نکاتی مفید در مورد ضدآفتاب ها

نکاتی مفید در مورد ضدآفتاب ها

مهم ترین محصول مراقبت از پوست جلوگیری از چین و چروک و سرطان پوست کرم های ضد آفتاب است، اما بیشتر مردم از کرم­های ضد آفتاب درست استفاده نمی­کنند. کرم ضد آفتاب زمانی تاثیرگذار است که جذب پوست شود بنابراین بهتراست حداقل 20 دقیقه قبل از این که در معرض آفتاب قرار بگیرید از آن استفاده کنید.

· مهمترین اقدام محافظتی در برابر نور آفتاب، استفاده از کرم یا لوسیون ضدآفتاب است. هر روز از کرم ضد آفتاب استفاده کنید، به ویژه روزهایی که در خارج از خانه به سر می‌برید. SPF، مخفف عبارت “فاکتور محافظت کننده در برابر آفتاب است و عدد مربوط به آن نشانگر میزان محافظت از پوست است، بهتر است از کرم ضدآفتاب با SPF بالا استفاده کنید. SPF، مربوط به طول مدتی است که آن کرم ضد آفتاب از پوست شما محافظت می‌کند 

· باید از کرم ضدآفتاب به طور مستمر استفاده شود. در زندگی روزمره، کرم ضدآفتاب همیشه به اندازۀ SPF تعیین شده روی صورت باقی نمی‌ماند. اگر در شرایطی هستید که کرم ضد آفتاب از روی پوست پاک می‌شود لازم است هر دو ساعت یکبار کرم خود را تجدید کنید و اگر مشغول شنا هستید یا زیاد عرق می‌کنید فواصل استفاده از کرم را کمتر از 2 ساعت نمائید.

· طیف کرم ضد آفتاب باید وسیع باشد، این نوع کرم‌های ضد آفتاب سد‌های محکمی در برابر تشعشعات UVB و UVA هستند. اشعۀUVB اولین مسبب آفتاب سوختگی است و محافظت از پوست در برابر اشعۀ UVA تاثیر بسزایی در جلوگیری از ایجاد چین و چروک و نشانه‌های افزایش سن روی پوست دارد.

· بهتر است از محصولاتی استفاده شود که حاوی اکسید روی، دی اکسید تیتانیوم یا آووبنزن هستند. همچنین استفاده از کرم ضد آفتاب قبل از آرایش نیز توصیه می‌شود.

· اگر افراد صبح‌ها از کرم مرطوب کننده یا سایر کرم‌های پوستی استفاده می‌کنند، بهتر است همزمان از کرم­های ضد آفتاب نیز استفاده کنند. همچنین اگر معمولا از داروهای جلدی استفاده می‌شود، ابتدا از آن و سپس کرم‌های ضد پیری روی پوست استفاده کنند. در مرحلۀ بعد نیز، از کرم مرطوب کننده استفاده و در آخر کرم ضد آفتاب بزنید و روی آن آرایش صورت خود را آغاز کنید.

· کرم ضدآفتاب زمانی تاثیرگذاری خواهد داشت که جذب پوست شود، به کرم ضد آفتاب فرصت بدهید تا کاملا جذب پوست شود. بنابراین اگر قصد خروج از خانه را دارید، 20 دقیقه قبل از خروج از خانه کرم ضد آفتاب بزنید.

· برای پوشش پوست کل بدن حدود 30 گرم کرم ضد آفتاب نیاز است، افزود: کرم باید به میزان کافی باشد و افراد باید به مصرف کرم ضد آفتاب عادت کنند به طوری که وقتی کرم ضد آفتاب نمی‌زنند، احساس کثیفی، به هم ریختگی و آشفتگی کنند.

· کرم­های ضدآفتاب حاوی کرم پودر دارای همان خاصیت ضدآفتاب هستند ولی نوع آن و همچنین SPF آن را باید پزشک متخصص پوست تعیین کند.

· در بعضی از قسمتهای بدن مانند صورت را نمی توان کامل پوشاند بنابراین لازم است برای نگهداری پوست و حفظ سلامت آن از کرم­های مخصوص ضد آفتاب استفاده کنیم اما هر ضد آفتابی برای هر پوستی مناسب نیست و باید نسبت به سن، جنس و نوع پوست، ضدآفتاب مخصوص آن زیر نظر پزشک متخصص پوست انتخاب شود. به عنوان مثال برای بچه ها باید ضد آفتاب های مخصوص اطفال استفاده کرد و برای سنین 12 تا 30 سال باید از ضدآفتاب فاقد چربی استفاده شود و برای سنین 30 تا 45 سال از ضد آفتاب مخصوص پوست­های نرمال و 50 سال به بالا از ضدآفتاب مخصوص پوست­های خشک استفاده کرد.

· گاهی وقتها افراد دوست دارند روی ضدآفتاب، آرایش یا کرم پودر داشته باشند بنابراین کارخانه های داروسازی برآن شدند تا در یک فرآورده، ضدآفتاب و کرم پودر را ادغام کنند بنابراین باید از ضدآفتاب­های کرم پودر که استاندارد و دارای پروانه وزارت بهداشت هستند استفاده شود و یا اگر از نوع خارجی آن استفاده می شود حتما داری مجوز ورود و مهر استاندارد باشند.

· برای آفتاب­های کویری لازم است ضدآفتاب­های 30 به بالا استفاده شود و نوع  SPF توسط دکتر متخصص مشخص شود.

· گاهی وقتها پوست آنقدر خشک است که لازم است زیر ضدآفتاب کرم مرطوب کننده استفاده شود.

· همچنین کودکانی که دارای پوست خشک یا مبتلا به اگزمای اطفال هستند لازم است ابتدا از کرم مرطوب کننده و سپس روی آن ضد آفتاب استفاده شود.

· روش مالیدن این کرم‌ها به هیچ وجه مهم نیست و نقشی در افتادگی و چروک خوردن پوست ندارد. دو تا سه دقیقه ماساژ دادن کافی است و در هر جهتی که راحت‌تر هستید، کرم‌ها را روی پوست‌تان بمالید. چروک شدن پوست در اثر تخریب الیاف کلاژن و الاستیک موجود در بافت پیوندی پوست رخ می‌دهد که علتش بالا رفتن سن، تاثیر ژن‌ها، تغذیه، بیماری‌ها و آفتاب است. کسانی که زیاد زیر نور آفتاب می‌روند تا برنزه شوند، در میانسالی پوستی چروک خورده و افتاده خواهند داشت.

· اگر شما از کرم‌ ضدآفتاب، به طور اصولی و درست استفاده کنید و سپس روی آن کرم‌ آرایشی بمالید، مانعی ندارد و کرم آرایشی اثر کرم ضدآفتاب را کاهش نمی‌دهد. ولی در روی جعبه بعضی از این کرم‌پودرها و پنکک‌ها نوشته شده که دارای(Sun Protection Factor)SPF مشخصی هستند. خانم‌ها باید بدانند که SPF این لوازم آرایشی از پوست در برابر نور خورشید محفاظت نمی‌کند. لذا در زیر این کرم‌های آرایشی حتما کرم ضدآفتاب را استفاده کنید.

· که اگر شما کرم ضدآفتاب را روی صورت و بدنتان بمالید و بلافاصله داخل آب دریا یا استخر شوید و یا روی شن‌های ساحل یا در کنار استخر دراز بکشید، کرم ضدآفتاب از روی پوست شما پاک خواهد شد و دیگر اثر حفاظتی نخواهد داشت، بنابراین نیم ساعت پس از مالیدن کرم ضدآفتاب، وارد آب شوید تا به طور کامل جذب پوست‌تان شده باشد.

· اگر کرم ضدآفتاب را به پوست‌تان بمالید و روانه کار روزانه شوید، باید هر 3 یا 4 ساعت یک بار آن را تجدید کنید، ولی با شنا کردن در آب استخر یا دریا، این کرم‌ها در عرض یک ساعت کم‌کم اثر خود را از دست می‌دهند و پس از 80 دقیقه دیگر اثری از ضدآفتاب باقی نخواهد ماند. بنابراین اگر کرم ضدآفتاب را به پوست‌تان می‌مالید و وارد استخر یا دریا می‌شوید، باید هر یک ساعت یک بار آن را تکرار کنید.

· بعضی‌ها در این مورد صرفه‌جویی‌ می‌کنند که به ضرر سلامت پوست‌شان تمام می‌شود. کرم ضدآفتاب را یک بار صبح می‌زنند و تا غروب آفتاب آن را تجدید نمی‌کنند، و یا در ضخامت آن صرفه‌جویی می‌کنند. بیشتر مردم نمی‌دانند کرم ضدآفتاب را باید با چه ضخامتی استفاده کنند. باید در هر سانتی‌متر مربع پوست، 2 میلی‌گرم کرم ضدآفتاب مالیده شود تا اثر خود را در حفاظت از پوست، به بهترین شکل ممکن نشان دهد. مطالعات نشان می‌دهد که بیشتر افراد نصف این مقدار و یا حتی کمتر از آن را استفاده می‌کنند. وقتی برای بعضی از افراد یک قوطی 30 تا 40 گرمی کرم ضدآفتاب را تجویز می‌کنیم، پس از 3 تا 4 ماه می‌آیند و می‌گویند هنوز نصف قوطی باقی است، که نشان می دهد کرم ضد‌آفتاب را به میزان کافی در طول روز استفاده نکرده اند، چون یا آن را نازک روی پوست مالیده‌اند و یا فواصل زمانی مالیدن کرم ضدآفتاب خیلی طولانی بوده است.

· SPF که نشان دهنده میزان حفاظت پوست در برابر نور خورشید است، آن طور که خیلی‌ها تصور می‌کنند، درصدی نیست. برای مثال، اگر روی جعبه یک کرم ضدآفتاب نوشته شده SPF آن 30 است، به این معنا نیست که 30 درصد از پوست شما در برابر نور خورشید حفاظت می‌کند. اگر بخواهید از روی SPF یک کرم ضدآفتاب بدانید چقدر اثر حفاظتی در برابر نور خورشید دارد، فرمول ساده‌ای برای آن وجود دارد. عدد 100 را بر SPF کرم ضدآفتاب که روی جعبه نوشته شده است، تقسیم کنید. عدد حاصل را از عدد 100 کم کنید. عدد باقیمانده نشان دهنده درصد حفاظت پوست به وسیله آن کرم ضدآفتاب است. برای مثال، کرم ضدآفتابی که SPF 25 دارد، 96 درصد از پوست در برابر نور خورشید حفاظت می‌کند. حال اگر این محاسبه را درباره کرم ضدآفتابی با SPF 100 انجام دهید، خواهید دید که 99 درصد از پوست در برابر نور خورشید حفاظت می‌کند. بنابراین کرم ضدآفتاب با SPF 100 تفاوت چندانی با کرم ضدآفتاب با SPF 25 در حفاظت از پوست ندارد و این چند درصد قابل چشم‌پوشی است.

· دقیقا. کارخانه‌های سازنده، برای افزایش SPF یک کرم ضدآفتاب، باید درصد چربی آن را بالا ببرند تا مواد شیمیایی زیادی را وارد آن کنند. بنابراین کرم‌های ضدآفتاب با SPF بالا، خیلی چرب هستند و می‌توانند عوارضی را ایجاد کنند.

· توصیه ما این است که اگر به داروخانه می‌روید تا کرم ضدآفتاب بخرید، SPF 30 را انتخاب کنید. کرم ضدآفتاب با SPF 30 بهترین کرم ضدآفتاب برای استفاده روزانه افراد عادی است.

· کرم‌های ضدآفتاب با SPF 50 و 70 و بالاتر، فقط برای کسانی که بیماری‌ پوستی دارند، توسط پزشک تجویز می شوند، مانند کسانی که به نور آفتاب حساس‌اند و یا سرطان پوست دارند. چون همان چند درصد اضافه ی حفاظت از پوست برای این بیماران مهم است.

· خیلی‌ها کرم ضدآفتاب را برای کودکان استفاده نمی‌کنند، ولی مطالعات نشان می‌دهد که بیش از 50 درصد عوارض نور آفتاب که در بزرگسالی سبب ابتلای افراد به سرطان پوست شده است، پیش از 18 تا 20 سالگی به پوست تابیده شده است. بنابراین اگر کودکان را به استخر یا اسکی می‌برید، به پوستش کرم ضدآفتاب بمالید.

· برای کودکان کرم ضدآفتاب مناسب‌شان را بخرید. بهتر است ضدآفتاب آنها چرب و رنگی نباشد و از انواع مینرال استفاده کنید و انواع شیمیایی را که برای بزرگسالان استفاده می‌شود، برای کودکان استفاده نکنید.

· شک نکنید که لباس ها و پوشش‌های فیزیکی خیلی بهتر از پوست در برابر نور خورشید حفاظت می‌کند تا کرم ضدآفتاب، چون اجازه نمی‌دهند نور خورشید به پوست بتابد. بنابراین کلاه لبه‌دار مناسب، روسری مناسب،  لباس ناسب و یا سایبان در کنار دریا و استخر بهترین حفاظت را در برابر نور خورشید دارند، ولی اگر کسی صیاد، ملوان، کشاورز، کارگر و مهندس ساختمان است و نمی‌تواند در طول روز صورتش را در برابر نور خورشید حفاظت کند، باید کرم ضدآفتاب را روی پوست صورتش بمالد. همین‌طور خانم‌هایی که پوشیدن کلاه لبه‌دار در خیابان را مناسب نمی‌دانند، باید از کرم ضدآفتاب استفاده کنند. ولی باید بدانید هیچ کرم ضد‌آفتابی نمی‌تواند جانشین پوشش‌های مناسب شود.

· اکنون در کشورهای دیگر لباس‌هایی به بازار آمده‌اند که روی آن علاوه بر درصد نایلون، نخ و ...، درصد SPF را می‌‌نویسند که نشان می‌دهد پارچه این لباس چقدر از پوست در برابر نور خورشید حفاظت می‌کند. اگر از نظر مالی برای شما دشوار است که برای تمام اعضای خانواده کرم ضدآفتاب بخرید، به جای آن از پوشش‌های مناسب استفاده کنید

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

برچسب ها: پوست

مطالب مرتبط

درج نظرسوالات کاربران
تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.