روی پوست زخم دار یا ترک دار استفاده نشود.

 اگر پس از مصرف، درد عضلانی یا سرفه بیشتر از ۷ روز ادامه یافت با پزشک معالج مشورت شود. دارو را دور از دسترس کودکان قرار دهید.

مصرف در بارداری

گروه N ( طبقه بندی نشده )

"داروهای معرفی شده و مشاوره دارویی به معنای تجویز نمی باشند. لطفا پیش از مصرف هر دارویی با پزشک مشورت کنید."

بنر مشاوره دارویی
 
برای دسترسی به کانال های شرکت خدمات دارویی رضوی بر روی پیام رسان مدنظر کلیک کنید:

🟣 اینستاگرام 🟡 لینکدین 🔵 تلگرام 🟠 ایتا 🟢 بله

نظر خود را درباره خدمات ما بگویید:

لینک نظرسنجی
 

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.