هرپس سیمپلکس: تبخال نوع 1 و 2

هرپس سیمپلکس: تبخال نوع 1 و 2

هرپس سیمپلکس: تبخال نوع 1 و 2

ویروس های هرپس سیمپلکس  که معمولا بنام تبخال شناخته می شوند به دوگروه طبقه بندی می شوند :

  تبخال نوع1  (1-HSV یا تبخال دهانی ) و تبخال نوع  2 ( 2-HSV یا تبخال تناسلی) .

 تبخال نوع 1 معمولا باعث زخم در اطراف دهان و لب ها می شود ( گاها تاول تب یا زخم سرد نیز نامیده می شود) . HSV-1 می تواند منجر به تبخال تناسلی هم بشود اما در اکثر موارد تبخال تناسلی در اثر تبخال نوع 2 بوجود می آید.

در HSV-2، فرد آلوده ممکن است زخم در اطراف ناحیه تناسلی و یا مقعد داشته باشد. اگرچه زخمهای HSV-2  ممکن است در نقاط دیگر بدن نیز پیدا شوند، اما معمولا در ناحیه  پایین کمر دیده می شوند.

چه عواملی باعث عفونت هرپس و شیوع بیماری می شود؟

هرپس سیمپلکس نوع 1، که از طریق ترشحات دهان یا زخم پوست سرایت می یابد، می تواند از طریق بوسیدن یا استفاده مشترک از مسواک یا ظروف غذا منتقل شود. به طور کلی، عفونت هرپس نوع 2 ٬ تنها از طریق تماس جنسی با شخص مبتلا به عفونت تناسلی  HSV-2   منتقل می شود. اطلاع از این نکته مهم است که HSV-1  و HSV-2 می تواند حتی در صورت عدم وجود زخم نیز منتقل شود.
زنان باردار مبتلا به تبخال تناسلی٬ باید در رابطه با اینکه آیا تبخال تناسلی در طول بارداری یا حین زایمان به نوزاد نیز منتقل می شود یا خیر با پزشک خود مشورت کنند .
برای بسیاری از افراد مبتلا به ویروس تبخال، که ممکن است دارای ویروس های خفته نیز باشند٬ حملات تبخال می تواند در شرایط زیر بروز کند:
• بیماری های عمومی (از بیماریهای ساده گرفته تا بیماریهای جدی)
• خستگی
• استرس جسمانی یا عاطفی
• اختلال در سیستم ایمنی بدن ٬ به علت بیماری ایدز ٬ شیمی درمانی یا مصرف داروهای استروئیدی
• تروما به منطقه آسیب دیده، از جمله فعالیت جنسی . (هرگونه آسیب یا صدمه‌ای را که به‌دنبال برخورد عوامل فیزیکی یا شیمیایی به بافت‌های بدن به‌وجود آید تروما می گویند)
• قاعدگی

هرپس سیمپلکس چه علائمی دارد؟

ویروس هرپس سیمپلکس معمولا بصورت یک یا چند تاول در اطراف یا روی  لب ودهان، ناحیه تناسلی و یا مقعد ظاهر می شود. به مرور تاول می ترکد و زخم های حساسی باقی می گذارد.

چگونه هرپس سیمپلکس تشخیص داده می شوند؟

در اغلب موارد ظاهر ویروس هرپس سیمپلکس معمولی است و هیچ آزمایشی برای تایید تشخیص لازم نیست . اگر پزشک از تشخیص هرپس سیمپلکس مطمئن نبود می تواند با انجام آزمایشات DNA یا PCR و کشت ویروسی٬ اطمینان حاصل نماید.

هرپس سیمپلکس چگونه درمان می شود؟
اگر چه هیچ درمان قطعی برای تبخال وجود ندارد، اما با روشهایی می توان علائم را کاهش داد.  درمان می تواند با کاهش درد مربوط به بروز بیماری و کاهش زمان بهبودی انجام شود . همچنین می توان تعدد شیوع بیماری را کاهش دهد. داروهایی از قبیل  Famvir، zovirax  و Valtrex  از جمله داروهایی هستند که برای درمان علائم و نشانه های تبخال بکار می روند. حمام آب گرم می تواند به تسکین درد زخم های تناسلی کمک کند.

هرپس سیمپلکس چقدر دردناک است ؟
بعضی از مردم هنگام ابتلا به تب خال تناسلی٬ هیچ علامتی ندارند و یا ممکن است علائمشان بسیار خفیف باشد. در اکثر موارد نیز، افراد آلوده به ویروس حتی از وجود آن اطلاعی ندارند و هنگامیکه علائم بروز می کند، درد بسیار زیادی را تجربه می کنند. این موضوع برای اولین شیوع که معمولا بدترین است بیشتر صدق می کند . علائم تبخال تناسلی بصورت سوزش و درد در اطراف ناحیه تناسلی و یا مشکل هنگام ادرار توصیف می شود. برخی نیز ترشحات واژن یا آلت مردانه را گزارش داده اند.
ضایعات هرپس دهانی(زخم های سرد) معمولا باعث احساس سوزن سوزن شدن و سوزش ٬ درست قبل از ترکیدن تاول می باشد. خود تاول نیز می تواند دردناک باشد.

آیا تبخال قابل درمان است ؟
هیچ درمان قطعی برای هرپس سیمپلکس وجود ندارد. اگر ویروس در بدن فرد وجود داشته باشد ٬ بصورت نهفته و غیرفعال در سلول های عصبی باقی می ماند تا عاملی باعث تحریک و فعالیت مجدد آن شود.


وبسایت داروخانه مرکزی امام رضا مشهد | بانک اطلاعات دارویی ، اخبار و مقالات پزشکی

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

برچسب ها: تبخال زنان

درج نظرسوالات کاربران
تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.