خواص ضد سرطانی زردچوبه

خواص ضد سرطانی زردچوبه

خواص ضد سرطانی زردچوبه

ترکیبات زرد چوبه

در زرد چوبه ماده ای رزینی و زرد رنگ و ماده ای نارنجی و قابل تبلور به نام کورکومین (Curcumin) وجود دارد. رنگ زرد زرد چوبه به خاطر کورکومین است. تقریبا ۳% از وزن زردچوبه را کورکومین تشکیل می دهد.
بیش از ۳۰۰ ترکیب از زردچوبه استخراج شده است که مهمترین آنها Curcumin است.
همچنین حاوی تورمرون (Turmerone) ، زینجی برون (Zinjiberone) و نوعی الکل بنام تورمرون (Turmeron9 است.
ماده متیل کاربینول موجود در زرد چوبه موجب انقباض کیسه صفرا می شود.
سینئول ، بورنئول ، فلاندون و مابی نین از دیگر مشتقات زرد چوبه هستند.

خواص ضد سرطانی زردچوبه در طب نوین

اولین مطالعه جدی زردچوبه ، در اوایل قرن بیستم در آلمان انجام شد. نتیجه این تحقیقات منجر به کشف ماده ای بنام Curcumin در زردچوبه به سال ۱۹۳۶ گردید. ماده ای که خود به چند زیر گروه تقسیم بندی می شود( Demethoxycurcumin ، Bisdemethoxy Curcumin و AcetylCurcumin).

متعاقب این کشف ، ادامه تحقیقات پزشکی درباره زردچوبه منجر به قرار گرفتن این ادویه در فهرست داروهای گیاهی کشور آلمان در سال ۱۹۶۱ گردید.

کپسول زرد رنگی که تحت نام Crucuma وارد بازار دنیا شد ، در واقع عصاره ماده موثره زردچوبه (Curcumin) بود. امروزه کورکوما (Curcuma) به صورت کپسولهای یک گرمی و ۵۰۰ میلی گرمی تولید می شود. اگر بخواهیم همین مقدار کورکومین در روز را از طریق پودر زردچوبه تامین کنیم ، به حداقل ۳۰ گرم مصرف روزانه (۵ قاشق غذا خوری ) نیاز خواهیم داشت ، که البته کار معقولی نیست .

بیشتر تحقیقات انجام شده درباره زردچوبه ، بر روی کورکومین انجام شده است.

جذب گوارشی Curcumin بسیار اندک است ، اما مصرف آن با فلفل سیاه میزان جذب گوارشی را تا ۲۰۰۰% بالا می برد. که اغلب به خاطر وجود ترکیب Piperine در فلفل است. شاید به همین خاطر است که همواره قوطی زردچوبه در کنار فلفل در آشپزخانه ها دیده می شود. از طرف دیگر Curcumin ماهیتی چرب دارد و جذبش با غذاهای چرب آسانتر است. بنابراین دلیل اضافه کردن زردچوبه به پیاز داغ و سیب زمینی سرخ شده را هم متوجه شدیم.

اکثر مطالعات انجام شده در رابطه با زردچوبه ، بر روی ماده موثره آن (Curcumin) انجام شده است که تقریباً ۳% از وزن زردچوبه را تشکیل می دهد. نتایج تحقیقات منجر به کشف برخی خواص منحصر به فرد در زردچوبه گردید که می تواند راه گشای پیشگیری و درمان بسیاری از بیماریها از جمله سرطان باشد.

 نتایج برخی تحقیقات: 
 • طی مطالعه ای که در مبتلایان به سرطان روده (کلورکتال) انجام شد. دانشمندان بررسی کردند مصرف چه مقدار زردچوبه خوراکی در روز می تواند در بیماران مبتلا به سرطان روده می تواند مضر و سمی باشد. این تحقیق نشان داد حتی ۳/۶ گرم (نصف قاشق غذاخوری) زردچوبه در روز هم هیچ اثر سمی در بیمارن نداشته است.
 • طبق تحقیقی که در سال ۲۰۱۱ در دانشگاه Texas بخش تحقیقات سرطان انجام شد . محققان دریافتند : Curcumin دارای قدرت تشخیص بین سلولهای سرطانی و طبیعی را دارد. بطوریکه بدون آسیب به سلولهای طبیعی قادر است ، موجب مرگ سلولهای سرطانی شود.
 • Curcumin با مهار گیرنده های هورمونی سلولهای سرطانی پروستات ، در درمان سرطان پروستات نقش دارد.
 • Curcumin با اثر کشندگی بر ویروس پاپیلومای انسانی ، در پیشگیری از التهاب و سرطان رحم می تواند نقش بازدارنده دارد.

 موارد احتیاط در مصرف زردچوبه

 • مصرف کپسول مکمل زردچوبه (Curcuma) در زنان باردار ممنوع است.
 • مصرف کپسول مکمل زردچوبه (Curcuma) در مبتلایان به سنگ کیسه صفرا نیاز به اجازه پزشک معالج دارد.
 • مصرف همزمان کپسول مکمل زردچوبه (Curcuma) با وارفارین (Warfarin) ، Clopidogrel یا Plavix ، Omeprazol ، Esomeprazole ، Lansoprazole ، آسپرین یا ASA ، رانیتیدین (Ranitidine) ، فاموتیدین (Famutidine) وسایمتیدین (Cimetidine) بدون مشورت با پزشک معالج ممنوع است.
 • با توجه اینکه کپسول مکمل زردچوبه (Curcuma) موجب افت قند خون می شود ، مبتلایان به دیابت باید با احتیاط مصرف کنند.
 • مصرف کنندگان Curcuma که کاندید جراحی هستند ، باید از دو هفته قبل از جراحی ، مصرف کپسول را قطع نمایند.
 • مصرف زردچوبه به مقدار زیاد و طولانی مدت ، برای معده ضرر دارد.
 • مصرف زردچوبه در مقدار زیاد و طولانی مدت ، برای قلب مضر شناخته شده است.

نحوه نگهداری و مصرف پودر زردچوبه

جهت مصارف آشپزخانه ای ، میزان لازم هرگز از دست کدبانو های ایرانی خارج نشده و نمی شود. اما توصیه می شود با توجه به اینکه ماده موثره زردچوبه در مقابل حرارت حساس است ، در اواخر پخت و پز به غذا اضافه شود.
ریختن زردچوبه در دیگ زود پز و حرارت دادن ، تقریباً همه خاصیت زردچوبه را از بین می برد ، به جزء رنگ و کمی بوی دلپذیر.
اگر زردچوبه در جای خشک و خنک نگهداری شود ، تا دو سال ماندگاری دارد. خیلی از خانمهای ایرانی جهت نگهداری مقادیر زیاد از فریزر استفاده می کنند.
تشخیص کیفیت پودر از روی رنگ ، غیر ممکن است . چون زردچوبه ها تیره های مختلفی دارند که اندک تفاوتی در رنگشان از طیف زرد تا نارنجی متمایل به قرمز قابل تغییر است.
زردچوبه نباید چسبنده و حاوی ذرات اضافی باشد. بهتر است هنگام خرید به برند بسته بندی توجه نمائید .
نوع فله را حتما از فروشگاه های معتبر خریداری کنید.
بازار رضای شهر زیارتی مشهد و بازار قدیم ری از مراکز عمده عرضه زردچوبه محسوب می شوند. بنابراین حین زیارت ، این فرصت را از دست ندهید.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

درج نظرسوالات کاربران
تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.