اثرات جانبی سفید کردن دندان

اثرات جانبی سفید کردن دندان

اثرات جانبی سفید کردن دندان

 آیا داشتن لبخندی سفید و درخشان به اثرات جانبی سفید کردن دندان می ارزد؟

عوارض جانبی سفید کردن دندان می تواند شامل حساسیت دندان ، حساسیت به دما ، درد هنگام خوردن و اشامیدن، درد لثه ، مینای مایل به رنگ آبی شفاف، سفیدی نا صاف ، استفراغ، تهوع، تحریک پوست و سردرد ناشی از بلعیدن پراکسید باشد. مهمتر از همه ، سفید کردن دندان می تواند علائم ناشی از بیماری های خطرناک دندان را پنهان کند. و استفاده بیش از حد از محصولات سفید کننده می تواند به مینای دندان اسیب برساند .

عوارض جانبی سفید کردن دندان :

1-دندان درد و لثه درد

شایعترین عارضه ی جانبی حساسیت دندان و یا درد آن در طول سفید سازی و یا پس از آن است . هرگونه حساسیت و یا دردی باید ظرف 24 تا 36 ساعت رفع شود اما در بعضی مواقع ممکن است تا یک ماه هم به طول بیانجامد .حساسیت بدلیل واکنش های شیمیایی در مینای دندان و یا ورود پراکساید به عصب دندان رخ می دهد . برخی از مردم تنها حساسیتی خفیف حس می کنند در حالیکه عده ای دردهای شدیدی دارند .دندانپزشک ممکن است خمیر دندان حاوی نیترات پتاسیم برای کمک به کاهش ناراحتی عوارض سفید کردن دندان به شما توصیه کند . متاسفانه این درمان تنها برای عده ای جواب میدهد و برای بعضی ها تا حدی مفید واقع می شود و برای برخی نیز فایده ی چندانی ندارد .

در طول پروسه و یا بلافاصله پس از سفید کردن دندانها، ممکن است احساس دردی شدید، سریع و تیز در دندان داشته باشید . این نوع از عارضه ی سفید کردن دندان ها توسط دندانپزشکان به عنوان  "zinger" شناخته می شود و گاهی بصورت خودبخود و بدون علت خاصی رخ می دهد. اگر چه هیچ کس علت دقیقی برای آن پیدا نکرده است اما فرضیه ای وجود دارد که بطور گسترده ای پذیرفته شده است . پراکسید هیدروژن مولکولی, از طریق مسیرهای کوچک ساختار دندان، در طی و بعد از سفید کردن دندان وارد پالپ دندان میشود (نسج نرمی که شامل عروق و اعصاب بوده و حفره داخل دندان را پر می کند پالپ نام دارد) . پراکسید هیدروژن وارد پالپ شده و حباب اکسیژن تولید می کند ( شبیه به حباب هایی که وقتی پراکسید هیدروژن بر روی یک برش قرار داده می شود تولید می شود ). پالپ دندان در داخل یک محفظه سفت و سخت که قادر به گسترش است قرار دارد . هنگامی که پراکسید هیدروژن وارد پالپ می شود و حباب هایی را شکل می دهد باعث گسترش آنی در محفظه ی پالپ و سبب افزایش فشار داخلی دندان میشود .این افزایش قابل توجه آنی فشار، منجر به دردی شدید در دندان می شود .بعد از مدتی که فشار پراکنده شد، درد از بین می رود . برای کاهش این نوع عارضه ، پژوهشگران به دنبال راهی برای بستن مسیرهای ورود پر اکساید به پالپ دندان می باشند .

 2-سوختگی وسوزش لثه

گاهی اوقات، درد و حساسیت ممکن است از لثه ها باشد نه از دندان ها. درد در لثه ها پس از سفید کردن دندان معمولا توسط ماده پراکسید مورد استفاده در مراحل دکلره ایجاد می شود. پراکسید هیدروژن بسیار سخت است و باید از تماس با لثه جلوگیری شود.همچنین باید مانع از تماس آن با دیگر بافت های حساس دهان شد . به طور معمول، احساس سوزش زمانی است که پراکسید با بخشی حساس از دهان تماس می یابد.همچنین، استفاده بیش از حد از محصولات سفید کننده دندان در واقع می تواند لثه را بسوزاند. اگر شما تجربه هر گونه درد شدید یا سوزش لثه پس از استفاده از سفید کننده دندان دارید با پزشک خود تماس بگیرید .

  3-بلع پراکسید هیدروژن

بلعیدن مقداری از پراکساید در طول پروسه ی سفید کردن دندان اجتناب ناپذیر است . بلع پراکسید هیدروژن ممکن است باعث تهوع، استفراغ، تحریک پوست، یا سردرد شود. هر دو مایع سالکوس لثه و بزاق دارای سطح بالایی از پراکسید است که باعث تجزیه شدن پراکساید می گردد. پراکسید بزاقی قادر به شکستن  29mg  پراکسید در دقیقه می باشد .با توجه به اینکه چه مقدار پراکسید بلعیده باشید ممکن است برخی از افراد تهوع و حتی استفراغ را تجربه کنند، اما نگرانی زیادی در مورد بلعیدن ژل پراکسید برای اکثر مردم وجود ندارد. با این حال، اگر آلرژی دارید و یا به پراکسید بسیار حساس هستید، نباید محصولات سفید کننده ی دندان استفاده نمائید. درصورتیکه  بیش از حد از فرآورده های سفید کننده دندان استفاده کنید و به طور مستمر پراکسید بلعیده شود، ممکن است باعث مشکلات معده گردد .

 4-ایمنی طولانی مدت روش بلیچینگ

 علاوه بر نگرانی در مورد عوارض جانبی ، نگرانی ایمنی و طول اثر سفید کننده های دندان نیز وجود دارد. گاهی اوقات نیز با نادیده گرفتن مشکلات دندانی میتوانید منجر به ایجاد دردی شدیدتر هنگام استفاده از سفیدکننده دندان باشید . برای مثال، اگر یک شکاف دندانی و یا دندان پر کرده داشته باشید ، سفید کننده می تواند سریعتر و بیشتر به پالپ نفوذ کند و منجر به درد شدید شده و نیاز به درمان داشته باشید . بنابراین الزامی است که حفره ها و بیماری های لثه قبل از شروع پروسه ی سفید سازی دندان (چه بطور حرفه ای و یا خانگی) درمان شود . اگر چه مطالعات منتشر شده نشان می دهد که سفید کردن یک روش نسبتا ایمن است، محققان هنوز در حال گزارش اثرات مضر آن بر نسج سخت، نرم، و مواد ترمیمی هستند. انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA)  به بیماران توصیه می کند که برای انتخاب بهترین روش سفید کردن دندان با دندانپزشک خود مشورت کنند . مخصوصا برای کسانی که حساسیت دندان، ترمیم دندان و لکه های بسیار تیره ی دندانی دارند و نیز کسانیکه  تنها یک دندان تیره دارند اهمیت دارد.علاوه بر این، تغییر رنگ دندان بیمار ممکن است در اثر یک مشکل خاص باشد و عوامل سفید کننده تاثیری روی آن نداشته باشد و یا ممکن است نشانه ای از یک بیماری باشد که نیاز به درمان دندان دارد .

 5-اسیب به مینای دندان

مطالعات نشان داده است که مقداری از مینای دندان در حین سفید سازی اسیب می بیند . هنگامی که در پروسه ی سفید کردن دندان هستید، مینای دندان که متخلخل است، عامل سفید کننده را جذب می کند. گرچه این عارضه کمتر شایع است ولی قرار گرفتن طولانی مدت در معرض مواد سفید کننده سبب نازک شدن مینای دندان و در نتیجه اسیب به آن شود. افرادی که مجبور به استفاده از محصولات سفید کننده ساینده هستند منجر به از دست رفتن مینای دندان خود می شوند و در نتیجه دندانهایی مایل به آبی و شفاف خواهند داشت و متعاقب آن لثه نیز اسیب میبیند. .سفید کردن دندان می تواند تبدیل به یک رفتار وسواسی شود. مانند بی اشتهایی عصبی یا جراحی زیبایی، این شکل از رفتار در برخی موارد می تواند به عنوان یک نوع از اختلال بدشکلی بدن (BDD) شناخته شود ،بیماری که در آن فرد مبتلا بیش از حد در مورد ظاهر خود نگران است .

سفید کردن دندان برای داشتن  لبخندی زیبا اخیرا بیشتر بین مردم متداول شده است اما، ایا می تواند یک مد زودگذر ناسالم دیگر مانند برنزه کردن باشد؟ دندان ها به طور طبیعی زرد رنگ هستند و علل مختلفی برای تغییر رنگ آنها وجود دارد از قبیل موادغذایی و نوشیدنی هایی که دارای رنگدانه های قوی مانند  بلوبری، شراب قرمز ،قهوه ، سیگار و داروها باشند. ممکن است کاهش همه این عوامل از زندگی روزمره دشوار باشد، اما کمی اعتدال، کمک خواهد کرد که دندان های سفیدتری داشته باشید. مهم است بدانید که ممکن است سفید کننده ها تمام انواع تغییر رنگ های دندان را اصلاح نکنند. برای مثال، دندان های زرد رنگ احتمالا بخوبی سفید می شوند، دندان های قهوه ای رنگ ممکن است کمتر سفید شوند و دندان های خاکستری رنگ احتمالا اصلا سفید نخواهند شد .

انجام دادن کارهایی که احساس خوبی به ما می دهد در حالی که عواقب احتمالی آن را نادیده می گیریم اسان است ولی روش های درمانی همیشه اثرات جانبی و مشکلات عدیده ای را برای ما ایجاد می کند . خوشبختانه، با کمی تحقیق به راحتی می توانید از اثرات جانبی سفید کردن دندان ها قبل ازاینکه مشکلاتی را برای ما ایجاد کنید پیشگیری کنیم.

مطالب مرتبط :
مراقبتهای دندانی در دوران حاملگی
عفونت های لوزه را چگونه از بین ببریم؟
عاداتی که دندان‌ها را خراب می‌کنند
پاسخ به سؤالات شایع دربارۀ کلسیم
بهداشت دهان و دندان در سالمندان


وبسایت داروخانه مرکزی امام رضا مشهد | بانک اطلاعات دارویی ، اخبار و مقالات پزشکی

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :

برچسب ها: دندان

درج نظر


تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.