عفونت باکتری هلیکوباکترپیلوری چیست و چه عوارضی دارد؟

عفونت باکتری هلیکوباکترپیلوری چیست و چه عوارضی دارد؟

عفونت باکتری هلیکوباکترپیلوری چیست و چه عوارضی دارد؟

هلیکوباکتر پیلوری (H. pylori) یک نوع رایج باکتری است که در دستگاه گوارش رشد می کند و تمایل به حمله به دیواره معده را دارد. بر اساس یک متاآنالیز در سال 2018، حدود 44 درصد از افراد در سراسر جهان به عفونت هلیکوباکتر پیلوری مبتلا هستند.

 

عفونت های هلیکوباکتر پیلوری معمولا بی ضرر هستند، اما بیشتر سبب زخم های معده و روده کوچک هستند.

pylori برای زندگی در محیط خشن و اسیدی معده سازگار است. "H" در نام مخفف هلیکوباکتر است. هلیکو به معنای مارپیچ است که به شکل باکتری اشاره دارد.

 

این باکتری می تواند محیط اطراف خود را تغییر داده و اسیدیته را کاهش دهد تا راحت تر زنده بماند. شکل مارپیچی هلیکوباکتر پیلوری به آن اجازه می دهد تا به دیواره معده نفوذ کند، جایی که توسط مخاط محافظت می شود و سلول های ایمنی بدن نمی توانند به آن دسترسی پیدا کنند. این باکتری می تواند منجر به مشکلات معده شود.

 

هلیکوباکتر پیلوری اغلب معده فرد را در دوران کودکی آلوده می کند. در حالی که عفونت های این گونه از باکتری ها معمولاً علائمی ایجاد نمی کنند، می توانند در برخی افراد منجر به بیماری هایی از جمله زخم معده و یک بیماری التهابی معده به نام گاستریت شوند.

علائم عفونت هلیکوباکتر پیلوری

اکثر افراد مبتلا به H. pylori هرگز علائمی ندارند. اما این باکتری می تواند به پوشش محافظ داخلی معده آسیب برساند و باعث بیماری های دیگری مانند زخم معده شود. علائم زخم معده از هلیکوباکتر پیلوری عبارتند از:

درد مبهم یا سوزش معده (مخصوصاً زمانی که معده خالی دارید)

* نفخ

* حالت تهوع

* کاهش وزن غیر قابل توضیح

* استفراغ

* آروغ زدن

* اشتهای ضعیف

 

هلیوباکتری

در حالی که نادر است، اما خطر افزایشی برای افراد مبتلا به هلیکوباکتر پیلوری وجود دارد. علائم سرطان معده عبارتند از:

* اشتهای ضعیف

* کاهش وزن غیر قابل توضیح

* خون در مدفوع

* حالت تهوع

* احساس سیری در اوایل غذا

* ناراحتی یا تورم در شکم

* دل درد

* خستگی یا ضعف

 

با این حال، بسیاری از علائم سرطان معده، زخم معده و سایر بیماری‌های مرتبط با هلیکوباکتر پیلوری می‌تواند ناشی از مسائل دیگری باشد. اگر علائمی را تجربه کردید که نگران آن هستید، با پزشک صحبت کنید.

 

همچنین در صورت مشاهده موارد زیر باید فوراً تحت مراقبت پزشکی قرار بگیرید:

* مشکل در بلع

* کم خونی

* خون در مدفوع

* مدفوع سیاه رنگ یا استفراغ

علت عفونت هلیکوباکتر پیلوری چیست؟

هنوز دقیقاً مشخص نیست که عفونت هلیکوباکتر پیلوری چگونه گسترش می یابد. این باکتری هزاران سال است که با انسان همزیستی داشته است. تصور می‌شود که عفونت‌ها از دهان یک فرد به دهان دیگر منتقل می‌شوند، مانند بوسیدن.

 

این باکتری همچنین ممکن است از طریق تماس با استفراغ یا مدفوع منتقل شود. می تواند زمانی اتفاق بیفتد که فرد پس از استفاده از حمام دست های خود را به طور کامل نشوید. هلیکوباکتر پیلوری همچنین می تواند از طریق تماس با آب یا غذای آلوده پخش شود.

عوامل خطر 

هلیوباکتری

کودکان بیشتر در معرض ابتلا به عفونت هلیکوباکتر پیلوری هستند. عمدتا به این دلیل است که کودکان همیشه بهداشت مناسب را رعایت نمی کنند.

 

محیط و شرایط زندگی یک فرد می تواند بر خطر ابتلا به عفونت هلیکوباکتر پیلوری تأثیر بگذارد. در شرایط زیر خطر ابتلا بیشتر است:

* در یک کشور در حال توسعه زندگی کنید

* عدم دسترسی به آب تمیز

* زندگی با افرادی که به هلیکوباکتر پیلوری مبتلا شده اند

* در محیط های شلوغ زندگی می کنید

عفونت هلیکوباکتر پیلوری چگونه تشخیص داده می شود؟ 

اگر علائم بیماری گوارشی دارید، ممکن است نیاز به آزمایش H. pylori داشته باشید. راه های مختلفی برای تشخیص عفونت هلیکوباکتر پیلوری وجود دارد، از جمله:

* آزمایش خون: یک متخصص از بازو یا دست فرد نمونه خون می گیرد. سپس نمونه خون را می توان به آزمایشگاه فرستاد تا آنتی بادی های هلیکوباکتر پیلوری را بررسی کنند.

 

* آزمایش مدفوع: برای این آزمایش، از ظرفی برای جمع آوری نمونه مدفوع خود استفاده می کنید. سپس می توان آن را برای آزمایش آنتی ژن مدفوع یا آزمایش کشت مدفوع به آزمایشگاه بفرستید.

 

* تست تنفس: آزمایش تنفس اوره می تواند سطوح غیر طبیعی دی اکسید کربن را بررسی کند که می تواند نشانه عفونت هلیکوباکتر پیلوری باشد. این آزمایش شامل دو بار تنفس در کیسه جمع آوری می شود. در بین ارائه نمونه های تنفسی، یک قرص یا مایع با مواد رادیواکتیو بی ضرر مصرف می کنید. سپس یک متخصص می تواند این دو نمونه را با هم مقایسه کند تا ببیند آیا ممکن است به هلیکوباکتر پیلوری مبتلا باشید یا خیر.

 

یک متخصص ممکن است انجام آندوسکوپی را هم توصیه کند اگر نتایج سایر آزمایشات قطعی نباشد. این کار به پزشک اجازه می دهد تا به مری، پوشش معده و بخشی از روده کوچک نگاه کند.

 

در طول این روش، متخصص یک لوله بلند و نازک به نام آندوسکوپ را از دهان به سمت معده و روده وارد می کند.

 

یک دوربین متصل تصاویر را بر روی مانیتور ارسال می کند تا متخصص آن را ببیند. این آزمایش همچنین ممکن است شامل برداشتن یک نمونه بافت کوچک (بیوپسی) برای تجزیه و تحلیل بعد از عمل باشد.

عوارض عفونت هلیکوباکتر پیلوری چیست؟ 

عفونت H. pylori می تواند منجر به زخم معده شود، اما عفونت یا خود زخم می تواند منجر به عوارض جدی تری شود که شامل:

* خونریزی داخلی، که می تواند زمانی اتفاق بیفتد که زخم معده از رگ خونی عبور کند و با کم خونی فقر آهن همراه باشد.

* انسداد، می تواند زمانی اتفاق بیفتد که چیزی مانند تومور مانع خروج غذا از معده شود.

* سوراخ شدن، می تواند زمانی اتفاق بیفتد که دیواره معده زخم شود.

* پریتونیت، که عفونت صفاق یا پوشش داخلی حفره شکمی است.

 

هلیکوباکتر پیلوری همچنین می تواند خطر ابتلا به آدنوکارسینوم معده، نوعی سرطان معده را افزایش دهد. بر اساس یک مطالعه مشترک بزرگ در سال 2019، این خطر در میان افراد سیگاری و همچنین سیاه‌پوستان/آفریقایی ‌آمریکایی‌ها، لاتین تبارها و اسپانیایی‌ها و آسیایی‌ها بیشتر است.

 

با این اوصاف، اکثر افراد آلوده به هلیکوباکتر پیلوری هرگز به سرطان معده مبتلا نمی شوند.

عفونت هلیکوباکتر پیلوری چگونه درمان می شود؟ 

هلیوباکتری

اگر عفونت هلیکوباکتر پیلوری دارید که برای تان مشکلی ایجاد نمی کند و در معرض خطر ابتلا به سرطان معده نیستید، درمان ممکن است هیچ فایده ای نداشته باشد.

 

سرطان معده همراه با زخم اثنی عشر و معده با عفونت هلیکوباکتر پیلوری مرتبط است. اگر بستگان نزدیک شما مبتلا به سرطان معده یا مشکلی مانند زخم معده یا اثنی عشر هستند، یک متخصص ممکن است درمان عفونت هلیکوباکتر پیلوری را توصیه کند.

 

درمان می تواند زخم را درمان کند و ممکن است خطر ابتلا به سرطان معده را کاهش دهد.

داروها 

استفاده از دارو برای درمان عفونت هلیکوباکتر پیلوری معمولاً شامل ترکیبی از آنتی بیوتیک ها و یک مهارکننده پمپ پروتون (دارویی که اسید معده را کاهش می دهد) تا 14 روز است. این درمان گاهی اوقات به عنوان درمان سه گانه نامیده می شود.

 

برخی از داروهایی که برای درمان عفونت هلیکوباکتر پیلوری استفاده می شوند عبارتند از:

* کلاریترومایسین

* مهارکننده های پمپ پروتون، مانند لانزوپرازول (Prevacid)، اسموپرازول (Nexium)، پانتوپرازول (Protonix)، یا رابپرازول (AcipHex)

* مترونیدازول

* آموکسی سیلین

 

درمان ممکن است بسته به سابقه پزشکی شما و داشتن حساسیت دارویی متفاوت باشد.

 

پس از درمان، ممکن است نیاز به آزمایش بعدی برای هلیکوباکتر پیلوری داشته باشید. در بیشتر موارد، تنها یک دور آنتی بیوتیک برای از بین بردن عفونت لازم است. اگر این کار موثر نبود، ممکن است نیاز به مصرف داروهای دیگر داشته باشید.

چگونه می توانم از عفونت هلیکوباکتر پیلوری جلوگیری کنم؟ 

هیچ واکسنی وجود ندارد که بتواند از شما در برابر هلیکوباکتر پیلوری محافظت کند، اما رعایت عادات سالم و بهداشت می تواند به جلوگیری از عفونت کمک کند. شما می توانید خطر ابتلا به عفونت هلیکوباکتر پیلوری را با موارد زیر کاهش دهید:

* شستن مکرر دست‌ها، به‌ویژه قبل از آشپزی یا غذا خوردن، یا بعد از استفاده از دستشویی

* نوشیدن آب تمیز

* اجتناب از غذاهایی که به درستی تمیز نشده اند یا به طور ایمن پخته نشده اند

در دراز مدت چه انتظاری می توانم داشته باشم؟ 

اکثر افراد آلوده به هلیکوباکتر پیلوری هرگز علائم یا مشکلات مربوط به باکتری را تجربه نمی کنند.

 

اگر علائمی را تجربه می کنید و تحت درمان هستید، چشم انداز بلندمدت شما به طور کلی مثبت است. حداقل 4 هفته پس از پایان درمان، پزشک آزمایش می‌کند تا مطمئن شود که دارو باکتری‌ها را از بین برده است یا نه. برای از بین بردن باکتری هلیکوباکتر پیلوری ممکن است نیاز به انجام بیش از یک دور درمان داشته باشید.

 

عفونت هلیکوباکتر پیلوری می تواند منجر به زخم معده در برخی افراد شود. درمان عفونت هلیکوباکتر پیلوری با دارو معمولاً می تواند زخم معده را التیام بخشد.

 

اگر به بیماری دیگری مرتبط با عفونت هلیکوباکتر پیلوری مبتلا شوید، دیدگاه شما به بیماری، مدت زمان تشخیص و نحوه درمان آن بستگی دارد. تعداد بسیار کمی از افراد آلوده به هلیکوباکتر پیلوری به سرطان معده مبتلا می شوند.مطالب مرتبط :
دستگاه گوارش و بیماری های گوارشی
رفلاکس معده را جدی بگیرید

وبسایت داروخانه مرکزی امام رضا مشهد | بانک اطلاعات دارویی ، اخبار و مقالات پزشکی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

درج نظرسوالات کاربران
تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.