سندرم تنفسی خاورمیانه‌ای ناشی از کرونا ویروس

سندرم تنفسی خاورمیانه‌ای ناشی از کرونا ویروس

سندرم تنفسی خاورمیانه‌ای ناشی از کرونا ویروس

 (Middle East Respiratory Syndrome Coronavirus (MERS-CoV

 تاریخچه بیماری : این بیماری در انسان با علائم تنفسی شبیه سرماخوردگی شده  شروع شده  و در مواردی منجر به مرگ می گردد در موارد  اولین مورد بیماری در سپتامبر ۲۰۱۲ در مردی ۶۰ ساله در عربستان سعودی کشف شد که به مرگ بیمار انجامید . این مرد چند روز قبل از آن به دبی سفر کرده بود و دومین مورد در مردی ۴۹ ساله در قطر که او نیز در گذشت . و کشف بیماری اولین بار در آزمایشگاهی در لندن به تایید رسید عده ای از پزشکان این بیماری را از نوع بیماری سارس می دانند که حدود سالهای ۲۰۰۳ در خاور دور شایع بود . بیماری سارس نیز دارای علایم تنفسی است که می تواند منجر به مرگ انسان شود . ویروس سارس نیز نیز از خانواده کرونا ویروس ها می باشد بنا به اعلام سازمان وزارت بهداشت جهانی، این بیماری تاکنون چندین کشور خاورمیانه از جمله اردن، قطر، عربستان سعودی و امارات متحده عربیدیده شده است . در فرانسه، آلمان، انگلیس و تونس نیز موارد مبتلا به این بیماری که به طور مستقیم یا غیرمستقیم با خاورمیانه ارتباط داشته اند، گزارش شده اند .سازمان بهداشت جهانی شمار موارد تأیید شده مبتلایان به کرونا ویروسرا   49 نفر اعلام کرده است که تاکنون 27 نفر از آنان نیز جان باخته اند. 

عامل بیماری : کروناویروس‌ها ، خانواده بزرگی از ویروس‌ها هستند که از ویروس سرماخوردگی معمولی تا عامل بیماری سارس را شامل می‌شود کرونو ویروس‌ها در سال ۱۹۶۵ کشف شدند و مطالعه بر روی آنها تا به طور مداوم تا اواسط دهه ۱۹۸۰ ادامه داشت.ساختار کروناویروس‌ها نیز دارای یک ژنوم RNA معمولی است افرادی که همزمان دارای بیماری دیگری باشند و کودکان مبتلا به بیماری‌های قلبی، بیشتر در معرض خطر ابتلا به کروناویروس‌ها هستند. معمولاً شدت سرماخوردگی که کروناویروس عامل آن باشد بیشتر است کرونو ویروس‌ها که پس از راینو ویروس‌ها بزرگترین عامل ابتلا به سرماخوردگی هستند، بیشتر در زمستان و بهار باعث سرماخوردگی می‌شوند. اگرچه کرونو ویروس‌ها بیشتر در حیوانات دیده می‌شوند، اما پنج نوع از آنها دستگاه تنفسی بدن انسان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. تشخیص اینکه علت بیماری کرونو ویروس باشد یا خیر کمی مشکل است، چرا که برخلاف راینو ویروس‌ها به سختی در آزمایشگاه رشد و نمو می‌کنند.

اپیدمیولوژی: هر 55 موردی که به تأیید آزمایشگاه ها رسیده اند به طور مستقیم یا غیرمستقیم با عربستان سعودی، قطر، اردن یا امارات متحده عربی در ارتباط بوده اند. بریتانیا، ایتالیا، فرانسه و تونس از مواردی از آن در مسافرانی که اخیراً از منطقه، از نزد اقوام نزدیک یا همکاران خود بازگشته اند، خبر داده اند. تمامی بیماران تا کنون با علائمی از مشکلات تنفسی دست به گریبان بوده و اکثر آنها با بیماری های تنفسی حاد و شدید، مجبور شده اند در بیمارستان بستری شوند. برخی از کارکنان بیمارستان ها نیز که در معرض تماس با این بیماران قرار گرفته اند متعاقباً آلوده شده اند واین مسئله بر اساس گزارش مراکز کنترل و پیشگیری بیماری، "نشان دهنده اهمیت به اجرا گذاشتن اقداماتی برای کنترل آلودگی است." این موارد به خوبی نشان می دهند که این بیماری به آسانی از انسان به انسان منتقل می شود. تا کنون، بیشتر بیماران افراد ذکور با میانگین سنی 56 بوده اند ولی دو مورد نیز در کودکان دیده شده است. به گفته سازمان های بهداشتی، علائم تنفسی در تمامی موارد مشترک بوده است اما برخی از بیماران دچار تب، بروزعلائمی در دستگاه گوارشی و روده ها، درد در ناحیه شکم و اسهال نیز شده اند. در بسیاری از موارد تأیید شده در افرادی مشاهده شد که آنها از قبل مشکلات پزشکی مزمن داشته یا دچار فرونشانی سیستم ایمنی بوده اند.

بزرگترین محموعۀ این موارد در منطقه الاحساء در شرق عربستان سعودی مشاهده شده که در آنجا 25 نفر بیمار شناسایی شده اند و ازمیان آنها 14 نفر تلف شده اند. بررسی ها نشان داده که این مجموعه از موارد به یک مرکز خدمات درمانی ارتباط داشته و این بیماری باعث شده است که کارکنان آن مرکز خدمات درمانی و خانواده ها و بستگان آنها نیز به سندروم تنفسی ویروسی خاورمیانه آلوده شوند .مجموعۀ دوم از موارد ابتلاء به این بیماری نیز در شرق عربستان سعودی به ظهور پیوسته که در نتیجۀ آن پنج نفر با همان علائم بیمار شده اند اما ظاهراً ارتباطی با مجموعۀ دیگردر آن منطقه نداشته است. غیر از این دو مورد، شواهد دیگری که نشان دهد این ویروس بتواند در اجتماعات بزرگتر به طور پیوسته از انسان به انسان سرایت کند مشاهده نشده است.

 راه انتقال بیماری :  راه انتقال بیماری  کاملا مشخص نیست  اینکه عامل بیماری از مخزن حیوانی منتقل شده جای سئوال دارد،  ولی تبیماری از طریق قطرات ریز پخش شده توسط عطسه و سرفه افراد بیمار منتقل می شود. همچنین ممکن است عفونت از طریق تماس با  دست بیمار و یا اشیا آلوده نیز به افراد سالم منتقل شود.انتقال از بیمار به پزشک و پرستار نیز دیده شده است

علائم بیماری : بیماری بیشتر در فصول پاییز و زمستان دیده می شود دوره کمون بیماری یک هفته بوده که پس از ان با علائم تب ، سرفه ،تنگی نفس  بروز می کند .در مواردی ممکن است  بیماری به شکل نارسایی شدید تنفسی، گرفتاری در پرده قلب، نارسایی کلیه، اختلالات انعقادی شوک و اسهال  مشاهده شود. که در چنین مواردی لازم است  بیمار به بیمارستان جهت درمان اعزام گردد علت مرگ در بیماران  ناشی از اختلالات حاد تنفسی و نارسایی کلیوی می باشد

تشخیص آزمایشگاهی : بهترین روش تشخیص بیماری نمونه برداری از ترشحات دستگاه تنفس بیمار و انجام آزمایش ملکولی RT-PCR می باشد. آزمایش سرولوزی IFA نیز می تواند در تشخیص  بیماری استفاده شود. در موارد هم ایزوله نمودن ویروس نیز  به تشخیص کمک می کند.

درمان : درمان اختصاصی  برای درمان بیماری وجود ندارد. ولی استراحت ، نوشیدن مایعات به میزان کافی  ، استفاده تب بر و مسکن  ، بخور ، شستن دهان و گلو با سرم فیزیولوزی به بهبود و کاهش علائم  بیماری کمک می نماید

پیشگبری و کنترل : تاکنون واکسن مناسبی بر علیه بیماری تهیه نشده است . بهمین دلیل لازم است افراد در معرض خطر توجه لازم نسبت به شستشو دست ها با آب و صابون ، عدم تماس دست در موارد مشکوک به آلودگی با دهان و بینی و  اجتناب  از تماس با فراد مشکوک می باشد و همچنین افراد بیمار لازم است  هنگام بیماری در خانه استراحت کنند و هنگام عطسه و سرفه  با استفاده از دستمال مانع پخش ترشحات بینی و دهان  در فضای اطراف گردند.

 در پایان لازم  است افراد ی که به کشور های حوزه خلیج فارس همچون عربستان سعودی سفر می کنند احتیاطات لازم بهداشتی در برخورد با بیمارانی مشکوک به  سرما خوردگی و آنفلاآنزا انجام دهند.

وبسایت داروخانه مرکزی امام رضا مشهد | بانک اطلاعات دارویی ، اخبار و مقالات پزشکی

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

برچسب ها: کووید19 کرونا

درج نظرسوالات کاربران
  • دکتر مرتضی فرهودی | 1398/11/11

    ازشمابه خاطر این خدمت تشکر میکنم

    پاسخ مدیر سیستم: