جراحی PRK چشم و بررسی مزایا و معایب

جراحی PRK چشم و بررسی مزایا و معایب

● کراتکتومی فوتورفرکتیو (PRK) نوعی جراحی لیزری چشم است که برای بهبود بینایی با اصلاح عیوب انکسار چشم استفاده می‌شود.

 

● نزدیک‌بینی، دوربینی و آستیگماتیسم همگی نمونه‌هایی از عیوب انکسار هستند. بر اساس نیاز شما، ممکن است عمل پی آر کی را در یک یا هر دو چشم انجام دهید.

 

● PRK قبل از جراحی لیزیک و روشی مشابه است. هم PRK و هم لیزیک با تغییر شکل قرنیه که قسمت جلویی شفاف چشم است، عمل می‌کنند. این توانایی چشم تمرکز را بهبود می‌بخشد.

 

● برخی افراد کاندیدای خوبی برای پی آر کی و لیزیک هستند. قبل از تصمیم گیری در مورد اینکه کدام روش برای شما بهترین است، درک روش PRK و تفاوت آن با لیزیک بسیار مهم است. اگر می‌خواهید عینک یا لنزهایتان را دور بیندازید، در ادامه مطلب همراه ما باشید.

روش PRK

● قبل از تاریخ جراحی، دستورالعمل‌های خاص روش PRK را با پزشک خود در میان خواهید گذاشت. چندین مرحله وجود دارد که به شما دستور داده می‌شود که انجام دهید.

قبل از جراحی

● یک قرار ملاقات قبل از عمل برای ارزیابی چشمان و آزمایش بینایی خود خواهید داشت. در آماده سازی برای جراحی، عیب انکسار و مردمک در هر چشم اندازه گیری می‌شود و شکل قرنیه ترسیم می‌شود. لیزر مورد استفاده در طول عمل شما با این اطلاعات برنامه ریزی می‌شود.

 

PRK

● پزشک خود را از داروهای تجویزی و بدون نسخه‌ای که به طور منظم استفاده می‌کنید مطلع کنید. ممکن است لازم باشد به طور موقت مصرف آنها را قطع کنید. اگر از آنتی‌هیستامین‌ها استفاده می‌کنید، ممکن است پزشک به شما بگوید سه روز قبل از تاریخ جراحی برنامه ریزی شده مصرف آنها را متوقف کنید.

 

● اگر از لنزهای تماسی قابل‌نفوذ گاز سفت و سخت استفاده می‌کنید، پزشک به شما می‌گوید حداقل سه هفته قبل از جراحی استفاده از آنها را متوقف کنید. سایر انواع لنزهای تماسی نیز معمولاً یک هفته قبل از عمل نباید استفاده شوند.

 

● پزشک ممکن است قطره چشمی آنتی‌بیوتیکی مانند زیماکسید را برایتان تجویز کند تا از سه تا چهار روز قبل از جراحی استفاده کنید. بعد از انجام عمل حدود یک هفته به مصرف آنها ادامه خواهید داد. پزشک همچنین ممکن است قطره چشمی را برای خشکی چشم توصیه کند.

 

● حدود سه روز قبل از جراحی، باید پاک‌سازی کامل اطراف چشم‌هایتان را شروع کنید که غدد چربی واقع در نزدیکی خط مژه‌تان را تخلیه می‌کند:

 1. 1. یک کمپرس گرم یا داغ را به مدت پنج دقیقه روی چشمان خود قرار دهید.
 2. 2. به آرامی انگشت خود را روی پلک بالایی خود از داخل نزدیک‌بینی به سمت بیرون نزدیک گوش بکشید. این کار را دو یا سه بار برای خطوط مژه بالا و پایین انجام دهید.
 3. 3. پلک‌ها و مژه‌های خود را با یک صابون ملایم و غیر تحریک کننده یا شامپو بچه کاملاً بشویید.
 4. 4. کل فرآیند را دو بار در روز تکرار کنید.

روز جراحی

● دقت داشته باشید که نمی‌توانید رانندگی کنید و ممکن است بعد از PRK احساس خستگی زیادی بکنید، بنابراین ترتیبی دهید که بعد از عمل شخصی همراهتان باشد.

 

PRK

● ایده خوبی است که قبل از عمل یک وعده غذایی سبک بخورید. چون ممکن است که چندین ساعت در کلینیک باشید. مگر اینکه چیز دیگری به شما گفته شده باشد، یا بگویند می‌توانید داروهای تجویزی معمولتان را مصرف کنید.

 

● از آرایش یا هر چیزی که ممکن است در توانایی جراح برای قرار دادن سر شما در زیر لیزر اختلال ایجاد کند، استفاده نکنید. سایر لوازم جانبی که باید از آن اجتناب کنید عبارتند از روسری، شال و گوشواره.

 

● برای عمل خود لباس راحت بپوشید. اگر بیمار هستید، تب دارید یا به‌هیچ‌وجه احساس خوبی ندارید، با پزشک خود تماس بگیرید و بپرسید که آیا این روش باید ادامه یابد یا خیر.

 

● از پزشک خود بپرسید که آیا باید قطره چشم یا هر داروی دیگری را همراه داشته باشید.

روش جراحی

● PRK برای هر چشم 5 تا 10 دقیقه طول می‌کشد. این نوع جراحی نیازی به بیهوشی عمومی ندارد. ممکن است به شما بی‌حسی موضعی یا قطره‌های چشمی بی حس کننده در هر چشم داده شود.

 

PRK

● در طول روش:

 1. 1. یک نگهدارنده پلک روی هر چشم قرار می‌گیرد تا از پلک زدن شما جلوگیری کند.
 2. 2. جراح سلول‌های سطح قرنیه چشم شما را برمی دارد و دور می‌اندازد. این کار ممکن است با لیزر، تیغه، محلول الکلی یا برس انجام شود.
 3. 3. لیزری که با اندازه‌گیری چشم‌های شما برنامه‌ریزی شده است، با استفاده از یک پرتو پالسی نور فرابنفش، هر قرنیه را تغییر می‌دهد. در حین انجام این کار ممکن است یک سری بوق بشنوید.
 4. 4. یک لنز تماسی شفاف و بدون نسخه روی هر چشم به‌عنوان بانداژ قرار داده می‌شود. این کار باعث می‌شود که چشمان شما تمیز بماند و در طول فرآیند بهبودی از عفونت جلوگیری شود. لنزهای تماسی بانداژ چند روز تا یک هفته روی چشمان شما باقی می‌مانند.

عوارض جانبی PRK

● ممکن است تا سه روز بعد از عمل PRK احساس ناراحتی یا درد کنید. داروهای مسکن بدون نسخه اغلب برای کنترل این ناراحتی کافی است.

 

● اگر نگران درد هستید یا درد بیشتری نسبت به آنچه که می‌توانید تحمل کنید تجربه کردید، از پزشک بخواهید که داروهای مسکن تجویز کند. چشمان شما نیز ممکن است احساس تحریک یا آبریزش داشته باشد.

 

● ممکن است متوجه شوید که چشمانتان در حین بهبودی به نور حساس برند. برخی از افراد همچنین هاله‌ها یا انفجارهای نور را برای روزها یا هفته‌ها پس از PRK به‌خصوص در شب می‌بینند.

 

● همچنین ممکن است برای مدت کوتاهی پس از جراحی، تیرگی قرنیه، یک لایه کدر که می‌تواند دید را به طور قابل توجهی مسدود کند، تجربه کنید.

 

PRK

● در حالی که جراحی PRK ایمن است، اما بدون خطر هم نیست. خطرات عبارتند از:

 • ○ از دست دادن بینایی که با عینک یا لنز قابل اصلاح نیست
 • ○ تغییرات دائمی در دید در شب که شامل دیدن تابش خیره کننده و هاله
 • ○ دوبینی
 • ○ خشکی شدید یا دائمی چشم
 • ○ با گذشت زمان، به‌ویژه در افراد مسن و دوربین، نتایج کاهش می‌یابد

ریکاوری PRK

● پس از جراحی، در کلینیک استراحت می‌کنید و سپس به خانه می‌روید. برای آن روز هیچ‌چیز دیگری جز استراحت برنامه ریزی نکنید. بسته نگه‌داشتن چشم‌ها ممکن است به بهبودی و سطح راحتی کلی شما کمک کند.

 

● ممکن است پزشک بخواهد روز بعد از عمل شما را ببیند تا نتایج و سطح راحتی را ارزیابی کند. مانند مشاهده علائم عفونت چشمی:

 • ○ سرخی
 • ○ چرک
 • ○ تورم
 • ○ تب

 

● اگر لنز تماسی بانداژ کنده شد یا افتاد فوراً به پزشک خود اطلاع دهید. برای برداشتن لنز از چشمان خود باید در عرض هفت روز برگردید.

 

PRK

● در ابتدا، بینایی‌تان ممکن است بهتر از قبل از عمل باشد. با این حال، در طی چند روز اول بهبودی تا حدودی دید تار می‌شود. سپس به طور قابل توجهی بهبود خواهد یافت. بسیاری از افراد با برداشتن لنزهای تماسی بانداژ خود متوجه بهبود بینایی می‌شوند.

 

● چشم‌های خود را مالش ندهید یا باندهایی را که آنها را پوشانده‌اند از جای خود خارج نکنید. لوازم آرایشی، صابون، شامپو و سایر مواد را حداقل به مدت یک هفته از چشم خود دور نگه‌دارید. از پزشک بپرسید که چه زمانی می‌توانید صورت خود را با صابون بشویید یا از شامپو استفاده کنید.

 

● پزشک ممکن است توصیه کند تا زمانی که چشمانتان بهبود می‌یابد، مدتی استراحت کنید. در مورد رانندگی، مطالعه و استفاده از کامپیوتر با پزشک صحبت کنید. این نوع فعالیت‌ها در ابتدا دشوار خواهند بود. تا زمانی که چشمان شما دیگر تار نشوند، به‌خصوص در شب، باید از رانندگی اجتناب کنید.

 

● سعی کنید حداقل یک هفته عرق در چشمانتان نرود، زیرا ممکن است باعث تحریک شود. حداقل به مدت یک ماه در ورزش‌های تماسی یا هر فعالیتی که ممکن است به چشم شما آسیب برساند شرکت نکنید.

 

● استفاده از لباس محافظ چشم برای چندین ماه ایده خوبی است. از شنا و سایر ورزش‌های آبی حتی با استفاده از عینک باید برای چند هفته خودداری کرد. همچنین سعی کنید در همان مدت زمان گرد و غبار یا خاک وارد چشمانتان نشود.

 

● ممکن است چندین هفته طول بکشد تا بینایی شما به طور کامل تثبیت شود. بینایی معمولاً بعد از یک ماه حدود 80 درصد و در سه ماهگی 95 درصد بهبود می‌یابد. حدود 90 درصد از افراد تا سه ماه پس از جراحی بینایی 20/40 یا بهتر دارند.

 

● در حدود یک سال از چشمان خود در برابر نور شدید خورشید محافظت کنید. در روزهای آفتابی باید از عینک آفتابی بدون نسخه استفاده کنید.

مقایسه PRK و لیزیک (LASIK)

PRK

● PRK و LASIK هر دو برای اصلاح مشکلات بینایی انکساری با تغییر شکل قرنیه طراحی شدند. هر دو روش از لیزر استفاده می‌کنند و زمان انجام آن تقریباً یکسان است.

 

● با PRK، جراح لایه اپیتلیال خارجی قرنیه را که چشم را در معرض دید قرار می‌دهد، قبل از تغییر شکل قرنیه برمی‌دارد و دور می‌اندازد. این لایه خودش را بازسازی می‌کند و در طول زمان دوباره رشد می‌کند.

 

● با لیزیک، جراح یک فلپ از لایه اپیتلیال ایجاد می‌کند و آن را از مسیر خارج می‌کند تا قرنیه زیرین آن را تغییر دهد. فلپ معمولاً با لیزر بدون تیغه ساخته می‌شود. چسبیده به قرنیه باقی می‌ماند و پس از اتمام عمل دوباره در جای خود قرار می‌گیرد.

 

● برای اینکه واجد شرایط عمل لیزیک باشید، باید بافت قرنیه کافی برای ساخت این فلپ داشته باشید. به همین دلیل، لیزیک ممکن است برای افرادی با دید بسیار ضعیف یا قرنیه نازک مناسب نباشد.

 

● این روش‌ها از نظر زمان بهبودی و عوارض جانبی نیز متفاوت است. بهبودی و تثبیت بینایی با PRK کندتر از جراحی لیزیک است. افراد مبتلا به PRK همچنین می‌توانند انتظار داشته باشند که بعد از آن احساس ناراحتی بیشتری کنند و عوارض جانبی بیشتری مانند تیرگی قرنیه را تجربه کنند.

 

● میزان موفقیت برای هر دو روش مشابه است.

بررسی مزایا و معایب PRK

مزایا

 • ○ برای افرادی که قرنیه نازک یا بافت قرنیه کمتری دارند که ناشی از ضعف بینایی یا نزدیک‌بینی شدید است قابل انجام است.
 • ○ خطر کمتر برداشتن بیش از حد قرنیه
 • ○ ارزان‌تر از لیزیک
 • ○ خطر کمتر عوارض ناشی از فلپ
 • ○ احتمال خشکی چشم در نتیجه جراحی PRK کمتر است

معایب

 • ○ بهبود بینایی بیشتر طول می‌کشد؛ زیرا لایه بیرونی قرنیه باید خود را بازسازی کند
 • ○ خطر عفونت کمی بیشتر از لیزیک است
 • ○ تاری دید، ناراحتی و حساسیت به نور معمولاً هنگام استفاده از لنز تماسی بانداژ در طول دوره بهبودی تجربه می‌شود.

کدام روش برای شما بهتر است؟

● PRK و لیزیک هر دو روش‌های ایمن و مؤثری هستند که بینایی را به طور چشمگیری بهبود می‌بخشند. تصمیم‌گیری بین این دو می‌تواند دشوار باشد، مگر اینکه شرایط خاصی داشته باشید که لازم باشد یکی یا دیگری را انجام دهید.

 

● اگر قرنیه نازک یا دید ضعیفی دارید، پزشک شما را به سمت PRK راهنمایی می‌کند. اگر به بهبودی سریع نیاز دارید، لیزیک ممکن است انتخاب بهتری باشد.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

مطالب مرتبط

درج نظرسوالات کاربران
تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.