کوتاهی قد در کودکان را جدّی بگیریم

کوتاهی قد در کودکان را جدّی بگیریم

کوتاهی قد در کودکان را جدّی بگیریم

به گفته دکتر عبداله دیدبان، متخصص کودکان و فوق تخصص غدد و رشد کودکان و نوجوانان و اختلالات متابولیک، هر چند هر کوتاهی قدی نشان دهنده مشکل نیست و نیازی به بررسی و درمان هم ندارد، ولی در صورتی که کودکی با افزایش سن، روند طبیعی افزایش قدی را که براساس منحنی های رشد انتظار می رود طی نکند، باید بررسی های بیشتری را برای او انجام داد. وی افزود: زمانی که با افزایش سن، قد کودک ثابت می ماند یا میزان افزایش قد او به حدی نیست که طبیعی حساب شود، به بررسی های دقیق تر نیاز خواهد بود.
این پزشک شاغل در مرکز آموزشی - درمانی قدس قزوین با اشاره به اینکه اگر کودک، تغذیه خوبی داشته باشد و به اندازه کافی ورزش کند و به دیگر مسائل محیطی هم توجه شود، ممکن است قدش از میانگین قد پدر و مادر هم بلندتر شود، عنوان کرد: اما اگر به همان اندازه میانگین قد والدینش بود نیز اتفاقی غیرطبیعی رخ نداده و جای نگرانی ندارد. ایشان ادامه داد که به همین دلیل هم توصیه می شود والدین میزان قد کودک را با آرزوها و تمایلات خودشان مقایسه نکنند.
زمان مناسب برای درمان کوتاهی قد
بنا به اظهار دکتر دیدبان، خیلی از پدر و مادرها می دانند قد فرزندشان کوتاه تر از حالت طبیعی است، اما دست روی دست می گذارند و کاری انجام نمی دهند تا زمانی که فرصت داشته باشند یا وقتی کوتاهی قد، کودک شان را آزار دهد، در حالیکه برای درمان کوتاهی قد کودکان باید به موقع به پزشک متخصص غدد مراجعه شود.
این استادیار عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی قزوین، بیان کرد هر کوتاهی قد را فقط در صورتی که به موقع تشخیص داده شود، می توان درمان کرد و در این صورت است که احتمال پاسخ دهی به درمان بالاتر می باشد؛ بنابراین ترجیحاً باید پیش از شروع بلوغ (هر چه زودتر بهتر) و حتما قبل از بسته شدن صفحات رشد استخوانی٬مشکل کوتاهی قد را تشخیص داده و برای افزایش قد آنها اقدام کرد.
دکتر دیدبان تصریح کرد: به عنوان نمونه برای درمان کوتاهی قد دختری که از شروع قاعدگی اش گذشته یا پسری که در سنین حدود شانزده سالگی است و تاکنون از نظر افزایش قد بررسی نشده، کار زیادی نمی توان انجام داد و حتی اگر مشکل تشخیص داده شود، دیگر دیر شده است؛ زیرا در این سنین صفحات رشد بسته شده و استخوان ها رشد طولی نخواهند داشت. این متخصص کودکان اضافه کرد: پس از این سنین حتی اگر بخواهند نوجوان را درمان کنند و از هورمون رشد کمک بگیرند باز هم استخوان ها رشد طولی ندارد و فقط عرض آنها زیاد می شود، در نتیجه بر میزان افزایش قد تأثیری نمی گذارد. 
تغذیه، خواب و آرامش، عناصر افزایش قد
دکتر دیدبان تأکید کرد که برای افزایش رشد قدی بچه ها٬ والدین باید به تغذیه مناسب، برنامه خواب و آرامش روانی آنان توجه داشته باشند.
 ایشان اشاره کرد که در موضوع تغذیه، والدین سعی کنند موادی را که برای رشد استخوان ها لازم است بویژه در سنین کودکی و نوجوانی و حین بلوغدر برنامه غذایی کودکان بگنجانند.
این پزشک شاغل در مرکز آموزشی - درمانی قدس قزوین تصریح کرد وضع خواب کودکان هم باید طوری باشد که هورمون رشد بخوبی ترشح شود. زیرا بیشترین میزان ترشح هورمون رشد در طول شبانه روز، در زمان خواب شبانه اتفاق می افتد و به همین دلیل خوب است بچه ها حتما یک برنامه خواب شبانه مناسبی داشته باشند. وی هشدار داد در غیر این صورت این هورمون هم به اندازه کافی ترشح نمی شود و کودکانی که دچار اختلالات خواب هستند با اختلال در افزایش قد نیز روبه رو خواهند شد.
به گفته دکتر دیدبان، موضوع دیگری که برای رشد قدی بچه ها باید در نظر گرفته شود، ایجاد محیطی آرام برای کودک است که می تواند در میزان ترشح هورمون رشد اثر بگذارد.
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

برچسب ها: کودکان رشد قدی

درج نظرسوالات کاربران
تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.