پروتئینری چیست؟

پروتئینری چیست؟

پروتئینری چیست؟

پروتئینوری چیست؟

پروتئینوری که "البومینوریا" یا البومین ادراری نیز نامیده می شود شرایطی است که در آن ادرار دارای میزان غیر طبیعی از پروتئین است. البومین پروتئین اصلی موجود در خون است . پروتئین ها بلوک ها سازنده ی همه ی بخش های بدن از قبیل ماهیچه ها ، استخوانها ، مو و ناخن هستند .پروتئین خون همچنین چند وظیفه ی مهم نیز بر عهده دارد .از بدن در برابر عفونت محافظت می کند ، به لخته شدن خون کمک می کند و میزان مناسبی از مایعات در حال گردش در بدن را نگهداری می کند.
زمانیکه خون از کلیه های سالم عبور می کند ، توسط کلیه ها فیلتر شده و مواد زائد خون از قبیل آلبومین و دیگر پروتئین ها ، از آن گرفته می شود . بسیاری از پروتئین ها بقدری بزرگ هستند که از فیلتر های کلیه برای ورود به ادرار، عبور نمی کنند . با این حال زمانیکه فیلترهای کلیه که گلومرول نامیده می شوند آسیب می بینند ، پروتئین های خون می توانند به ادرار وارد شوند. پروتئینری نشانه ای از یک بیماری مزمن کلیوی است (CKD) که می تواند در نتیجه دیابت ، فشار خون بالا و بیماریهایی که منجر به عفونت کلیه می شوند بوجود بیاید .
برای رسیدن به این نتیجه ، آزمایش آلبومین در ادرار بخشی از ارزیابی های پزشکی معمول برای عموم است.
اگر (CKD) ادامه یابد می تواند منجر به بیماری پیشرفته کلیوی (ESRD) شود که در آن کلیه ها کاملا از کار می افتند. فرد مبتلا به ESRD ناچار به انجام پیوند کلیه یا تسویه منظم خون است که دیالیز نامیده می شود.

چه کسانی بیشتر در معرض خطر بیماری پروتئینوری هستند؟

افراد مبتلا به دیابت ، فشار خون بالا یا پیشینه ی خاص خانوادگی بیشتر در معرض ابتلا به پروتئینری هستند. در امریکا ، دیابت علت اصلی ESRD است . در هر دو دیابت نوع یک و نوع دو ، آلبومین در ادرار یکی از علائم اصلی عیب دار بودن کارکرد کلیه هاست . زمانیکه از عملکرد کلیه ها کاسته می شود میزان آلبومین در ادرار افزایش می یابد.
عامل دیگر ابتلا به پروتئینری ، بالا بودن فشار خون است . پروتئینری در فرد دارای فشار خون بالا، شاخصی برای کاهش عملکرد کلیه هاست. در صورتیکه بالا بودن فشار خون کنترل نشود می تواند منجر به از کار افتادگی کامل کلیه های فرد شود. امریکایی های افریقایی تبار بیشتر از سفید پوستان مبتلا به فشار خون بالا و در نتیجه ی آن مشکلات کلیوی می شوند. حتی اگر فشار خونشان به آرامی افزایش پیدا کند. در حقیقت امریکایی های افریقایی تبار ، شش برابر بیشتر از سفیدپوستان به بیماری فشار خون بالا و بیماریهای کلیوی ناشی از آن مبتلا می شوند. گروهای دیگری که احتمال پروتئینری در آنها بیشتر است سرخپوست های امریکایی ، اسپانیایی ها و امریکایی های ساکن جزایر اقیانوس آرام ، افراد مسن و افراد دارای اضافه وزن هستند. این گروه از افراد و نیز کسانیکه دارای سابقه ی خانوادگی بیماریهای کلیوی هستند باید مرتبا آزمایش ادرار انجام دهند .

علائم و نشانه های بیماری پروتئینری چیست؟

پروتئینری در مراحل اولیه هیچ نشانه و علامتی ندارد. میزان زیاد پروتئین در ادرار می تواند باعث کف آلود بودن ادرار شود . همچنین به علت اینکه پروتئین از بدن دفع شده است ، خون نمی تواند مایعات کافی جذب کند و منجر به تورم در دست ها ، پاها ، شکم و صورت می شود. اینها علائم از دست دادن پروتئین از بدن است که نشان دهنده ی پیشرفت بیماری کلیه است. تنها راه تشخیص اینکه آیا پروتئین در ادرار موجود دارد یا خیر ، انجام آزمایش است و با تشخیص آن می توان از آسیب های پیشرونده ی کلیوی جلوگیری کرد .
چندین سازمان بهداشت چکاپ های منظم را برای افراد دارای احتمال ابتلا به CKD توصیه می کنند . مطالعه ای در سال 1996 با حمایت مالی موسسه ملی بهداشت مشخص کرد که پروتئینری بهترین پیش بینی کننده نارسایی پیشرونده کلیه در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 است. انجمن دیابت آمریکا، آزمایشات منظم ادراری را برای تشخیص پروتئینری برای افراد مبتلا به نوع 1 یا دیابت 2 نوع ضروری می داند . بنیاد ملی کلیه نیز ، معاینات معمول شامل تست برای تشخیص پروتئین اضافی در ادرار، به ویژه برای افرادی که در گروه های پر خطر هستند را توصیه می کند .

آزمایشات تشخیص پروتئینری چگونه است؟

تا همین اواخر،اندازه گیری دقیق پروتئین ادرار، نیازمند جمع آوری ادرار برای 24 ساعت بود . در طول این 24 ساعت ، بیمار مجبور بود چندین مرحله از ادرار خود را در یک ظرف در بسته درون یخچال نگهداری کند. در سال های اخیر، محققان دریافته اند که تنها یک نمونه ادرار می تواند اطلاعات مورد نیاز را فراهم کند. در روش جدید، مقدار آلبومین در ادرار با مقدار کراتینین ،که یک محصول زائد از تجزیه طبیعی عضلات است مقایسه می شود.این اندازه گیری ، اندازه گیری درصد آلبومین ادرار به کراتینین ادرار ( UACR ) نامیده می شود. نمونه ادرار حاوی بیش از 30 میلی گرم آلبومین برای هر گرم کراتینین ( 30 میلی گرم / گرم) هشدار می دهد که ممکن است مشکلی وجود داشته باشد.
اگر تست های آزمایشگاهی البومینی بیش از 30 میلی گرم / گرم تشخیص دادند ، ازمایش باید مجددا پس از یک یا دو هفته انجام شود .اگر آزمون دوم نیز سطوح بالایی از پروتئین را نشان داد ، فرد دارای پروتئینری مداوم است ،که نشانه ای از کاهش عملکرد کلیه می باشد ، و باید آزمایشات دیگری برای ارزیابی عملکرد کلیه داشته باشد.

چه آزمایشات دیگری برای بیماری کلیه ممکن است لازم باشد؟

آزمایش اندازه گیری مقدار کراتینین در خون نشان خواهد داد که آیا کلیه یک فرد، زائدات بدن را بخوبی از بین می برد یا خیر. داشتن کراتینین بیش از حد در خون نشانه آن است که فرد دارای آسیب کلیوی است .دکتر می تواند با اندازه گیری کراتینین ، عملکرد کلیه ها را برای تصفیه خون بررسی کند. این برآورد ، برآورد میزان فیلتراسیون گلومرولی یا EGFR نامیده می شود. در صورتیکه eGFR کمتر از 60 میلی لیتر در دقیقه باشد CKD برای فرد تشخیص داده می شود.

فرد مبتلا به پروتئینری چه کارهایی باید انجام دهد؟

اگر یک فرد دارای دیابت، فشار خون بالا، یا هر دو باشد ، هدف اول برای درمان ، کنترل گلوکز خون ( قند خون) و فشار خون است . افراد مبتلا به دیابت باید مرتبا قند خون خود را آزمایش کنند و پیروی از یک برنامه غذایی سالم ،مصرف داروهای تجویز شده ، و داشتن ورزش کافی برای آنها توصیه می شود .
فرد مبتلا به دیابت و فشار خون بالا ممکن است به یک دارو از دسته ای از داروها به نام آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین (ACE) و یا یک کلاس مشابه به نام مسدود کننده های گیرنده آنژیوتانسین (ARBs) نیاز داشته باشد . این داروها برای محافظت از عملکرد کلیه هستند و حتی بیش از داروهای دیگر که همان سطح از کنترل فشار خون را دارند توصیه می شود. بسیاری از بیماران مبتلا به پروتئینوری که دارای فشار خون بالا نیستند نیز ممکن است از مهار کننده های ACE یا ARBs استفاده کنند. انجمن دیابت آمریکا و کالج متخصصان قلب آمریکا توصیه می کنند که افراد مبتلا به دیابت ، فشار خون خود را در زیر 130/80.3 نگه دارند.
مهار کننده ی ACE و ARB ، برای افرادی که دارای فشار خون بالا و پروتئینوری هستند ، اما دیابت ندارند، نیز مفید است . کمیته مشترک ملی پیشگیری، تشخیص ، ارزیابی و درمان فشار خون بالا توصیه می کند که افراد مبتلا به بیماری های کلیوی و فشار خون، باید فشار خون خود را در زیر 130/80.4 نگه دارند . برای رسیدن به این هدف ، فرد ممکن است نیاز به ترکیبی از دو یا چند داروی فشار خون داشته باشد. دکتر نیز ممکن است علاوه بر مهار کننده ACE و ARB یک داروی ادرار آور نیز تجویز کند. دارو های ادرار آور (دیورتیک ها) ،" قرص های آب " نیز نامیده می شود ، زیرا به فرد برای ادرار و خلاص شدن از مایعات اضافی بدن کمک می کند.
بنیاد ملی کلیه، علاوه بر کنترل قند خون و فشار خون ، به محدود کردن نمک و پروتئین در رژیم غذایی نیز توصیه می کند . دکتر ممکن است بیمار را به یک متخصص تغذیه جهت پیروی از یک برنامه غذایی سالم ارجاع دهد.

به خاطر داشته باشید
• پروتئینوری وضعیتی است که در آن ادرار حاوی مقدار قابل تشخیصی از پروتئین است.
• پروتئین نشانه ای از بیماری مزمن کلیه (CKD) است.
• گروه های در معرض خطر پروتئینوری عبارتند از آمریکایی های آفریقایی تبار، سرخپوستان آمریکایی، اسپانیایی / لاتینی ها، امریکایی های جزایر اقیانوس آرام ، افراد مسن، افراد مبتلا به اضافه وزن، افراد مبتلا به دیابت و یا فشار خون بالا، و افرادی که سابقه خانوادگی از بیماری کلیوی داشته باشند.
• پروتئینری ممکن است هیچ علامت و نشانه ای نداشته باشد. تست های آزمایشگاهی تنها راه برای تشخیص وجود پروتئین در ادرار یک فرد است.
• مراکز بهداشت زیادی هستند که آزمایشات منظم پروتئینوری را ارائه می دهند . بدین ترتیب بیماری کلیوی قبل از پیشرفت تشخیص داده می شود.
• فرد مبتلا به دیابت، فشار خون بالا، یا هر دو باید قند خون و فشار خون خود را مرتبا کنترل کنند.

بیشتر بخوانید :
دیابت علل، عوامل و راههای درمان آن
نکاتی درباره سنگ کلیه
آشنایی با بیماری سیستیت ” التهاب مثانه ”
6 راه برای کنترل دیابت نوع 2
فشار خون بالا

 وبسایت داروخانه مرکزی امام رضا مشهد | بانک اطلاعات دارویی ، اخبار و مقالات پزشکی

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :

درج نظر


تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.