دیابت چیست و چه عواملی منجر به دیابت می شود؟

دیابت چیست و چه عواملی منجر به دیابت می شود؟

دیابت چیست و چه عواملی منجر به دیابت می شود؟

دیابت چیست؟

دیابت ، که اغلب به عنوان دیابت قندی توسط پزشکان بکار می رود ، توصیف گروهی از بیماری های متابولیک است که در آن فرد گلوکز خون ( قند خون ) بالایی دارد . که این امر یا به دلیل تولید ناکافی انسولین است و یا به این علت است که سلول های بدن به درستی به انسولین پاسخ نمی دهند و یا ممکن است هر دوی این عوامل دخیل باشند . بیماران مبتلا به قند خون بالا معمولا تکرر ادرار دارند و به طور فزاینده ای احساس تشنگی و گرسنگی می کنند .

سه نوع دیابت وجود دارد:

1) دیابت نوع یک

در این نوع از دیابت ٬ بدن انسولین تولید نمی کند. بعضی از مردم ممکن است این نوع دیابت را ٬ دیابت وابسته به انسولین ، دیابت نوجوانی یا دیابت زودرس بنامند. افراد معمولا قبل از 40 سالگی٬ اوایل دوره بزرگسالی و یا سالهای نوجوانی به دیابت نوع یک مبتلا می شوند .
درصد شیوع دیابت نوع 1 به هیچ وجه قابل مقایسه با دیابت نوع 2 نیست.. تقریبا 10 ٪ از تمام موارد دیابت نوع 1 است.
بیماران مبتلا به دیابت نوع 1 به تزریق انسولین برای بقیه عمر خود احتیاج دارند . آنها همچنین باید سطح گلوکز خون خود را با انجام آزمایشات منظم و پیروی از یک رژیم غذایی خاص در سطح مناسبی نگه دارند.

2) دیابت نوع 2

در این نوع از دیابت ٬ بدن برای عملکرد مناسب٬ به اندازه کافی انسولین تولید نمی کند ، یا سلولها در بدن به انسولین واکنش نشان نمی دهند ( مقاومت به انسولین ) . حدود 90٪ از همه موارد دیابت در سراسر جهان از این نوع است.

برخی از مردم ممکن است بتوانند با کاهش وزن ٬ پیروی از رژیم غذایی سالم ٬ ورزش های مختلف و نظارت بر سطح قند خون خود ٬ علائم دیابت نوع 2 خود را کنترل کنند. با این حال ، دیابت نوع 2 به طور معمول یک بیماری پیشرونده است ( به تدریج بدتر می شود ) و بیمار احتمالا در نهایت نیاز به دریافت انسولین خواهد داشت.
در این رابطه بخوانید : 6 راه برای کنترل دیابت نوع 2

انواع انسولین را بشناسید : انسولین گلارژین ، انسولین آسپارت ، انسولین رگولار ، انسولین ایزوفان 

افراد مبتلا به اضافه وزن و چاقی نسبت به افراد با وزن متناسب در معرض خطر بسیار بالاتری به ابتلا به دیابت نوع 2 هستند . مخصوصا افرادی که مقدار زیادی چربی احشایی دارند ، که به عنوان چاقی مرکزی ، چربی شکم، و یا چاقی شکمی شناخته می شود، بیشتر در معرض خطر ابتلا به این نوع از دیابت هستند. داشتن اضافه وزن و چاقی ٬ باعث آزادسازی مواد شیمیایی خاصی در بدن می شود که می تواند سیستم های قلبی عروقی و متابولیک بدن را بی ثبات کند .

داشتن اضافه وزن ، عدم فعالیت جسمانی و خوردن غذاهای ناسالم ٬ همه و همه به خطر ابتلا به دیابت نوع 2 کمک می کند. بر اساس تحقیقات انجام شده در دانشگاه امپریال لندن٬ نوشیدن تنها یک قوطی نوشابه در روز٬ می تواند درصد ابتلا به دیابت نوع 2 را 22٪ بالا ببرد
خطر ابتلا به دیابت نوع 2 با افزایش سن بیشتر می شود.با اینکه کارشناسان دلیلش را بدرستی نمی دانند ، اما معتقدند که عصر ما تمایل بیشتری به افزایش وزن و کم تحرکی دارد.. افرادی که یکی از بستگان نزدیک آنها ٬ دیابت نوع دو داشته است، مردم خاورمیانه، آفریقا، یا تبار آسیای جنوبی نیز در معرض خطر بالاتری به ابتلا به این بیماری هستند .
دیابت نوع دو ٬ مردانی را که سطح تستوسترون پایینی دارند بیشتر تهدید می کند. محققان دانشگاه ادینبورگ ، اسکاتلند، می گویند که کم بودن میزان تستوسترون با مقاومت به انسولین رابطه مستقیم دارد.

3) دیابت حاملگی

این نوع از دیابت٬ روی زنان باردار تاثیر دارد. برخی از زنان دارای سطوح بسیار بالایی از گلوکز در خون خود هستند ، و بدن انها قادر به تولید انسولین کافی برای انتقال گلوکز به سلول ها نیست، و در نتیجه به تدریج منجر به افزایش سطوح گلوکز می شود .

تشخیص دیابت بارداری در دوران بارداری مقدور است.

اکثر بیماران مبتلا به دیابت حاملگی می توانند دیابت خود را با ورزش و رژیم غذایی کنترل کنند. بین 10 ٪ تا 20٪ از آنها نیاز به دریافت برخی از انواع داروهای کنترل کننده گلوکز خون دارند. دیابت حاملگی تشخیص داده نشده یا کنترل نشده می تواند خطر ابتلا به عوارض در طول زایمان را افزایش دهد. نوزاد ممکن است بزرگتر از حد طبیعی باشد.

دانشمندان موسسه ملی بهداشت، درمان و دانشگاه هاروارد دریافتند که زنانی که رژیم غذایی قبل از بارداری آنها٬ دارای مقادیر زیادی چربی حیوانی و کلسترول بوده است در مقایسه با همتایان خود که رژیم غذایی کم کلسترول و کم چربی داشته اند ریسک بالاتری برای ابتلا به دیابت بارداری دارند.
بیشتر بخوانید : دیابت دوران بارداری به سراغ چه مادرانی می‌آید؟

دیابت لب مرز چیست؟

اکثریت قریب به اتفاق بیماران مبتلا به دیابت نوع دو ٬ در ابتلا مبتلا به دیابت مرزی بوده اند. سطح گلوکز خون این افراد بالاتر از حد طبیعی است، اما نه به اندازه ای که به عنوان دیابت تشخیص داده شود .سلول ها در بدن در حال مقاوم شدن به انسولین هستند.
مطالعات نشان داده است که حتی در دیابت مرزی نیز برخی از آسیب ها به سیستم گردش خون و قلب ممکن است رخ دهد.

دیابت یک اختلال متابولیکی است:

دیابت به عنوان یک اختلال سوخت و ساز بدن طبقه بندی می شود. متابولیسم اشاره به فرایندی دارد که در آن بدن غذای هضم شده را برای تولید انرژی و رشد استفاده می کند. بیشتر آنچه که می خوریم به گلوکز تجزیه می شود. گلوکز یک نوع قند در خون است و منبع اصلی سوخت برای بدن ما.

هنگام هضم غذا ، گلوکز وارد جریان خون می شود. سلول ها از گلوکز برای تولید انرژی و رشد استفاده می کنند. با این حال ، گلوکز بدون حضور انسولین نمی تواند به سلول های بدن وارد شود .انسولین امکان نفوذ گلوکز به سلول ها را فراهم می کند .

انسولین هورمونی است که توسط لوزالمعده تولید می شود . پس از غذا خوردن، لوزالمعده به طور خودکار مقدار کافی از انسولین را برای انتقال گلوکز موجود در خون به سلول ها تولید می کند، به محض اینکه گلوکز وارد سلول می شود ، سطح قند خون افت می کند .
فرد مبتلا به دیابت شرایطی دارد که در آن مقدار قند موجود در خونش بیش از حد بالاست. علتش این است که یا بدن انسولین تولید نمی کند ٬ یا میزان انسولین تولیدی کافی نیست و یا دارای سلول هایی است که به درستی به انسولینی که لوزالمعده تولید میکند پاسخ نمی دهند. این قند خون زیادی٬ در نهایت از طریق ادرار از بدن دفع می شود. بنابراین، حتی اگر خون دارای مقدار زیادی گلوکز هم باشد ، با اینحال سلول ها آن را برای تولید انرژی و رشد دریافت نمی کنند. 

چگونه تشخیص دهید که مبتلا به دیابت یا دیابت لب مرزی هستید ؟

پزشکان از طریق یکی از روش های زیر٬ می تواند تشخیص دهند که آیا بیمار دارای سوخت و ساز طبیعی است یا دیابت لب مرزی و یا دیابت دارد. سه ازمایش احتمالی وجود دارد:

تست A1C

- حداقل 6.5٪ به معنای دیابت
- بین 5.7٪ و 5.99٪ به معنای دیابت لب مرزی
- کمتر از 5.7٪ به معنای طبیعی

قند خون ناشتا

- حداقل 126 میلی گرم / دسی لیتر به معنای دیابت
- بین 100 mg / dl و mg / dl 125.99 به معنی دیابت لب مرز
- کمتر از mg / dl 100 به معنی عادی

OGTT (تست تحمل گلوکز خوراکی)
- حداقل 200 میلی گرم / دسی لیتر به معنای دیابت
- بین 140 و 199.9 mg / dl دیابت مرزی
- از mg / dl کمتر از 140 به معنی عادی

چرا آن را دیابت قندی می نامند؟

دیابت از زبان یونانی می آید، و به معنی "لوله یا سیفون " است ، یک پزشک یونانی در قرن دوم میلادی، این شرایط را دیابنین نامید .او بیمارانی را که تکرر ادرار داشتند به سیفون یا لوله تشبیه کرد و بیماری دیابت نیز به این نام نامیده شد.
در سال 1675، توماس ویلیس واژه ی قندی را به آن افزود.. مل در لاتین به معنی "عسل" است، ادرار و خون افراد مبتلا به دیابت دارای قند خون زیادی است، و مثل عسل شیرین است. دیابت شیرین به معنای واقعی کلمه می تواند به معنای "لوله آب شیرین" باشد.
در چین باستان مردم مشاهده کردند که مورچه ها جذب ادرار برخی از افراد می شوند، به این علت که ادرار انها شیرین بود. بنابراین اصطلاح "بیماری ادرار شیرین" ابداع شد.

کنترل دیابت

همه انواع دیابت به طریقی قابل درمان هستند. دیابت نوع 1 ٬ در طول عمر بیمارهمراه وی باقی می ماند وهیچ درمان شناخته شده ای برای آن وجود ندارد و نوع 2 نیز معمولا مدت زیادی بطول می انجامد ، با این حال، برخی از مردم با ورزش مداوم، رژیم غذایی و تعدیل وزن بدن ٬ بسیاری از علائم خود را بدون استفاده از دارو کنترل کرده اند .

محققان کلینیک مایو در آریزونا نشان داده اند که دیابت نوع 2 را می توان با عمل جراحی بای پس معده در درصد بالایی از بیماران درمان کرد. آنها افزودند که این بیماری ظرف سه تا پنج سال در تقریبا 21٪ از بیماران مجددا عود می کند . بیماران مبتلا به دیابت نوع 1 همراه با تزریق منظم انسولین ، پیروی از یک رژیم غذایی خاص و ورزش درمان می شوند.

بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 معمولا با قرص، ورزش و یک رژیم غذایی خاص درمان می شود، اما گاهی اوقات تزریق انسولین نیز مورد نیاز است.

مطلب مرتبط : انسولین A تا Z : راهنمای استفاده از انواع مختلف انسولین

اگر دیابت به درستی کنترل نشود بیمار شدیدا در معرض خطر عوارض پیشرونده قرار می گیرد.

عوارض مرتبط با دیابتی که به درستی کنترل نشده است عبارتند از:

عوارض چشمی :آب سیاه، آب مروارید، رتینوپاتی دیابتی و سایر بیماریهای مشابه.

عوارض پا : نوروپاتی (اختلال در کارکرد اعصاب محیطی بدن ) ، زخم پا و گاهی اوقات گانگرن که ممکن است منجر به قطع پا گردد.

عوارض پوستی : افراد مبتلا به دیابت بیشتر مستعد ابتلا به عفونت های پوستی و اختلالات پوستی هستند.

مشکلات قلبی : مانند بیماری ایسکمیک قلب، زمانی است که جریان خون به عضله قلب کاهش یابد.

فشار خون بالا : در افراد مبتلا به دیابت مشترک است، و می تواند خطر ابتلا به بیماری کلیوی، مشکلات چشمی، حملات قلبی و سکته مغزی را بالا می برد.

مشکلات سلامت روان : دیابت کنترل نشده، خطر ابتلا به افسردگی، اضطراب و برخی دیگر از اختلالات روانی را افزایش می دهد.
از دست دادن شنوایی : بیماران مبتلا به دیابت در معرض خطر بالاتری از مشکلات شنوایی هستند.
بیماری لثه : در میان بیماران مبتلا به دیابت ٬ بیماری های لثه بسیار شایع تر است.

کتواسیدوز :ترکیبی از کتوز و اسیدوز؛ انباشت کتون و اسیدیته در خون است.
نوروپاتی : نوروپاتی دیابتی نوعی آسیب عصبی است که می تواند منجر به مشکلات متعدد گردد.
نفروپاتی : فشار خون کنترل نشده می تواند منجر به بیماری های کلیوی شود.
PAD(بیماری شریانی محیطی) : علایم ممکن است شامل این موارد باشد: درد در ساق پا، احساس سوزن سوزن شدن پا، و گاهی اوقات مشکل در راه رفتن.
سکته مغزی : اگر فشار خون، سطح کلسترول خون و سطح قند خون کنترل نشود، خطر ابتلا به سکته مغزی به میزان قابل توجهی افزایش می یابد.
اختلال نعوظ : ناتوانی جنسی مرد می باشد.
عفونت ها :افراد مبتلا به دیابت بسیار بیشتر مستعد ابتلا به عفونت هستند.
ترمیم زخم : زخم ها بسیار طولانی تر التیام یابد.

نشانه های دیابت

در بسیاری از موارد افراد ممکن است به دیابت مبتلا باشند درحالیکه کاملا از این موضوع بی اطلاع هستند. دلیل اصلی این امر این است که این علائم ، زمانی که خود به خود بروز می یابند ، بی ضرر به نظر می رسد . با این حال، هر چه دیابت زودتر تشخیص داده شود شانس پیشگیری از عوارض جدی دیابت ، بیشتر است.در اینجا لیستی از شایع ترین علائم دیابت آمده است :
تکرر ادرار
بیماران مبتلا به دیابت معمولا دچار تکرر ادرار می شوند . هنگامی که مقدار گلوکز (قند) خون بیش از حد معمول باشد بیشتر احساس نیاز به ادرار کردن پیدا می کنید. اگر انسولین خونتان تان بی اثر است و یا بدنتان انسولین کافی تولید نمی کند ، کلیه نمی تواند گلوکز را فیلتر کرده و به خون بازگرداند. کلیه ها به منظور رقیق کردن گلوکز آب را از خون جذب می کنند و همین منجر به پر شدن مثانه می شود.
تشنگی غیر معمول
اگر بیش از حد معمول ادرار می کنید ، باید به نحوی مایع از دست رفته بدن را جبران کنید. بنابراین بیشتر از حد معمول مایعات مصرف خواهید کرد.
گرسنگی شدید

در صورتیکه انسولین در خون بدرستی کار نکند ، یا اینکه انسولین کافی در خون وجود نداشته باشد، سلول های شما انرژی کافی دریافت نمی کنند بنابراین بدن برای کسب انرژی ٬ بیشتر واکنش نشان می دهد و شما احساس گرسنگی می کنید.

افزایش وزن

افزایش وزن ممکن است در نتیجه افزایش اشتها و احساس گرسنگی شدید باشد که باعث می شود بیشتر بخورید.
کاهش وزن غیر معمول
این مورد در افراد مبتلا به دیابت نوع 1 شایع تر است. هنگامی که بدن قادر به ساختن انسولین کافی نیست بدن به دنبال منبع انرژی دیگری میگردد( سلول ها گلوکز دریافت نمی کنند). بنابراین بافت های عضلانی و چربی برای تولید انرژی شکسته می شوند. با توجه به اینکه دیابت نوع 1 ٬ یک شروع ناگهانی دارد و دیابت نوع 2 بسیار تدریجی تر است ، کاهش وزن در دیابت نوع یک بسیار مشهودتر می باشد.
خستگی مفرط
اگر انسولین به میزان کافی تولید نشود ، گلوکز وارد سلول های شما نخواهد شد و انرژی کافی آنها را تامین نمی کند. این امر باعث می شود شما بیشتر احساس خستگی کنید.
تحریک پذیری
تحریک پذیری می تواند به دلیل عدم وجود انرژی کافی باشد.
تاری دید
دیابت روی توانایی تمرکز چشم تاثیر می گذارد اما با درمانی مناسب می تواند بهبود یابد . موارد شدیدتری که منجر به کوری یا طولانی مدت شدن مشکلات بینایی می شود نیز می تواند رخ دهد.

بریدگی و کبودی به خوبی و با سرعت التیام نمی یابد
در بیماری دیابت التیام زخم ها به کندی صورت می گیرد. هنگامی که قند (گلوکز) فراوانی در بدن شما وجود دارد ، توانایی بدن برای التیام زخم ها کاهش می یابد .

افزایش عفونت های پوستی وقارچی

هنگامی که قند بیشتری در بدن وجود دارد، بدن توانایی خود را برای بهبودعفونت از دست می دهد. مخصوصا عفونت های مثانه و واژن در زنان مبتلا به دیابت به سختی بهبود می یابد .
خارش پوست
احساس خارش در پوست گاهی اوقات می تواند نشانه ای از دیابت است.
لثه قرمز و متورم
اگر لثه شما حساس ٬ قرمز و یا متورم شده است این می تواند نشانه ای از دیابت باشد.. دندان ها ممکن است به علت کنار رفتن لثه سست شوند .

بیماریها وعفونتهای مکرر لثه

بیماران مبتلا به دیابت بیشتر از دیگران از عفونت و بیماریهای مکرر لثه شکایت می کنند.

اختلالات جنسی مردان

اگر بیش از 50 سال سن دارید و گاها یا همیشه با مشکلات جنسی مواجه هستید (اختلالات نعوظ) این امر می تواند نشانه ای از دیابت باشد.

بی حسی یا سوزن سوزن شدن، به ویژه در دست ها و پاها

در صورتیکه قند موجود در بدن یش از حد باشد هم اعصاب آسیب می بیند و هم عروق خونی کوچک که تغذیه عصب ها را انجام می دهند در نتیجه ممکن است احساس گزگز یا بی حسی در دست ها و پاها داشته باشید.

برخی از حقایق و افسانه ها در مورد دیابت

افراد مبتلا به دیابت نباید ورزش کنند - درست نیست ! ورزش برای افراد مبتلا به دیابت بسیار مهم است، همانطور که برای سایرین لازم است . ورزش کمک می کند تا وزن بدن را کنترل کنید ، سلامت قلب و عروق را بهبود می بخشد ، خلق و خو را بهبود می بخشد ، به کنترل قند خون کمک می کند، و استرس را کاهش می دهد . بیماران باید در مورد ورزش با پزشک خود صحبت کنند.

افراد چاق درنهایت همیشه دچار دیابت نوع 2 می شوند - درست نیست . اضافه وزن وچاقی خطر ابتلا به دیابت را افزایش می دهد ، آنها عوامل خطر هستند، اما به این معنی نیست که یک فرد چاق قطعا مبتلا به دیابت می شود . بسیاری از افراد مبتلا به دیابت نوع 2 هرگز اضافه وزن نداشته اند.
دیابت آزار دهنده است، اما جدی نیست – اشتباه است . دو سوم از بیماران مبتلا به دیابت٬ مرگ زودرس ناشی از سکته مغزی یا بیماری قلبی داشته اند . امید به زندگی یک فرد مبتلا به دیابت پنج تا ده سال کوتاه تر از دیگران است . دیابت یک بیماری جدی است .
دیابت کودکان در بزرگسالی بهبود می یابد – صحیح نیست . تقریبا تمام کودکان مبتلا به دیابت٬ دارای دیابت نوع 1 هستند و سلول های بتای تولید انسولین در پانکراس آنها نابود شده است. این امر هرگز جبران پذیر نیست. کودکان مبتلا به دیابت نوع یک برای بقیه عمر خود نیاز به دریافت انسولین دارند ، مگر اینکه روزی درمانی برای آن یافت شود.

خوردن بیش از حد قند و شیرینی منجر به دیابت می شود – صحت ندارد . فرد مبتلا به دیابت نوع 1 ٬ به دلیل اینکه سیستم ایمنی بدن ٬ سلول های بتای تولید انسولین را نابود می کند به دیابت مبتلا می شود. رژیم غذایی پر کالری ، با ایجاد اضافه وزن ، خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را افزایش می دهد ، به خصوص اگر سابقه این بیماری در خانواده وجود داشته باشد .

من وقتیکه سطح قند خون بدنم بالا و پایین می شود متوجه می شوم - سطح قند خون بسیار بالا و یا پایین ممکن است باعث برخی علائم مانند ضعف ، خستگی و تشنگی شدید شود . با این حال ، باید قند خون دچار نوسان زیادی شود تا علائم احساس شود . تنها راه مطمئن شدن از میزان قند خون ٬ ازمایش منظم است. محققان دانشگاه کپنهاگ ، دانمارک نشان دادند که حتی افزایش بسیار اندکی در میزان گلوکز خون به طور قابل توجهی خطر ابتلا به بیماری های ایسکمیک قلب را بالا می برد
رژیم غذایی دیابتی ها با دیگر مردم متفاوت می باشد - پزشکان رژیم غذایی و متخصصان تغذیه ٬ برای بیماران مبتلا به دیابت غذاهای سالم توصیه می کنند ، سالم برای همه، و از جمله برای افرادی که هیچ بیماری خاصی ندارند. وعده های غذایی باید حاوی مقدار زیادی از سبزیجات، میوه جات و غلات سبوس دار باشد ، و باید نمک ٬ شکر ٬ چربی های اشباع شده و ترانس کمتر مصرف کنند . کارشناسان می گویند که نیازی به خرید غذاهای ویژه دیابتی نیست زیرا در مقایسه با مواد غذایی سالمی که می توانیم تهیه کنیم فایده خاصی ندارند.

سطح قندخون بالابرای برخی افرادخوب است، و برای برخی دیگرنشانه ای از دیابت است .

سطح قند خون بالا هرگز برای کسی طبیعی نیست . برخی از بیماری ها، استرس روانی و استروئیدها می توانند باعث افزایش موقت در سطح قند خون در افراد بدون دیابت شود. هر فردی با سطح قند خون بالاتر از حد نرمال یا قند در ادرار خود٬ باید بررسی برای دیابت آزمایش دهد.

افراد دیابتی نمیتوانندنان،سیبزمینییا ماکارونیبخورند

افراد مبتلا به دیابت نیز می تواند غذاهای نشاسته دار بخورند . با این حال، باید همیشه مراقب میزان پروتئین مصرفی خود باشند.

مصرف غلات کامل بهتر است، برای همه و حتی افراد سالم .

دیابت می تواند از فردی به فرد دیگر منتقل شود

درست نیست. دیابت مانند یک پای شکسته است٬ عفونی یا مسری نیست. والدین میتوانند این بیماری را از طریق ژن ها به فرزندان خود منتقل کنند.

فقط افراد مسن تر دچار دیابت نوع 2 می شوند

همه چیز در حال تغییر است . تعداد فزاینده ای از کودکان و نوجوانان مبتلا به دیابت نوع 2 هستند. کارشناسان می گویند که این مساله به میزان چاقی دوران کودکی ، رژیم غذایی نامناسب ، و عدم فعالیت فیزیکی مرتبط است .

نیاز به دریافت انسولین٬ نشان دهنده ی شدت این بیماری است

افراد زمانی به انسولین نیاز دارند که تنها رژیم غذایی یا رژیم هایی با داروهای خوراکی غیر تزریقی ٬ به اندازه کافی برای کنترل دیابت مناسب نیست .انسولین به کنترل دیابت کمک می کند .

افراد دیابتی نمی توانند شکلات و شیرینی بخورند

افراد مبتلا به دیابت می توانند شکلات و شیرینی بخورند اگر آن را با ورزش ترکیب کرده و یا به عنوان بخشی از یک وعده غذایی سالم مصرف کنند.

افراد مبتلا به دیابت بیشتر مستعد ابتلا به سرماخوردگی و سایر بیماریها هستند

یک فرد مبتلا به دیابت با مدیریت دیابت خود٬ می تواند کمتر به سرماخوردگی یا سایر بیماریها مبتلا شود. با این حال ، هنگامی که یک فرد دیابتی سرما می خورد ، کنترل دیابت برای شخص دشوار می شود بنابراین عوارض بیماری بیشتر خود را نشان می دهند .

 

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

درج نظر



سوالات کاربران
تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.