بیماری های شایع اطفال

بیماری های شایع اطفال

بیماری های شایع اطفال

شایعترین بیماریهای اطفال عمدتاً بیماریهای عفونی است که بر اساس فصول مختلف انواع مختلف بیماریهای ویروسی را شامل می شود.در فصول سرد سال که در حال حاضر در آن هستیم عمدتاً بیماریهای ویروسی تنفسی که با نام کلی سرماخوردگی در جامعه شناخته می شود شیوع دارد. در درجات بعدی آنفلوانزا و اسهال و استفراغ های ویروس قرار دارند. سایر بیماریهای شایع عفونی شامل اوتیت (عفونت گوشی) ، سینوزیت، پنومونی (عفونت ریوی) می باشد.

برخی عفونتها در تمام طول سال شایع اند از جمله اگزما و آلرژی، آلرژی غذایی، عفونت ادراری، بیماریهای انگلی و پوستی ، کم خونی، فقر آهن، فقر ویتامین D ، نرمی استخوان. عفونتهای شایع فصول گرم سال شامل اسهال و استفراغ، اسهال خونی، مسمومیت های غذایی، مسمومیت با سموم مختلف کشاورزی، بیماریهای انگلی منتقله از آب آلوده.

غیر از بیماریهای عفونی حملات آسم و آلرژی را داریم که البته حملات آسم در فصول سرد سال بعلت شیوع بیماریهای تنفسی شایعترند.

بیماریهای اورژانس اطفال چه مواردی می باشند؟

در فصول سرد سال عمده اورژانسهای اطفال اورژانسهای تنفسی بصورت دیسترس تنفسی و تنگی نفس می باشد که علتش می تواند عفونتهای تنفسی و حملات آسم باشد.

اورژانس دیگر، تشنج های دوران کودکی است بخصوص با توجه به شیوع بیماریهای تب دار در فصول سرد، تب و تشنج در اطفال زیر 5 سال شایع و نگران کننده برای والدین می باشد.

بدنبال اسهال و استفراغ کودکان سریع دچار کم آبی می شوند لذا کم آبی شدید که کودک در حالت شوک مراجعه کند نیز اورژانس نسبتاً شایعی می باشد.

سایر اورژانسهای اطفال شامل: انواع شوک بعلت قلبی، خونریزی، آنافیلاکسی، تصادفات، کتواسیدوز دیابتی، بیماریهای متابولیت، انواژیناسیون، مسمومیت ها، سوختگی ، گزش ها، غرق شدگی و آسپیراسیون جسم خارجی است..

چه توصیه هایی در مواجهه با بیماریهای اورژانس اطفال دارید؟

اول از همه تماس با مراکز اورژانس 115 و درخواست کمک است . سپس آموختن مراحل احیاء قلبی و ریوی توسط هر شهروند جهت نجات کودکانمان ضروری می باشد.

همچنین آموزش در مدارس مراحل احیاء قلبی و ریوی (CPR)، دور کردن بیمار از محیط خطر و در درجه اول باز کردن راه هوایی و کمک به تنفس بیمار و نیز همیشه باید بیمار را به نزدیکترین محل ارائه خدمات درمانی ارجاع داد.

بیماریهای شایع فصل زمستان در اطفال کدام موارد می باشد؟

در رأس همه، بیماریهای عفونی بخصوص ویروسی و سپس باکتریایی تنفسی است که در بالا ذکر شد. سپس حملات آسم و آلرژی ، اسهال و استفراغ  خونی و تا ویروسی.

چه توصیه هایی به خانواده در برابر حفاظت از بیماریهای شایع فصل دارید؟

مهمترین اقدام شستشوی مکرر صحیح دستهاست و رواج اخلاق در هنگام بیماری که همان استفاده از ماسک و یا دستمال حین سرفه و عطسه می باشد.

عدم تماس نزدیک بیماران با سایر افراد سالم خانواده.

عدم استفاده از وسایل شخصی دیگران.

مصرف مایعات و مواد غذایی سالم و مغذی از جمله میوه و سبزی تازه.

وضعیت تختهای بستری بخش اطفال و میزان کمبود تخت بیمارستانی به چه صورت است؟

پس از شیوع بالای بیماریهای تنفسی در فصل سرد سال با کمبود تخت در اورژانس و بخش اطفال بخصوص جهت ایزولاسیون بیماریهای واگیردار مواجه شدیم که از بخش داخلی نیز کمک گرفتیم. اما فاصله استاندارد تخت ها و تهویه مناسب بعلت ازدحام بیماران به هیچ عنوان رعایت نشده است.

به نظر شما خیرین چه کمکی در زمینه کمبود تخت بیمارستانی می توانند داشته باشند؟

با توجه به کمبود تخت و نیاز کودکان شهرستان نیشابور که بازوان آینده جهت بالندگی این شهر تاریخی هستند، به رسیدگی بهداشتی و درمانی کامل و نیز با توجه به کمبود امکانات مالی دولت، خیرین محترم جهت ارتقاء کیفیت سلامت عمومی جامعه که کودکان عزیزمان رکن اساسی آنرا تشکیل می دهند می توانند بسیار موثر و کارا باشند. با توسعه بخش کودکان و اضافه کردن بخشهای فوق تخصصی اطفال به بیمارستان حکیم و توسعه اورژانس اطفال نظر به اینکه این بیمارستان اختصاصاً به نام بیمارستان زنان و کودکان شناخته می شود می توان هم پزشکان فوق تخصصی بیشتری را جذب کنند و هم اعتبار مالی بیمارستان از طرف دولت افزایش یابد و سطح بهداشت عمومی قطعاً در سطح بالاتری عرضه شود.

چه مراقبتهایی در منزل به خصوص بیماریهای اطفال باید رعایت گردد؟

-         عدم تماس نزدیک کودک آلوده با سایر کودکان و افراد سالم خانواده.

-         رعایت بهداشت فردی و شستشوی مکرر و صحیح دستها

-         تغذیه مناسب و سالم

-         شناختن علایم خطر بیماریها و مراجعه سریع و به موقع به مراکز درمانی در صورت بروز.

-         عدم مصرف داروهای شیمیایی و گیاهی بصورت سرخود و یا به توصیه سایر افراد خانواده در منزل.

-         مصرف صحیح و به موقع داروها توسط کودک بیمار تحت نظارت والدین.

-         مصرف مایعات فراوان حین سرماخوردگی ها و اسهال و استفراغ.

-         مراجعه سریع و به موقع به پزشک در شروع بیماری ها.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

درج نظرسوالات کاربران
تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.