اطلاعات دارویی زوفا عسلی

Zofa plus

زوفا عسلی Zofa plus

گروه دارو: ضد سرفه

زوفا عسلی مؤثر و نافع برای سرفه کهنه، نزله، تنگی نفس و رَبو (تنگی نفس ناشی از حساسیت) می باشد.زوفا عسلی حاوی عسل و عصاره های زوفا، ختمی، آویشن باریک (Hasha)، گل بنفشه، و (عناب خراسانی، انجیر خشک، شیرین بیان، پنیرک، پرسیاوشان) می باشد.

مکانیسم اثر

عسل: دارای مزاج گرم و خشک است. عسل حاوی مواد صد میکروبی بوده و اثرات ضد میکروبی آویشن را تقویت می نماید.
گیاه زوفا: به عنوان خلط آور در برونشیت و رفع سرفه های شدید و آسم مؤثر می باشد. ترکیبات مؤثر آن شامل فلاونوئیدها، تانن، ترکیبات موسیلاژی، آلکالوئیدهای دیوزمین و هیسوپین و مواد فرار شامل پینوکامفن، آلفا و بتاپینن، کامفن و الکل های سزکوئی ترپن می باشد.
ختمی: گل ختمی برای ناراحتی های تنفسی و سرفه های خشک به کار می رود. برگ ختمی از طرف کمیسیون E جهت درمان تحریکات مخاط دهان و حلق همراه با سرفه های خشک مورد تأیید قرار گرفته است.
آویشن (Hasha) : اثرات ضدسرفه و خلط آوری آویشن مربوط به اسانس های فرار آن نظیر تیمول است که منجر به افزایش حرکات مژک های تنفسی و افزایش ترشحات مخاطی در دستگاه تنفس می شود. کمیسیون E مصرف آویشن (Thyme) برای درمان سرفه و برونشیت را تأیید نموده است.
در مورد تیمول وکارواکرول طیف وسیعی از تأثیر در برابر باکتری های دخیل در عفونت های دستگاه تنفس فوقانی مشاهده شده است. اعتقاد براین است که تیمول و کارواکرول با ایجاد کمپلکس با پروتئین های غشاء باکتری فعالیت ضدباکتری خود را اعمال می کنند. یک اثر سینرژیستی برای ترکیب تیمول و کارواکرول نیز مشخص شده است.

کارواکرول جزء اصلی اسانس آویشن است که اثرات ضد باکتریائی و ضدقارچی آن روی میکروارگانیسم های مختلف به اقبات رسید ه است و همچنین مشخص شده است که دوزهای کافی از تیمول و کارواکرول، دارای اثر شل کنندگی نای هستند. اسانس آویشن روی باکتری های پاتوژن بویژه استافیلوکوک آرئوس (Areus) مؤثر است.
آویشن در رفع علائم سرفه و نزله های مجاری فوقانی تنفسی و نیز بعنوان خلط آور با اثر ضد اسپاسم همواره مورد توجه بوده و در بزرگسالان در درمان برونشیت و سرفه های همراه با اسپاسم و در کودکان در بیماری سیاه سرفه را تأیید نموده است. گل بنفشه معطر: در درمان سرفه های مزمن بسیار نافع می باشد. همچنین به دلیل داشتن تانن و موسیلاژهای فراوان در ترکیبات خود جهت ناراحتی های تنفسی، برونشیت های مزمن، سیاه سرفه، زکام و به عنوان نرم کننده سینه به کار می رود.
پرسیاوشان: جهت درمان تنگی نفس، تسکین، سرفه و سرماخوردگی و درمان التهاب گلو، درمان برونشیت مؤثر می باشد. همچنین اثرات ضدعفونی کننده مجاری تنفسی و خلط آوری را دارا می باشد.
گل پنیرک: به عنوان یک ضدسرفه قوی و مرهم سینه، خلط آور، مقوی برای ریه و درمان سرفه های گرم و خشک بوده و کلاً معالج بیماری های ریه می باشد. ماده مؤثر موجود در آن موسیلاژها و ویتامین های C، B، A می باشد.
عناب: ضدآلرژی و به علت داشتن لعاب زیاد نرم کننده سینه، ضدسرفه و مفید برای درمان آسم می باشد.
انجیر: این گیاه از نظر بررسی مزاج و طبیعت دارای طبیعت گرم و مرطوب است و در درمان التهاب مجاری دستگاه تنفسی، ذات الریه و رفع سرماخوردگی بسیار نافع بوده است.
ریشه شیرین بیان Glycyrrhiza glabra L.: شیرین بیان به نامهای مجو، مهو، اصل سوس، متکی معروف بوده به عنوان خلط آور مصرف سنتی دارد شامل: آسپارژین، مواد آلبومیدی، رزین و کمی اسانس است. ریزوم و پودر عصاره گیاه اثرات درمانی فوق را در بر دارد.

موارد مصرف زوفا عسلی

ضد سرفه

مقدار مصرف زوفا عسلی

مقدار مصرف معمول : کودکان 6-4سال: 2/5میلی لیتر، 4-3 بار در روز. کودکان 13-7سال: 5میلی لیتر، 4-3 بار در روز. افراد بالای 13سال: 10 میلی لیتر، 4-3 بار در روز.

عوارض جانبی زوفا عسلی

عوارض خفیف گوارشی

هشدارها

1-ایمنی مصرف زوفا عسلی در دوران بارداری و شیردهی هنوز به اثبات نرسیده است با این وجود منافع آن در برابر مضار آن باید سنجیده شود.
2-حین مصرف زوفا عسلی در صورت مشاهده یا بروز حساسیت به ترکیبات دارو از مصرف آن خودداری کنید.
3-مصرف زوفا عسلی در کودکان کمتر از چهار سال ، همچنین به علت وجود عسل در فرآورده در افراد مبتلا به عدم توانایی هضم فروکتوز ممنوع می باشد.
4-تیمول موجود در زوفا عسلی ممکن است باعث تحریک غشاء مخاطی گردد.
5-زوفا عسلی در بیماران مبتلا به نارسایی کبد و صرع و در بیماران مبتلا به ضایعات مغزی، منحصراً پس از مشورت با پزشک مورد مصرف قرار گیرد.

نکات قابل توصیه

1-به علت وجود آهن در گیاه آویشن از مصرف همزمان زوفا عسلی با آنتی اسیدها خودداری شود.
2-به دلیل وجود ترکیبات گیاهی در زوفا عسلی، ایجاد رسوب در شربت عادی می باشد. قبل از مصرف شیشه را به خوبی تکان دهید.

مصرف در بارداری

تاکنون به اثبات نرسیده است.


اخبار روز دارویی و سلامت را دنبال کنید
**به اطلاع میرسانیم که واکسن آنفلوآنزا در داروخانه مرکزی امام (ع) موجود می باشد . 
متقاضیان میتوانند با ارائه ی کارت ملی و با مراجعه به داروخانه مرکزی امام یا استفاده از خدمات غیر حضوری ، اقدام به تهیه واکسن نمایند .**

**پاسخگویی به سوالات دارویی ، روزهای دوشنبه و چهارشنبه در پیج اینستاگرام موسسه انجام می شود .

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  • مینو | 1399/08/28

   سلام.وقت بخیر.آیا این شربت در خونریزی های رحمی تاثیر گزار است؟ من یک دوره 4-5روز استفاده کردم و بعد از قطع دارو ،دو روز بعد دچار خونریزی شدم که عادت ماهیانه نیست بعضی از گیاهان دارویی عوارض هورمونی دارند مثل بابونه میخواستم بدونم این شربت به چه صورت هست؟

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام بله با توجه با اینکه مخلوط چندگیاه می باشد. احتمال عوارض هورمونی با این دارو می باشد


  • گیلدا | 1399/07/08

   پسر من دیابت نوع یک , وابسته به انسولین دارد، آیا این دارد قند دارد و باعث بالا بردن قند می شود ؟؟؟ ممنون می شم در اسرع وقت بهم پاسخ بدید

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   بهتر است از سایر فراورده های ضد سرفه گیاهی نظیر شربت تیمیان استفاده نماید.