علل گز گز و درد کف پا چیست

علل گز گز و درد کف پا چیست

سندرم تارسال تانل یا تونل تارسالیکی از مهمترین دلایل گزگز، درد و کرختی کف پا است که اغلب افراد از آن بی‌اطلاع هستند.
تونل تارسال کانالی است که در قسمت داخلی مچ پا و زیرقوزک داخلی قرار گرفته است. این کانال محل عبور انواع شریان و ورید، اعصاب و تاندون است. یکی از مهمترین اعصابی که از این کانال عبور می‌کند، عصبی به نام تیبیال خلفی است. زمانی که این عصب به هر دلیل تحت فشار قرار می‌گیرد دردناک می‌شود. این عارضه یکی از مهمترین دلایل گزگز و درد کف پا، پاشنه و انگشتان است.

مهمترین علل ایجاد سندرم تارسال تانل

کف پای صاف و بدون قوس

کف پای صاف و بدون قوس سبب می‌شود مچ پا به سمت خارج انحراف پیدا کند و مجرای تونل تنگ شود. بسته شدن مجرای تونل سبب فشار به اعصاب و ایجاد درد می‌شود. به طور کلی هر عارضه‌ای که منجر به تنگ شدن کانال شود، در این بیماری نقش دارد.

-         آرتریت روماتوئید

-         شکستگی مچ پا

-         متورم شدن تاندون‌ها

-         ورید واریسی

-         خار استخوان مفاصل

-         دیابت

چه افرادی بیشتر در معرض این عارضه قرار دارند

زنان و مردان به یک اندازه در معرض این سندرم قرار دارند. علایم سندرم تارسال تانل مشابه علایم دیده شده در افراد مبتلا به اختلالات تیرویید است.

مهمترین نشانه‌های بیماری کدامند

احساس گزگز، درد، سوزش و بی‌حسی در مچ، پاشنه، قوس و انگشتان از مهمترین نشانه‌های این عارضه است. علایم می‌توانند دایمی باشند یا بر اثر ایستادن زیاد، پیاده روی طولانی یا ورزش شدید تشدید شوند.

روش‌های درمان

سندرم تارسال تانل یکی از عوارضی است که سرعت در تشخیص، نقش مهمی در پیشرفت درمان دارد؛ چرا که تشخیص زودهنگام سبب کمترین آسیب به اعصاب می‌شود. عکسبرداری به روش MRI یکی از مهمترین روش‌های تشخیص است.

به گزارش ساینس، معمولا پزشکان پس از اطمینان از وجود این عارضه، استراحت، کاهش وزن، اجتناب از فعالیت بدنی شدید و استفاده از کفش مناسب را توصیه می‌کنند. سپس از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی یا تزریق بی‌حس کننده به عصب استفاده می‌شود. استفاده از کفی‌های طبی برای افراد مبتلا به کف پای صاف نیز یکی از راهکار دیگر است. فیزیوتراپی نیز در برخی موارد توصیه می‌شود. در حالت‌های خاص، تنها راه علاج عمل جراحی برای بازکردن کانال است. 

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

برچسب ها: درد

درج نظرسوالات کاربران
تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.