شیوع افسردگی در آرتریت روماتوئید

شیوع افسردگی در آرتریت روماتوئید

شیوع افسردگی در آرتریت روماتوئید

آرتریت روماتوئید (RA) علائم فیزیکی زیادی دارد. اما کسانی که مبتلا به آرتریت روماتوئید هستند ممکن است مشکلات سلامت روانی را هم تجربه کنند که ممکن است با این بیماری مرتبط باشد. سلامت روان به رفاه عاطفی و روانی شما اشاره دارد.

 

دانشمندان در مورد ارتباطات دقیق بین RA و سلامت روانی مطمئن نیستند، اما تحقیقات جدید در حال بررسی هستند و نتایجی نشان داده اند. برخی از همان فرآیندهای التهابی که باعث آرتریت روماتوئید می شوند نیز با افسردگی مرتبط هستند.

 

توجه به وضعیت عاطفی و روانی، جنبه مهمی از بهزیستی کلی شماست و حتی ممکن است بر نحوه مدیریت RA تاثیر بگذارد. اگر در مورد اضطراب، افسردگی یا تغییرات خلقی نگرانی دارید، به پزشک خود اطلاع دهید. پزشک می تواند علائم تان را بررسی کند، سوالات بیشتری بپرسد و گزینه هایی را برای تغییر سبک زندگی و درمان پیشنهاد کند.

بسیاری از مردم با افسردگی و آرتریت روماتوئید زندگی می کنند

افسردگی و اضطراب دو مورد از شایع ترین بیماری های روانی هستند که افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید تجربه می کنند. مطالعه ای که در سال 2017 در بریتانیا انجام شد نشان داد که در عرض 5 سال پس از تشخیص RA، حدود 30 درصد از مردم به افسردگی مبتلا می شوند.

 

بر اساس یک مطالعه متفاوت در سال 2017 در مجله British Journal of General Practice، افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید نیز ممکن است اضطراب را با نرخی در حدود 20 درصد تجربه کنند. آن مطالعه همچنین میزان افسردگی را به طور قابل توجهی بالاتر و 39 درصد گزارش کرد.

 

اگرچه افسردگی و اضطراب علائم فیزیکی مشابهی با RA نشان نمی دهند، اما چالش های خاص خود را دارند. زندگی با بیش از یک بیماری طولانی مدت به خودی خود می تواند دشوار باشد. برخی از افراد افسردگی، اضطراب و RA را به یکباره تجربه می کنند.

عدم درمان افسردگی و بدتر شدن آرتریت روماتوئید

افسردگی درمان نشده می تواند درمان آرتریت روماتوئید را دشوارتر کند.  

 

یک مطالعه در سال 2017 در مجله Psychosomatic Medicine نشان داد که ارتباط بین افسردگی و RA دو طرفه است. درد ناشی از RA می تواند افسردگی را بدتر کند، که به نوبه خود مدیریت علائم آرتریت روماتوئید را دشوارتر می کند.

 

تا حدی به این دلیل است که درد باعث استرس می شود و استرس باعث آزاد شدن مواد شیمیایی می شود که خلق و خو را تغییر می دهند. هنگامی که خلق و خوی تغییر می کند، یک اثر دومینو وجود دارد. خوابیدن سخت تر می شود و سطح استرس ممکن است افزایش یابد. به زبان ساده، به نظر می‌رسد که اضطراب و افسردگی درد را بدتر می‌کنند یا مدیریت درد را دشوارتر می‌کنند.

 

تمرکز فقط بر RA، بدون پرداختن به شرایط سلامت روانی مانند اضطراب یا افسردگی، می تواند به کیفیت زندگی پایین تر منجر شود. بیماران ممکن است شاهد کاهش کیفیت در جنبه های مختلف زندگی روزمره باشند. آنها ممکن است سطح درد بالاتر و احتمال خطر بیشتری برای بیماری قلبی داشته باشند. روابط شخصی و ارتباطات کاری نیز ممکن است تحت تأثیر قرار گیرند.

افسردگی در آرتریت روماتوئید

افسردگی ممکن است کمتر تشخیص داده شود

وجود همزمان بیماری روانی با انواع آرتریت به خوبی شناخته شده است، اما افراد مبتلا به RA همیشه غربالگری نمی شوند که می تواند منجر به ایجاد شرایط سلامت روانی درمان نشده شود.

 

مطالعه در مجله British Journal of General PracticeTrusted Source اشاره کرد که افراد ممکن است افسردگی یا اضطراب خود را عادی تصور کنند. همچنین ممکن است که پزشکان به جای شرایط مرتبط با سلامت روان، به درمان علائم فیزیکی آرتریت روماتوئید اهمیت بیشتری می دهند.


مطلب مرتبط: افسردگی و راه های مقابله با آن
 

برخی از افراد ممکن است از بحث در مورد سلامت روان خود عصبی یا نگران شوند و پزشک نمی تواند علائم روانی آنها را بررسی کند. اما یافتن منابعی برای مدیریت موثر سلامت روانی برای بهزیستی کلی حیاتی است. چه با پزشک خود صحبت کنید و چه به تنهایی به دنبال یک درمانگر باشید، گزینه های زیادی برای کمک به شما در رسیدگی به سلامت روان وجود دارد.

افسردگی جدی است

افسردگی بیشتر از این حس است که هر چند وقت یکبار غمگین باشید، بلکه حسی پایدار است.

 

افسردگی یک مشکل پزشکی است. علائم برای هر کسی متفاوت است. اگر افسرده هستید، ممکن است علائم زیر را احساس کنید:

  • - همیشه عصبانی، گریان یا غمگین هستید
  • - از زندگیت ناامید شده اید
  • - حس خالی یا گناهکار بودن
  • - فراموشکار شدن
  • - دیگر علاقه ای به رابطه جنسی یا فعالیت های اجتماعی ندارید
  • - خسته یا بی حالید
  • - علاقه ای به خوردن ندارد
  • - یا همیشه میل به خوردن دارد
  • - بدن درد، سردرد، گرفتگی عضلات یا کمردرد دارید
  • - تمایل دارید بمیرید یا خودکشی کنید

 

برخی از علائم افسردگی، مانند درد یا خستگی، مانند علائم RA شما هستند. ممکن است متوجه نباشید که افسردگی دلیل آن است.

 

افسردگی در آرتریت روماتوئید

اگر شما یا عزیزانتان فکر می کنید افسرده هستید، فورا کمک بگیرید. برای تشخیص به پزشک یا روانشناس مراجعه کنید. پزشک می تواند درمان هایی مانند دارو یا روانکاوری را تجویز کند.

ارتباط بین افسردگی و آرتریت روماتوئید

آرتریت روماتوئید به چند دلیل می تواند شما را بیشتر در معرض افسردگی قرار دهد.

 

آرتریت روماتوئید یک بیماری مزمن است. بیماری است که باید مادام العمر آن را مدیریت کنید. حتی اگر به بهبودی برسید (بدون نشانه‌ای از التهاب)، باید به پزشک مراجعه کنیئ و آزمایش‌های منظمی را انجام دهید تا مطمئن شوید که سالم هستید. این حالت می تواند استرس زا باشد و دیدگاه شما را نسبت به زندگی بد کند.

 

درد باعث افسردگی می شود. درد مفاصل RA، استرس مضاعفی بر بدن و ذهن وارد می کند. در نتیجه سطح هورمون استرس در بدن بالا می رود. این حالت می تواند منجر به افسردگی شود. هر چه درد بیشتری داشته باشید، افسرده تر یا مضطرب تر می شوید. افسردگی همچنین می تواند درد را بدتر کند.

 

التهاب بر خلق و خوی شما تأثیر می گذارد. آرتریت روماتوئید ناشی از التهاب در بدن است که کنترل نشده است. سطح برخی از مواد شیمیایی در بدن می تواند بسیار بالا باشد. به این فعالیت، بیماری بالا نیز گفته می شود. التهاب RA که خیلی زیاد باشد می تواند باعث افسردگی شود.

 

RA بر سبک زندگی تأثیر می گذارد. این بیماری می تواند کار کردن، مراقبت از خانواده یا انجام کارهایی که همیشه دوست داشته اید را برای شما سخت کند که منجر به افسردگی می شود. RA همچنین می تواند هزینه های بالای درمانی را به همراه داشته باشد. این استرس یا احساس فشار می تواند منجر به افسردگی شود.

چگونه می توان استرس را در آرتریت روماتوئید کنترل کرد؟

افسردگی در آرتریت روماتوئید

به پزشک مراجعه کنید. اگر خلق و خوی شما بهبود نیافت، در معاینه منظم خود توسط پزشک در مورد آن صحبت کنید. یا برای رسیدگی به آن وقت پزشک خاصی را بگیرید. پزشک می تواند داروهای ضد افسردگی تجویز کند یا شما را به یک متخصص سلامت روان ارجاع دهد.

 

روان تراپی را امتحان کنید. برای دریافت مشاوره، گفتار درمانی یا درمان شناختی رفتاری به یک متخصص سلامت روان مراجعه کنید. ممکن است به این نوع درمان همراه با دارو برای کاهش افسردگی نیاز داشته باشید.

 

علائم RA خود را تحت کنترل بگیرید. داروها ممکن است بتوانند التهاب شما را کاهش دهند و مشکلاتی مانند درد مفاصل را درمان کنند. وقتی درد کمتری دارید و بدن شما بهتر کار می کند، ممکن است مشکلات خلقی شما نیز کاهش یابد.

 

فعالیت بیشتری داشته باشید. درد و خستگی RA ممکن است باعث شود احساس کنید نمی خواهید از رختخواب بلند شوید. اگر این کار را بکنید احساس بهتری خواهید داشت. شنا یا پیاده روی منظم خستگی و درد را کاهش می دهد. ورزش همچنین می تواند افسردگی را کاهش دهد و به شما در مدیریت استرس کمک کند.

 

به یک رژیم غذایی سالم پایبند باشید. غذاهای ناسالم، شیرینی ها، یا غذاهای سرخ شده بیش از حد می توانند باعث التهاب در بدن شوند که یک عامل کلیدی در افسردگی است.

از یک رژیم غذایی سالم مانند میوه ها، سبزیجات و ماهی تازه استفاده کنید.

غذاهای غنی از چربی های امگا 3 مانند سالمون، دانه کتان و گردو نیز ممکن است به شما در مدیریت علائم افسردگی کمک کند. این غذاها برای قلب نیز مفید هستند.

سخن آخر

اگر با آرتریت روماتوئید زندگی می کنید، مهم است که علاوه بر سلامت جسمی، سلامت روانی خود را نیز بررسی کنید. ممکن است بین RA و برخی از شرایط سلامت روان، به ویژه افسردگی، ارتباطی وجود داشته باشد.

 

جستجوی درمان برای وضعیت سلامت روان نیز ممکن است به شما در مدیریت موثرتر RA کمک کند. اگر در مورد سلامت روان خود نگران هستید، با پزشک در مورد اینکه چه درمان ها و منابعی برای کمک در دسترس هستند صحبت کنید.


منابع: webmd، healthline

وبسایت داروخانه مرکزی امام رضا مشهد | بانک اطلاعات دارویی ، اخبار و مقالات پزشکی


ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

درج نظرسوالات کاربران
تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.