قفسه دارویی منازل و و رهایی از داروهای تاریخ گذشته را سرو سامان بدهید

 قفسه دارویی منازل و و رهایی از داروهای تاریخ گذشته را سرو سامان بدهید

قفسه دارویی منازل و و رهایی از داروهای تاریخ گذشته را سرو سامان بدهید

معاون غذا و دارو دانشگاه ایران روزهای پایانی سال و ایام خانه تکانی عید نوروز را فرصتی مناسب برای سرو سامان دادن به قفسه دارویی منازل و رهایی از داروهای تاریخ گذشته و داروهای بدون استفاده و متعاقبا جلوگیری از مسمومیت های دارویی دانست.

به گزارش وبدا  دکتر مهران ولایی ظهار داشت: روزهای پایانی سال و ایام خانه تکانی عید نوروز را فرصتی مناسب برای سروسامان دادن به قفسه دارویی منازل و رهایی از داروهای تاریخ گذشته و داروهایی بدون استفاده و متعاقبا جلوگیری از مسمومیت های دارویی دانست.

وی گفت: بسیاری از ما به دلیل اینکه روزی به دارویی نیاز پیدا خواهیم کرد، داروخانه کوچکی از داروهای باقیمانده که هر بار پس از مراجعه به پزشک و تحویلگرفتن از داروخانه به طور کامل مصرف نشده اند در منزل خود ایجاد کرده‌ایم. این در حالی است که نگهداری دارو در منزل می تواند منجر به مصرفخودسرانه و نابجای دارو،مصرف داروهای تاریخ گذشته، افزایش احتمال مصرف این داروها توسط کودکان یا افرادی که دچار اختلالات روحی هستند و درنتیجه بروز مسمومیت های دارویی شود.

دکتر ولایی معاون غذا و دارو ضمن اشاره به بلامانع بودن نگهداری داروهای OTC منقضی نشده در قفسه دارویی اظهار داشت : داروهای بدون نسخه  OTC داروهایی هستند که فرد حتی بدون تجویز و نسخه پزشک قادر به تهیه آنها ازداروخانه می باشد. این داروها عموما برای تسکین درد و یا برطرف کردن علائم سرماخوردگی ، آنفولانزا و حساسیت به کار میروند. مسکن ها ، داروهای ضد احتقان، ضدحساسیت و داروهای ضد سرفه از این دست داروها به شمار میروند.

وی در ادامه با بیان الزام خانه تکانی قفسه دارویی در منازل و اشاره به نحوه انجام آن افزود برای انجام خانه تکانی قفسه دارویی به ترتیب زیر وارد عمل شوید:

  •          بررسی تاریخ انقضای داروهاغالبا در یکی از دو انتهای ورق آلومینیومی قرص و کپسول، انهای پماد، کرم و ژل، و بر روی ظرف حاوی شربت، قطره و فرآورده های تزریقی تاریخ انقضا شامل ماه و سال و گاهی روز، ماه و سال بعد از حروف EXP که مخففExpiry date یا همان تاریخ انقضا می باشد قید شده است.
  •          تاریخ انقضای تمام داروها تنها زمانی با تاریخ نوشته شده بر روی آن صدق می کند که دارو در  شرایط مناسب نگهداری شود، در غیر اینصورت پیش از رسیدن به تاریخ انقضای نوشته شده بر روی آن، اثرات درمانی خود را از دست داده و یا فاسد می شوند.
  •          اغلب داروها نیاز به نگهداری در دمای 30-25 درجه سانتیگراد دارند. داروهای یخچالی نیز باید در دمای 8-2 درجه سانتیگراد نگهداری شوند. همچنین داروها باید دور از رطوبت نگهداری شوند. شرایط نگهداری داروها از طریق مطالعه بروشور یا برچسب فرآورده قابل دستیابی است.
  •          در صورتی که در خواندن تاریخ انقضای داروها دچار مشکل شدید، می توانید به یکی از داروخانه های محل سکونت خود مراجعه نموده و ازدکتر داروساز راهنمایی بخواهید.
  •          برخی از داروها نظیر آنتی بیوتیک هایی که به شکل پودر جهت تهیه سوسپانسیون هستند باید پس از باز کردن در و آماده سازی، طی چند روز تا چندهفته مصرف شوند و پس از آن خاصیت خود را از دست می دهند.
  •          پمادها و قطره های چشمی نیز پس از باز شدن در تا مدت مشخصی که در بسته بندی داروذکر شده است (حداکثر 1 ماه)، استریل و قابل استفاده هستند.
  •          بنابراین لازم است به شرایط و نیز مدت نگهداری دارو که روی جعبه یا در بروشور آن ذکر شده دقت نمایید و در صورت وجود هرگونه سوال از دکتر داروساز راهنمایی بخواهید.
  •          باتوجه به زمان ماندگاری کوتاه (غالبا 4-3 هفته) داروهای ترکیبی که در داروخانه ساخته می‌شوند، بهتر است هنگام تحویل گرفتن داروهایترکیبی زمان ماندگاری آن را از دکتر داروساز بپرسید
  •          قرص ها و کپسول ها را بدون خرد کردن، از پوسته آلومینیومی خارج نموده و با موادی مانند تفاله چای یا قهوه مخلوط نمایید تا قابل شناسایی نباشند. مخلوط را در یک قوطی خالی یا کیسه پلاستیکی دربسته قرار داده و سپس داخل سطل زباله قرار دهید.
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :

برچسب ها: دارو سلامت نوروز

درج نظرسوالات کاربران
تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.