توصیه‌هایی برای انجام آزمایش تراکم‌سنجی استخوان

توصیه‌هایی برای انجام آزمایش تراکم‌سنجی استخوان

توصیه‌هایی برای انجام آزمایش تراکم‌سنجی استخوان

تراکم‌سنجی استخوان به‌طور اولیه برای تشخیص پوکی استخوان و خطر شکستگی آن انجام می‌شود. در این تست، تراکم استخوان در استخوان‌های ستون فقرات، لگن، ساعد و ران مورد بررسی قرار می‌گیرد.

تراکم‌سنجی استخوان را می‌توان با استفاده از اشعه ایکس، جذب اشعه ایکس با انرژی دوگانه DEXA  یا سی‌تی اسکن کمی که از نرم‌افزار ویژه‌ای برای تعیین تراکم استخوان لگن یا ستون فقرات استفاده می‌کند، انجام داد.

پیش از انجام آزمایش

1) به‌طور کلی، داشتن آمادگی قبلی، مانند ناشتا بودن برای انجام تست ضروری نیست. اما شاید به شما توصیه شود، مصرف مکمل‌های کلسیم را از 24 تا 48 ساعت قبل از انجام تست سنجش تراکم استخوان متوقف کنید.

2) اگر باردار یا مشکوک به بارداری هستید، تکنسین مربوطه را در جریان بگذارید.

3) بسته به شرایط پزشکی و سلامت شما، شاید پزشک از شما بخواهد که آمادگی‌های دیگری را نیز داشته باشید.

در طول انجام آزمایش

تست سنجش تراکم استخوان، می‌تواند به‌صورت سرپایی یا در طول اقامت بیمار در بیمارستان انجام شود. روش انجام تست، بسته به شرایط بیمار و کار بالین پزشک، متفاوت است، اما به طور کلی، روند زیر را طی می‌کند:

1) در بعضی موارد، می‌توانید لباس خود را به تن داشته باشید، اما از شما خواسته می‌شود هرگونه اشیاء فلزی را از خود دور کنید، مانند سگک کمربند، زیپ، سکه، کلید و طلا و جواهر. در دیگر موارد، لباس مخصوصی به شما داده می‌شود تا احتمال هرگونه تداخل با تست به حداقل برسد.

2) شما روی میز اشعه ایکس خوابیده و پاهای شما بر روی وسیله ای قرار خواهد گرفت تا لگن و ستون فقرات کمری صاف قرار گیرند.

3) در زیر میز، دستگاه تولیدکننده فوتون به‌آرامی از کنار شما عبور می‌کند، در حالی‌که به موازات آن و در بالای میز نیز یک دوربین ردیاب اشعه ایکس حرکت می‌کند تا عکس‌هایی از استخوان ستون فقرات کمری و لگن روی صفحه کامپیوتر ظاهر شود.

4) پس از کامل شدن عکس‌های ستون فقرات کمری و لگن، پای شما روی یک بریس قرار داده می‌شود تا طرفی از استخوال لگن که کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد نیز به داخل چرخانده و عکسبرداری شود. روند قبلی تصویربرداری نیز برای این قسمت تکرار می‌شود.

5) در عکسبرداری‌های بعدی، استخوان ساعد، مورد بررسی قرار می‌گیرد. ساعدی از اندام فوقانی که کمتر استفاده می‌شود، نیز مورد ارزیابی قرار می‌گیرد، مگراینکه سابقه شکستگی در آن وجود داشته باشد.

6) کامپیوتر مقدار فوتون‌های جذب شده را در استخوان محاسبه کرده تا محتوای مواد معدنی استخوان تعیین شود. تراکم مواد معدنی استخوان، سپس توسط رادیولوژیست محاسبه می‌شود.

هرچند خود تست تراکم‌سنجی دردی ایجاد نمی‌کند، مانورهایی که به بدن داده می‌شود تا عکسبرداری انجام شود، ممکن است سبب ایجاد درد شود، خصوصا اگر سابقه آسیب یا جراحی اخیر وجود داشته باشد. تکنسین مربوطه سعی می‌کند حداکثر راحتی را برای بیمار فراهم کرده و در سریع‌ترین زمان ممکن این کار را انجام دهد تا درد و ناراحتی بیمار به حداقل میزان ممکن برسد.

پس از انجام آزمایش

پس از اتمام تست تراکم‌سنجی استخوان، مراقبت خاصی لازم نیست و بیمار می‌تواند رژیم‌ غذایی و فعالیت‌های روزمره خود را از سر گیرد. البته پزشک ممکن است توصیه‌های دیگری را نیز داشته باشد که به بیمار خواهد گفت.

به اشتراک گذاری:

برچسب ها: پوکی استخوان

درج نظر


تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.