بررسی اجمالی سینوزیت ، تشخیص و درمان

بررسی اجمالی سینوزیت ، تشخیص و درمان

بررسی اجمالی سینوزیت ، تشخیص و درمان

سینوزیت یک التهاب یا تورم بافت آستری پوشاننده ی سینوس هاست. در حالت عادی سینوس ها با هوا پر می شوند اما وقتیکه سینوس بسته شده و با مایعی پر شود ٬ میکروب ها (مثل باکتری ٬ ویروس و یا قارچ ) رشد کرده و منجر به عفونت می شوند .

شرایطی که می تواند منجر به انسداد سینوس ها شوند عبارتند از سرماخوردگی ، رینیت آلرژیک ( تورم مخاط بینی ) ، پولیپ بینی ( غدد کوچک گوشتی در دیواره بینی ) و یا انحراف تیغه بینی ( تغییر در حفره بینی).

سینوزیت اشکال مختلفی دارد از قبیل :

سینوزیت حاد : حمله ی ناگهانی علائم سرماخوردگی مانند٬ از قبیل آب ریزش و گرفتگی بینی و درد در صورت٬ که تا 10 الی 14 روز ادامه یابد . سینوزیت حاد معمولا 4 هفته یا کمتر طول می کشد .

سینوزیت تحت حاد : التهابی که 4 تا 8 هفته به طول بیانجامد .

سینوزیت مزمن : شرایطی است با علائم التهاب سینوس که به مدت 8 هفته یا بیشتر ادامه داشته باشد.

سینوزیت عود کننده : شامل چندین حمله در طول سال.

 چه کسانی دچار سینوزیت می شوند ؟

حدود 37 میلیون آمریکائی از حداقل یک نوع از سینوزیت رنج می برند. افرادی که شرایط زیر را دارند ریسک بالاتری برای ابتلا به سینوزیت دارند:

 • ورم غشاء مخاطی بینی
 • انسداد مجاری
 • تفاوت های ساختاری که مجرای بینی را باریک می کند.
 • پولیپ های بینی
 • رفلاکس معده در افراد دارای پولیپ و گرفتگی بینی .
 • شرایط منجر به افزایش خطر ابتلا به عفونت از قبیل نقص ایمنی یا مصرف داروهایی که سیستم ایمنی بدن را از کار می اندازد.

در کودکان ٬ فاکتورهای محیطی معمول که منجر به سینوزیت می شوند عبارتند از آلرژی ها ٬ سرایت بیماری از سایر کودکان در مدرسه٬ بطری های آشامیدنی٬ پستانک ها ٬ دود و آلودگی محیطی .

در بزرگسالان عوامل موثر بیشتر٬عفونت ها و سیگار کشیدن است.

نشانه ها و علائم سینوزیت حاد چیست؟

برخی از علائم اصلی سینوزیت حاد عبارتند از :

فشار و درد در صورت ٬ گرفتگی بینی ٬افزایش ترشحات بینی ٬ کاهش حس بویایی ٬ سرفه و احتقاق بینی.

سایر علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد :

تب ٬ بوی بد دهان ٬ خستگی و درد دندان

علائم و نشانه های سینوزیت مزمن چیست؟

افراد مبتلا به سینوزیت مزمن ممکن است علائم زیر را به مدت 8 هفته و یا بیشتر داشته باشند .

 • احتقاق صورت و پری بینی
 • انسداد و گرفتگی بینی
 • چرک در حفره بینی
 • تب
 • ترشحات بینی/ تغییر رنگ ترشحات پشت بینی

سایر علائم سینوزیت مزمن ممکن است شامل موارد زیر باشد :

سردرد ٬ بوی بد دهان ٬ تنفس بد بو٬ خستگی و دندان درد

 سینوزیت چگونه تشخیص داده می شود ؟

برای تشخیص سینوزیت ٬ پزشک علائم شما را بررسی کرده و یک معاینه فیزیکی انجام می دهد. معاینه می تواند شامل فشار دادن سینوس ها برای تشخیص میزان درد باشد .وی همچنین ممکن است به دندان های شما ضربه بزند برای اینکه ببیند آیا التهاب سینوسی پرینازال دارید یا خیر.

سایر آزمایشات تشخیصی برای ارزیابی علل بالقوه سینوزیت می تواند شامل نمونه برداری از مخاط جهت بررسی در آزمایشگاه ٬اندوسکوپی بینی ٬اشعه ایکس ٬ سی تی اسکن از سینوس ها یا آزمایشات خون باشد.

سینوزیت چگونه درمان می شود ؟

درمان سینوزیت به شدت آن بستگی دارد.

سینوزیت حاد

 اگر یک عفونت سینوسی ساده داشته باشید پزشک ممکن است درمان با ضد احتقاق ها و بخور را توصیه کند . استفاده از اسپری ها و قطره های بینی ضد احتقاق بدون نسخه هم می تواند در کنترل علائم موثر باشد. با این حال این داروها نباید بیش از میزان توصیه شده مصرف گردند (معمولا برای سه یا چهار روز)٬ در غیر اینصورت ممکن است سبب افزایش احتقاق شود. اگر آنتی بیوتیک تجویز شود مصرف آنها معمولا برای 10 الی 14 روز توصیه می شود. پس از دوره ی درمان ٬علائم معمولا از بین می رود و انتی بیوتیک بیشتری مورد نیاز نیست.

سینوزیت مزمن

هوای گرم و مرطوب ممکن است احتقاق بینی را کاهش دهد . استفاده از دستگاه بخور و یا استنشاق بخار از یک ظرف آب گرم می تواند موثر باشد. کمپرس گرم برای تسکین درد بینی و سینوس ها مفید است. قطره های بینی نمکی نیز برای استفاده در منزل مناسب است . استفاده از قطره ها و اسپری های بینی ضد احتقاق و بدن نسخه می تواند در کنترل علائم موثر باشد٬ با این وجود نباید بیش از میزان توصیه شده مصرف گردند. انتی بیوتیک ها و استروئیدهای خوراکی نیز ممکن است تجویز شود.

سایر گزینه های درمانی برای سنوزیت

شناسایی محرک های بالقوه و عوامل موثر٬ اولین گام کلیدی در مدیریت سینوزیت است. برای کاهش احتقاق ناشی از سینوزیت ٬ پزشک ممکن است اسپری های بینی (گاهی شامل اسپری های سروتوئیدی) ٬ قطره های بینی٬ یا داروهای ضد احتقاق را تجویز کند .اگر از سینوزیت مزمن سختی رنج می برید سروتوئیدهای خوراکی معمولا وقتی سایر داروها موثر نباشد٬ ممکن است برای کاهش التهاب تجویز شود. انتی بیوتیک ها نیز ممکن است برای هر گونه عفونت باکتریایی یافت شده در سینوس ها تجویز شوند. ( آنتی بیوتیک ها برای عفونت های ویروسی موثر نیستند) . ممکن است آنتی هیستامین برای درمان الرژی تجویز گردد. برای درمان عفونت قارچی دارو های ضد قارچ تجویز می گردد. ایمونوگلوبین که یک پادتن است نیز اگر نقص ایمنی مشخصی داشته باشید ممکن است داده شود.

آیا لزومی به تغییر سبک زندگی هست ؟

اگر سیگاری هستید باید در طول دوره درمان مشکلات سینوسی٬ از کشیدن سیگار اجتناب کنید . رژیم خاصی توصیه نمی شود اما نوشیدن مایعات زیاد می تواند به رقیق کردن ترشحات کمک کند.

آیا جراحی سینوس الزامی است ؟

مخاط برای مرطوب نگه داشتن دیواره های سینوس در بدن تولید می شود. در دیواره های سینوس ٬ مخاط توسط میلیون ها مژک (سلول های مو مانند)٬ در سطح پوشش بافت سینوسی به سمت دریچه ها حرکت می کند . ناراحتی و یا تورم ناشی از یک الرژی می تواند دریچه های سینوس را باریک کرده و حرکت مخاط را مختل سازد . انتی بیوتیک ها و سایر داروها در باز کردن سینوس ها موثر نیستند و ممکن است جراحی لازم باشد . همچنین یک ناهنجاری ساختار سینوسی از قبیل پولیپ بینی٬ می تواند مرطوب سازی سینوس ها را مسدود کند در اینصورت جراحی ممکن است لازم باشد .

جراحی ممکن است تحت یک بیحسی موضعی و یا بیهوشی کامل با استفاده از اندوسکوپ انجام شود. اکثر افراد می توانند در طی 5 تا 7 روز بعد از عمل جراحی ٬ به فعالیت های عادی خود بازگردند. بهبودی کامل معمولا 4 تا 6 هفته به طول می انجامد .

فرآیندی که " توربینوکتومی" نامیده می شود نیز ممکن است جهت کوچک کردن بافت های داخلی ورم کرده ی بینی انجام شود. این کار توسط پزشک معالج و در مطب وی انجام می شود که تنها چند دقیقه وقت می برد. داروی بی حس کننده ای که استفاده می شود بسیار شبیه بی حس کننده ایست که در درمان های دندانپزشکی معمول بکار می رود.

عدم درمان سینوزیت چه عوارضی به دنبال دارد ؟

تاخیر در درمان سینوزیت ممکن است باعث تحمل درد و ناراحتی غیر ضروری باشد. در شرایط بسیار نادر ٬ سینوزیت درمان نشده می تواند منجر به مننژیت یا آبسه مغزی و عفونت استخوان گردد.

وبسایت داروخانه مرکزی امام رضا مشهد | بانک اطلاعات دارویی ، اخبار و مقالات پزشکی

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :

برچسب ها: سینوزیت

درج نظرسوالات کاربران
تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.