با بیماری تب "کریمه کنگو" بیشتر آشنا شوید

با بیماری تب "کریمه کنگو" بیشتر آشنا شوید

بیماری ویروسی تب خونریزی دهنده کریمه کنگو (CCHF) با گزش یک کنه از خانواده Bunyaviridae منتقل می‌شود و گرچه میزبان اصلی آن حیوانات است، ولی موارد پراکنده آن در انسان نیز دیده می‌شود.
بیماری تب کریمه کنگو در کشور بیماری جدیدی نیست، این بیماری هر ساله در کشور وجود داشته و تعدادی به آن مبتلا شده و این میان نیز برخی به علت تاخیر در اقدام به درمان جان خود را از دست دادند.
تب کریمه کنگو یک بیماری حاد تب دار ویروسی است، این بیماری جزو بیماریهای مشترک انسان و دام و جزو تب‌های خونریزی دهنده به شمار می‌رود.

عامل بیماری

عامل بیماری برای نخستی نبار از خون افراد بیمار در مرحله بروز تب و همچنین از کنه بالغ با نام علمی HyalommaMarginatum جدا شدکه مشخص شد یک نوع ویروس میباشد. این ویروس ازگروه ویروسهایی که توسط بند پایان منتقل می شود، قرار دارد.

ویروس تب کریمه کنگو از سه طریق گزش کنه، دام آلوده و انسان به انسان قابل انتقال است.
چنانچه کنه از خون دام آلوده تغذیه کرده باشد، گزش انسان توسط کنه می‌تواند موجب انتقال این بیماری شود و در همین راستا از افراد خواسته می‌شود از دست زدن به کنه‌ها و کندن آنها از روی بدن دام خودداری کنند.
تماس با دام آلوده، گوشت و خون آن و نیز مصرف گوشت آلوده می‌تواند موجب انتقال این بیماری شود و در همین راستا افراد باید به طور جدی از خرید گوشت از مراکز غیرمعتبر خودداری کرده و حتما هنگام تماس با دام رعایت موارد ایمنی و بهداشتی را داشته باشند.
این بیماری از انسان به انسان نیز قابل انتقال است و تماس با خون فرد بیمار می‌تواند دیگران را نیز آلوده کند.

علائم این بیماری
تب نشانه بارز این بیماری است . از زمان ورود ویروس تب کریمه کنگو به بدن، بعد از سه تا هفت روز بیماری خود را با علائمی مشابه آنفلوآنزا نشان می‌دهد و علائمی مانند تب، درد عضلانی، کوفتگی بدن و حتی احساس افسردگی را می‌توان در فرد بیمار مشاهد کرد.
پس از این مرحله فرد علائم خونریزی از خود نشان می‌دهد که این خونریزی‌ها می تواند در پوست بصورت خونریزی زیرجلدی باشد و یا بصورت خون دماغ، خلط خونی و یا استفراغ خونی بروز پیدا کند و می تواند تا حدی پیش رود که بیمار جان خود را از دست دهد.


میزان کشندگی تب کریمه کنگو بدون مداخله درمانی 30 تا 50 درصد است. خوشبختانه درمان موثری برای این بیماری وجود دارد که چنانچه فرد به موقع جهت درمان اقدام کند، می‌توان بیماری را درمان کرد.

اقدامات پیشگیرانه
- همواره باید به یاد داشت که پیشگیری مقدم بر درمان است، افراد می‌توانند با رعایت نکات ساده‌ای از ابتلا به این بیماری جلوگیری کنند و در مهم‌ترین موارد پیشگیری باید از خرید گوشت از مراکز غیرمعتبر و غیرمجاز خودداری کنند.
- همچنین افراد باید از ذبح دام بدون رعایت موارد بهداشتی خودداری کرده و حتی المقدور به جای ذبح دام گوشت مورد نیاز خود را از مراکز معتبر و کشتارگاه‌های مجاز خریداری کنند.
- توصیه دیگر این است افراد پس از تهیه گوشت حتما آن را به مدت 24 ساعت در یخچال نگهداری کنند، زیرا در این شرایط حتی اگر گوشت آلوده باشد ویروس‌های درون آن از بین می‌رود.
- دیگر توصیه برای روستاییان است که حتی المقدور از تماس مستقیم با دام اجتناب کرده و حتما از دستکش و ماسک و عینک استفاد کنند و از کندن کنه روی بدن دام جهت تیمار دام جدا خودداری کنند.
- کادر پرستاری و پزشکی باید هوشیار باشند که چنانچه بیماری با علامت تب و یا خونریزی مراجعه کرد، موارد بهداشتی را حتما رعایت کرده و بدانند که خون این فرد به شدت آلوده است و نباید تماسی با خون آن داشته باشند.
این بیماری در دام فاقد هرگونه علامتی است، بیماری تب کریمه کنگو برای دام ایجاد بیماری نمی‌کند و دام تنها ناقل است و با ورود ویروس به بدن انسان علائم بیماری آشکار می‌شود.

 

 

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

مطالب مرتبط

درج نظرسوالات کاربران
تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.