همه چیز در مورد تب

همه چیز در مورد تب

تب یا درجه حرارت بالاتر از دمای طبیعی بدن معمولا علامت یک عفونت است و به خودی خود یک بیماری به شمار نمی‌آید. تب یکی از راه‌های جنگیدن بدن با عفونت‌هاست. اگر تب مشکلی ایجاد نکند، درمان آن هم ضرورت ندارد هرچند با درمان تب معمولا بیماری احساس بسیار بهتری خواهد داشت. عفونت‌های ویروسی درمان اختصاصی ندارند. 

اگر تب بالا باشد یا ادامه‌دار شود، مراجعه به پزشک لازم خواهد بود. کودکان کمتر از سه ماه، بیمارانی که تحت شیمی درمانی قرار می‌گیرند، مبتلایان به بیماری‌های جدی و افرادی که به تازگی تحت جراحی قرار گرفته‌اند باید برای هرگونه تبی به پزشک مراجعه کنند.

تب چیست؟

 

طبیعی

تب

تب بالا

دمای دهانی (درجه سانتی‌گراد)

تا 5/37

39-5/37

بیش از 39

دمای مقعدی (درجه سانتی‌گراد)

تا 38

5/39 – 38

بیش از 5/39

به یاد داشته باشید که دمای بدن ممکن است به دلیل ورزش، لباس زیاد به تن داشتن، حمام داغ یا هوای بسیار گرم محیط بالا برود. حتما دمایی را که به آن مشکوک هستید، 30 تا 60 دقیقه بعد دوباره اندازه بگیرید.

چگونه دمای بدن اندازه‌گیری می‌شود؟

 برای اندازه‌گیری دمای بدن باید ابزار مناسب در اختیار داشته باشید. شما نمی‌توانید به اندازه‌گیری دما با لمس پیشانی با دست اعتماد کنید. ما توصیه می‌کنیم یک دماسنج الکترونیک یا جیوه‌ای تهیه کنید. بهترین راه اندازه‌گیری دما در نوزادان و کودکان استفاده از دماسنج زیربغل است. پیش از آنکه از دماسنج استفاده کنید آن را بچرخانید تا ستون جیوه یا الکل را درونش ببلینید. درجه حرارت بدن نوزاد بین 4/36 – 35 درجه سانتی‌گراد (درجه حرارت زیربغل) نیز نشانه سردی بدن است که باید از طریق تماس پوست با پوست گرم نگه داشته شود. در صورت عدم افزایش درجه حرارت بدن نوزاد در عرض 2 ساعت دوباره تب او را ارزیابی کنید. در بزرگسالان و کودکان بزرگتر می‌توان از دمای دهانی استفاده کرد.

ممکن است دمای دهان به غلط بالا یا پایین باشد؛ بسته به اینکه به تازگی نوشیدنی گرم یا سرد مصرف شده باشد. اگر مایعی نوشیده شده است حدود 10 دقیقه صبر کنید، سپس از راه دهان دمای بدن را اندازه‌گیری کنید. تنفس هم دهان را خنک می‌کند. اطمینان پیدا کنید که دماسنج جیوه‌ای را پیش از استفاده تکان داده‌اید و محل ستون مایع درون آن زیر 37 درجه سانتی‌گراد است. در کودکان خردسال که برای اندازه‌گیری دهانی دمای بدن همکاری نمی‌کنند یا ممکن است دماسنج را گاز بگیرند، اندازه‌گیری دمای زیربغل لازم می‌شود. اندازه‌گیری دمای مقعدی در کودکان توصیه نمی‌شود.

چگونه دمای زیر بغل اندازه‌گیری می‌شود؟

-          از یک دماسنج دهانی استفاده کنید.

-          دماسنج را زیر بغل قرار دهید.

-          بازو را نزدیک سینه قرار دهید.

-          به طور معمول 5 دقیقه منتظر بمانید.

-          سپس دماسنج را درآورده و عدد را بخوانید

-          درجه حرارت زیر بغل معمولاً 5/0 درجه پایین‌تر از درجه حرارت از راه دهان است.

چگونه دمای دهانی اندازه‌گیری می‌شود؟

 دماسنج دهانی را زیر یکی از طرف‌های زبان بگذارید و به سمت عقب برانید.

اطمینان پیدا کنید که دماسنج با لب‌ها نگه داشته شده است و نه دندان‌ها

دما را پس از سه دقیقه که دماسنج در دهان بود، بخوانید.

اگر بینی کودک گرفته و نمی‌تواند از راه بینی تنفس کند، ابتدا بینی‌اش را تمیز کنید. تنفس دهانی هنگام اندازه‌گیری دهانی دما باعث پایین نشان دادن دما به غلط می‌شود.

دمای زیربغل و دمای پوست دقیق نیستند و توصیه نمی‌شوند. 

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

درج نظرسوالات کاربران
تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.