پروبیوتیک ها و اثرات مفید آن بر مصرف آنتی بیوتیک

پروبیوتیک ها و اثرات مفید آن بر مصرف آنتی بیوتیک

پروبیوتیک ها و اثرات مفید آن بر مصرف آنتی بیوتیک

آیا می دانید که مصرف مکمل یا مواد غذایی سرشار از پروبیوتیک ها باعث حفظ و ارتقاء سلامت می شود.طبق تعریف سازمان خواروبار و کشاورزی ملل متحد(FAO)و سازمان بهداشت جهانی (WHO): «پروبیوتیک‌ها میکرو ارگانیسم‌های زنده‌ای هستند که مصرف کافی آنها سبب نمایان شدن اثرات سلامت بخش در بدن میزبان می‌شود.»

روده انسان حاوی انواع بسیاری از باکتری ها ی مفیدومضر وخنثی) است. که برقراری توازن باکتریهای روده در بدن انسان بضروری می باشد در غیر این صورت علاوه بر اختلال در وظایف فلور روده، باعث ایجاد آکنه ، آلرژی غذایی ، خستگی مفرط، افسردگی، سردرد و …می شود .،البته لازم به ذکر است که در افراد سالم باکتری های مفید غالب هستند .که حضورشان برای گوارش بهینه غذا مفیدند. دسته‌ای از این باکتریها که به باکتریهای پروبیوتیک معروف هستند، علاوه بر کمک به گوارش، مولکولهای پیچیده و ترکیباتی مانند ویتامینها و آنتی بیوتیکهای واسیدها ی آلی مختلف را تولید می‌کنند که برای بدن لازم می‌باشد.از طرفی سیستم گوارش سالم به طور مستقیم روی سیستم ایمنی بدن نیز تاثیر گذاشته در نتیجه با تولید هر چه بیشتر لمفوسیت ها باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود. درمقابل ، باکتری های مضر ترکیبات سمی و سرطان زا تولید می کنند. بنابراین اگر باکتری های مضر در روده غالب بشوند نه تنها ترکیبات مغذی و ضروری تولید نمی شود بلکه میزان ترکیبات مضر نیز افزایش می یابد . منبع باکتری‌های پروبیوتیک لبنیات و میوه‌ها هستند.

مصرف آنتی بیوتیک ها برای درمان بیماری های، معمولا باعث از بین رفتن باکتری های مفید سیستم گوارشی می شود. این داروها برای از بین بردن باکتری ها به کار می روند و به این ترتیب نمی توانند بین باکتری های خوب و بد تفاوتی قایل شوند. به همین دلیل است که در حین مصرف آنتی بیوتیک ها دچار مشکلات گوارشی یا اسهال می شوید. معمولا پزشکان به همراه آنتی بیوتیک ها، مکمل پروبیوتیک نیز تجویز می کنند تا فلور روده را بازسازی کند.

استفاده از پروبیوتیکها در رژیم غذایی فواید زیادی داشته منجمله : کاهش آلرژی غذایی و یا اگزما در کودکان ،کاهش کلسترول خون ، جلوگیری از سرطان (قولون، روده کوچک، کبد و پستان.)کاهش فشار خون.، کاهش التهابات روده ای، درمان و پیشگیری ازعفونتهای مخمری مهبل، اسهال مرتبط با مصرف آنتی بیوتیک ها، آفت دهان، پوسیدگی دندانها، عفونتهای قارچی، برفک(کاندیدیاز دهانی). بهبود علایم سندروم روده تحریک پذیر و کولیت، کاهش مقاومت به لاکتوز(لاکتوز اینتولورنس)، بهبود عمل گوارش و جذب مواد غذایی. کمک به ساخت ویتامینهای گروه B و K، جلوگیری از رشد و تکثیر باکتری های مضرو....

پروبیوتیک ها به دو صورت( مکمل های غذایی به شکل پودر، شربت یا قرص و مواد غذا یی غنی شده باپروبیوتیک ها) عرضه می شوند.

نکات قابل توجه در رابطه با پروبیوتیک:1- مکملهای غذایی به صورت قرص بایستی حتما دارای روکش محافظ باشند، تا باکتریهای مفید، حین عبور از معده، در اسید معده از بین نروند.2- افرادی که آنتی بیوتیک مصرف میکنند،دچار اسهال، عفونت مخمری مهبل و یا دچار سوء تغذیه میباشند، در اولویت مصرف پروبیوتیک ها قرار دارند.3- فرآروده های لبنی بهترین حامل برای پروبیوتیک ها می باشند.4-موز، عسل، مارچوبه، کنگر فرنگی، سیر و پیاز پروبیوتیک های طبیعی میباشند. اما برای اثر بخشی بایستی مقادیر زیادی از آنها مصرف a,n.5- مکملهای غذایی پروبیوتیک بایستی از مقادیر کافی باکتریهای مفید برخوردار باشند.6- مصرف مکملهای پروبیوتیک به غیر از زنان باردار و شیرده، برای همه افراد مجاز است.7- اثربخشی آنها تا زمانی ادامه می یابد که پروبیوتیک مصرف گردد.8- چنانچه از بیماری خاصی رنج می‌برید و برای درمان تمایل به مصرف پروبیوتیک‌ها دارید، باید در انتخاب آن دقت کرده و نوع مناسب آن را برگزینید.9- بهتر است مکمل‌های پروبیوتیک را پیش یا همراه وعده‌ی غذایی خود که حاوی چربیست میل کنید.10- از کارخانه‌های معتبر این محصولات را خریداری نمائید. مکمل‌های غذایی کارخانه‌های نامعتبر اغلب حاوی آنچه بر روی برچسب‌های آنها ذکر شده نیستند.11-مصرف پروبیوتیک‌ها مانند داروها نیاز به کنترل ندارد. پروبیوتیک‌های موجود در مکمل‌ها به طور کلی ایمن و بی‌خطر هستند و امکان مصرف آنها همچون داروها، نیاز به آزمایش و بررسی ندارد.12-عوارض جانبی پروبیوتیک‌ها در صورت بروز بسیار خفیف است(نفخ در روزهای اول مصرف)13_قبل از صرف محصولات حاوی پروبیوتیک‌ها به تاریخ انقضای آنها توجه کنید. خوردنی‌های حاوی ارگانیسم‌های زنده تاریخ مصرف محدودی دارند و به همین دلیل پیش از تمام شدن تاریخ انقضا باید مصرف شوند.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

درج نظرسوالات کاربران
تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.