التهاب لوزه و هر آنچه که باید درمورد آن بدانید

التهاب لوزه و هر آنچه که باید درمورد آن بدانید

● انواع عفونت‌های باکتریایی و ویروسی می‌توانند باعث التهاب لوزه شوند. ممکن است علائمی مانند گلودرد و درد را در هنگام بلع، از جمله علائم دیگر، تجربه کنید.

 

● لوزه‌های شما دو غده لنفاوی هستند که در هر طرف پشت گلو قرار دارند. آنها به عنوان یک مکانیسم دفاعی عمل و به جلوگیری از عفونت بدن کمک می‌کنند. هنگامی که عفونت روی لوزه ها ایجاد می‌شود، به آن بیماری التهاب لوزه یا تونسیلیت می‌گویند.

 

● ورم لوزه ممکن است در هر سنی رخ دهد و یک بیماری شایع دوران کودکی است. پزشکان اغلب آن را در کودکان از سنین پیش دبستانی تا اواسط نوجوانی تشخیص می‌دهند. علائم شامل گلودرد، تورم لوزه‌ها و تب است.

 

● پاتوژن‌هایی که باعث التهاب لوزه می‌شوند می‌توانند به دیگران منتقل شوند و انواع ویروس‌ها و باکتری‌های رایج می‌توانند باعث آن شوند. میکروارگانیسم‌های ایجاد کننده لوزه شامل باکتری‌های استرپتوکوک هستند. التهاب لوزه‌های ناشی از گلودرد استرپتوکوکی بدون درمان می‌تواند منجر به عوارض جدی شود.

 

● تشخیص تونسیلیت آسان است. علائم معمولاً در عرض 7 تا 10 روز برطرف می‌شوند.

علل

● لوزه‌ها اولین خط دفاعی بدن در برابر بیماری هستند. آنها گلبول‌های سفید خون را تولید می‌کنند که به بدن در مبارزه با عفونت کمک می‌کند.

 

● لوزه‌ها با باکتری‌ها و ویروس‌هایی که از طریق دهان و بینی وارد بدن می‌شوند مبارزه می‌کنند. با این حال، لوزه‌ها نیز در برابر عفونت ناشی از همان پاتوژن‌هایی که به دور نگهداشتن آنها کمک می‌کنند، آسیب‌پذیر هستند.

 

یک ویروس مانند سرماخوردگی می‌تواند باعث التهاب لوزه شود. عفونت‌های باکتریایی مانند گلودرد استرپتوکوکی نیز از دلایل احتمالی هستند.

علائم

التهاب لوزه


● 
علائم احتمالی التهاب لوزه عبارتند از:

 • ○ گلو درد بسیار
 • ○ مشکل یا درد در هنگام بلع
 • ○ صدای خش‌دار
 • ○ بوی بد دهان
 • ○ تب
 • ○ لرز
 • ○ گوش‌درد
 • ○ معده درد
 • سردرد
 • ○ سفتی گردن
 • ○ حساسیت فک و گردن ناشی از تورم غدد لنفاوی
 • ○ لوزه‌هایی که قرمز و متورم به نظر می‌رسند
 • ○ لوزه‌هایی که دارای لکه‌های سفید یا زرد هستند

 

● در کودکان بسیار کوچک، ممکن است متوجه افزایش تحریک‌پذیری، کم اشتهایی یا آبریزش بیش از حد شوید.

درمان

● موارد خفیف لوزه لزوماً نیازی به درمان ندارند، به‌خصوص اگر ویروسی مانند سرماخوردگی باعث آن شود.

 

● درمان برای موارد شدیدتر لوزه ممکن است شامل مصرف آنتی‌بیوتیک یا برداشتن لوزه باشد. اگر فردی به دلیل التهاب لوزه دچار کم آبی شود، ممکن است به مایعات داخل وریدی نیز نیاز داشته باشد. داروهای ضد درد برای تسکین گلودرد نیز می‌توانند در زمان بهبودی گلو کمک کنند.

برداشتن لوزه

التهاب لوزه


● 
جراحی برای برداشتن لوزه‌ها، برداشتن لوزه نامیده می‌شود. پزشک معمولاً فقط در صورتی انجام جراحی را توصیه می‌کند که التهاب لوزه مزمن یا عود کننده را تجربه کنید، یا اگر التهاب لوزه باعث عوارض شده باشد یا علائم بهبود نیابند.

 

● اگر در سال گذشته حداقل 5 تا 7 بار به ورم لوزه یا گلودرد استرپتوکوکی مبتلا شده‌اید، برداشتن لوزه ممکن است به شما در جلوگیری از این عود کمک کند. این جراحی همچنین می‌تواند مشکلات تنفسی یا بلع را که می‌تواند ناشی از التهاب لوزه‌ها باشد، تسکین دهد.

 

● بر اساس یک مطالعه در سال 2017، برداشتن لوزه ممکن است تعداد عفونت‌های گلو را در کودکان در سال اول پس از جراحی کاهش دهد. با این حال، مطالعه‌ای در سال 2018 نشان داد که بزرگسالانی که در کودکی تحت این روش قرار گرفته‌اند، در درازمدت با افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های تنفسی و عفونی مواجه هستند.

 

● انجام عمل لوزه ممکن است خطر کلی ابتلا به گلودرد استرپتوکوکی را کاهش دهد، اما همچنان می‌توانید پس از برداشتن به گلودرد استرپتوکوکی و سایر عفونت‌های گلو مبتلا شوید. همچنین این امکان وجود دارد که لوزه‌های شما پس از جراحی دوباره رشد کنند، اما این اتفاق نادر است.

 

● معمولاً در همان روز جراحی مرخص می‌شوید، اما بهبودی کامل 1 تا 2 هفته طول می‌کشد.

آنتی‌بیوتیک‌های لوزه

● اگر عفونت باکتریایی باعث التهاب لوزه‌تان شده باشد، پزشک می‌تواند آنتی بیوتیک برای مبارزه با عفونت تجویز کند.

 

● آنتی‌بیوتیک‌ها ممکن است به رفع علائم کمی سریع‌تر کمک کنند. با این حال، خطر مقاومت آنتی بیوتیکی را افزایش می‌دهند و ممکن است عوارض جانبی دیگری مانند ناراحتی معده پیدا کنید. آنتی‌بیوتیک‌ها برای افرادی که در معرض خطر عوارض ناشی از لوزه هستند، بیشتر ضروری است.

 

● اگر پزشک برای شما آنتی‌بیوتیک تجویز کند، احتمالاً پنی سیلین برای التهاب لوزه به دلیل استرپتوکوک گروه A است. اگر به پنی سیلین حساسیت دارید، آنتی‌بیوتیک‌های دیگری نیز در دسترس هستند.

 

● مهم است که دوره کامل آنتی‌بیوتیک را کامل کنید. حتی اگر علائم شما کاملاً برطرف شده باشد، اگر تمام دارو را طبق دستور مصرف نکنید، عفونت می‌تواند بدتر شود.

تشخیص

التهاب لوزه


● 
پزشک گلوی شما را معاینه می‌کند. همچنین ممکن است کشت گلو را با سواب زدن آرام پشت گلو انجام دهد. کشت به آزمایشگاه فرستاده می‌شود تا علت عفونت گلو شناسایی شود.

 

● پزشک همچنین ممکن است نمونه خون را برای شمارش کامل خون بگیرد. این آزمایش می‌تواند ویروسی یا باکتریایی بودن عفونت را نشان دهد که ممکن است گزینه‌های درمانی‌تان را تحت‌تأثیر قرار دهد.

انواع

● التهاب لوزه‌ها می‌تواند به روش‌های مختلف ظاهر شود.

التهاب لوزه حاد

● التهاب لوزه‌ها در کودکان بسیار شایع است. در واقع، تقریباً هر کودکی احتمالاً حداقل یک‌بار به ورم لوزه مبتلا خواهد شد.

 

● اگر علائم حدود 10 روز یا کمتر طول بکشد، پزشک آن را لوزه حاد در نظر می‌گیرد. اگر علائم بیشتر طول بکشد، یا اگر لوزه چندین بار در طول سال عود کند، ممکن است لوزه مزمن یا عود کننده باشد.

 

● علائم لوزه حاد احتمالاً با درمان‌های خانگی بهبود می‌یابد. اما در برخی موارد ممکن است به درمان‌های دیگری مانند آنتی‌بیوتیک نیاز داشته باشید.

 

● علائم لوزه مزمن بیشتر از حاد ادامه می‌یابد. ممکن است علائم زیر را به مدت طولانی تجربه کنید:

 • ○ گلو درد
 • ○ بوی بد دهان (هالیتوزیس)
 • ○ غدد لنفاوی حساس در گردن

 

● لوزه مزمن همچنین ممکن است باعث ایجاد سنگ لوزه شود، جایی که موادی مانند سلول‌های مرده، بزاق و مواد غذایی در شکاف لوزه‌ها جمع می‌شوند. در نهایت، این مواد می‌توانند به سنگ‌های کوچک تبدیل شوند. ممکن است خودبه‌خود از بین بروند، یا ممکن است پزشک نیاز به برداشتن آنها داشته باشد.

 

التهاب لوزه

● در صورت ابتلا به لوزه مزمن، پزشک ممکن است برای برداشتن لوزه‌ها با جراحی، عمل جراحی لوزه را توصیه کند.

 

● همانند لوزه مزمن، یک درمان استاندارد برای لوزه‌های عود کننده، برداشتن لوزه است.

 

● تونسیلیت عود کننده اغلب به‌صورت زیر تعریف می‌شود:

 • ○ گلودرد یا التهاب لوزه حداقل 5 تا 7 بار در یک‌سال
 • ○ وقوع حداقل 5 بار در هر یک از 2 سال گذشته
 • ○ وقوع حداقل 3 بار در هر یک از 3 سال گذشته

 

● تحقیقات انجام شده در 2018 نشان‌می‌دهد که لوزه مزمن و عود کننده ممکن است به دلیل بیو فیلم‌های موجود در چین‌های لوزه‌ها رخ دهد. بیو فیلم‌ها جوامعی از میکروارگانیسم‌ها هستند که مقاومت آنتی بیوتیک‌ی ایجاد کرده‌اند و می‌توانند باعث عفونت‌های مکرر شوند.

 

● ژنتیک نیز ممکن است دلیلی برای التهاب لوزه مکرر باشد.

 

● مطالعه‌ای در سال 2019، لوزه‌های کودکانی را که به التهاب لوزه‌های مکرر مبتلا بودند، بررسی کرد. این مطالعه نشان داد که ژنتیک ممکن است باعث پاسخ ایمنی ناکافی به باکتری استرپتوکوک گروه A شود که باعث گلودرد استرپتوکوکی و التهاب لوزه می‌شود.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

● در صورت مشاهده علائم زیر باید به پزشک مراجعه کنید:

 • ○ تب بالاتر از 103 درجه فارنهایت (39.5 درجه سانتیگراد)
 • ○ ضعف عضلانی
 • ○ سفتی گردن
 • ○ گلودردی که بعد از 2 روز برطرف نمی‌شود

 

● در موارد نادر، التهاب لوزه‌ها می‌تواند باعث تورم گلو به حدی شود که باعث مشکلات تنفسی شود. اگر این اتفاق افتاد، فوراً به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشید.

 

● در حالی که برخی از دوره‌های لوزه بدون درمان برطرف می‌شوند، برخی ممکن است به درمان‌های دیگری نیاز داشته باشند.

التهاب لوزه

آیا ورم لوزه مسری است؟

● ورم لوزه مسری نیست، اما ارگانیسم‌های عفونی که باعث آن می‌شوند می‌توانند به مدت 24 تا 48 ساعت قبل از بروز علائم به افراد دیگر منتقل شوند.

 

● پس از حدود 24 ساعت مصرف آنتی‌بیوتیک، باکتری یا ویروس نمی‌تواند به افراد دیگر منتقل شود.

 

● اگر فردی که حامل عامل بیماری‌زا است در نزدیکی شما سرفه یا عطسه کند و شما این قطرات را تنفس کنید، می‌توانید به التهاب لوزه مبتلا شوید. اگر جسمی را که به طور بالقوه حاوی ارگانیسم‌های عفونی است، مانند دستگیره در، لمس کنید و سپس بینی یا دهان خود را لمس کنید، ممکن است به التهاب لوزه نیز مبتلا شوید.

 

● در تماس بودن با افراد زیاد، خطر قرار گرفتن در معرض باکتری‌ها و ویروس‌هایی که باعث التهاب لوزه می‌شوند را افزایش می‌دهد. به همین دلیل است که کودکان در سن مدرسه اغلب به این بیماری مبتلا می‌شوند. اگر علائمی دارید، بهتر است در خانه بمانید تا از انتشار عفونت جلوگیری کنید.

 

● معمولاً 2 تا 4 روز طول می‌کشد تا علائم پس از مواجهه ایجاد شوند.

ورم لوزه‌های ویروسی

● ویروس‌ها شایع‌ترین علت التهاب لوزه‌ها هستند. ویروس‌هایی که باعث سرماخوردگی می‌شوند اغلب منشأ لوزه‌ها هستند، اما سایر ویروس‌ها نیز می‌توانند باعث آن شوند، از جمله:

التهاب لوزه

● از آنجایی که ویروس اپشتین بار می‌تواند باعث مونونوکلئوز و لوزه شود، گاهی اوقات افراد مبتلا به مونو به‌عنوان یک عفونت ثانویه دچار ورم لوزه می‌شوند.

 

● اگر ورم لوزه ویروسی دارید، علائم ممکن است شامل سرفه یا گرفتگی بینی باشد. آنتی‌بیوتیک‌ها در برابر ویروس‌ها مؤثر نیستند، اما می‌توانید با هیدراته ماندن، مصرف مسکن‌های بدون نسخه و استراحت برای کمک به بهبودی بدن، علائمتان را درمان کنید.

التهاب لوزه‌های باکتریایی

● التهاب لوزه‌های باکتریایی در کودکان 5 تا 15 ساله بیشتر دیده‌می‌شود. حدود 15 تا 30 درصد از موارد تونسیلیت در این گروه سنی ناشی از باکتری است. بیشتر اوقات، این باکتری استرپتوکوکی است که باعث گلودرد استرپتوکوکی می‌شود. اما سایر باکتری‌ها نیز می‌توانند باعث التهاب لوزه شوند.

 

● پزشک می‌تواند آنتی‌بیوتیک‌ها را برای درمان ورم لوزه‌های باکتریایی تجویز کند، اگرچه ممکن است لازم نباشد. علاوه بر آنتی‌بیوتیک‌ها، درمان برای اکثر موارد لوزه‌های ویروسی و باکتریایی یکسان است.

درمان‌های خانگی

● چندین روش درمانی وجود دارد که می‌توانید در خانه برای کاهش گلودرد ناشی از لوزه‌ها امتحان کنید:

 • ○ به مقدار زیاد مایعات بنوشید.
 • ○ یه عالمه استراحت کنید.
 • ○ چند بار در روز آب نمک گرم غرغره کنید.
 • ○ از پاستیل‌های گلو استفاده کنید.
 • ○ بستنی یا سایر غذاهای منجمد بخورید.
 • ○ از یک مرطوب کننده برای مرطوب کردن هوای خانه استفاده کنید.
 • ○ از دود اجتناب کنید.
 • ○ برای کاهش درد و التهاب استامینوفن یا ایبوپروفن مصرف کنید.

 

التهاب لوزه

● از اسپری‌های گلو به جای پاستیل برای کودکان خردسال استفاده کنید و همیشه قبل از دادن دارو به کودکان با پزشک مشورت کنید.

ورم لوزه در مقابل گلودرد استرپتوکوکی

● در برخی موارد، التهاب لوزه و گلودرد استرپتوکوکی در نتیجه باکتری‌های یکسان رخ می‌دهند - اما آنها یکسان نیستند.

 

● تعدادی از باکتری‌ها یا ویروس‌های مختلف می‌توانند باعث التهاب لوزه شوند، از جمله باکتری استرپتوکوک گروه A. همین باکتری تنها عامل گلودرد استرپتوکوکی است.

 

● هر دو بیماری مسری هستند، بنابراین اگر فکر می‌کنید یکی از آنها را دارید، باید سعی کنید از دیگران دوری کنید.

 

● علاوه بر علائم التهاب لوزه، افراد مبتلا به گلودرد استرپتوکوکی ممکن است به موارد زیر نیز مبتلا شوند:

 • ○ درد در سایر قسمت‌های بدن
 • ○ حالت تهوع
 • ○ استفراغ
 • ○ لکه‌های قرمز کوچک در پشت دهان
 • ○ چرک سفید در اطراف لوزه‌ها
 • ○ راش

 

● پزشک می‌تواند از آزمایش‌های یکسانی برای تشخیص هر دو بیماری استفاده کند. درمان‌های لوزه‌های باکتریایی و گلودرد استرپتوکوکی نیز مشابه هستند.

التهاب لوزه در بزرگسالان

التهاب لوزه


● 
التهاب لوزه در کودکان شایع است، زیرا آنها هر روز در مدرسه و بازی با دیگران در تماس نزدیک هستند. این حالت به طور بالقوه آنها را در معرض انواع ویروس‌ها و باکتری‌ها قرار می‌دهد. با این حال، بزرگسالان نیز ممکن است به التهاب لوزه مبتلا شوند.

 

● قرار گرفتن مکرر با افراد دیگر خطر مواجهه با فرد مبتلا به لوزه را افزایش می‌دهد. در نتیجه، استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی یا انجام فعالیت‌های دیگر در کنار گروه‌های بزرگی از مردم ممکن است شانس شما را برای قرار گرفتن در معرض ابتلا افزایش دهد.

 

● علائم التهاب لوزه و درمان آن برای بزرگسالان و کودکان مشابه است. با این حال، اگر در بزرگسالی عمل لوزه را انجام دهید، احتمالاً بهبودی شما بیشتر از یک کودک طول می‌کشد.

عوارض

● اگر یک دوره کامل آنتی‌بیوتیک مصرف نکنید یا آنتی‌بیوتیک‌ها باکتری‌ها را از بین نبرند، ممکن است عوارض ناشی از التهاب لوزه ایجاد شود. اینها عبارتند از تب روماتیسمی و گلومرولونفریت پس از استرپتوکوک و همچنین:

 

 • ○ آپنه انسدادی خواب (OSA). افرادی که التهاب لوزه مزمن را تجربه می‌کنند ممکن است دچار آپنه انسدادی خواب شوند. این حالت زمانی اتفاق می‌افتد که راه‌های هوایی متورم می‌شوند و مانع از خواب راحت فرد می‌شوند که می‌تواند بدون درمان منجر به سایر مشکلات پزشکی شود.

 

 • ○ سلولیت لوزه. همچنین ممکن است عفونت بدتر شود و به سایر نواحی بدن سرایت کند. این حالت به‌عنوان سلولیت لوزه شناخته می‌شود.

 

 • ○ آبسه دور لوزه. این عفونت همچنین می‌تواند باعث ایجاد چرک در پشت لوزه‌ها شود که به آن آبسه پری لوزه‌ای می‌گویند. ممکن است نیاز به تخلیه و جراحی داشته باشد.

 

● مصرف داروهای تجویز شده طبق دستور پزشک می‌تواند خطر ابتلا به این عوارض را کاهش دهد.


التهاب لوزه

جلوگیری

● برای کاهش خطر ابتلا به لوزه:

 • ○ از افرادی که علائم فعال دارند دوری کنید. اگر به ورم لوزه مبتلا هستید، سعی کنید تا زمانی که عوامل بیماری‌زا دیگر قابل انتقال نباشند از دیگران دوری کنید.

 

 • ○ مطمئن شوید که شما و فرزندتان عادات بهداشتی خوبی را رعایت می‌کنید. دست‌های خود را اغلب بشویید، به‌خصوص پس از تماس با فردی که گلو درد دارد، یا سرفه و عطسه می‌کند.

چشم‌انداز

● لوزه‌های متورم ممکن است باعث تنگی نفس شوند که ممکن است منجر به اختلال در خواب شود. بدون درمان، پاتوژن‌های ایجاد کننده لوزه می‌توانند به ناحیه پشت لوزه‌ها یا بافت اطراف گسترش یابند.

 

● علائم التهاب لوزه ناشی از عفونت باکتریایی معمولاً چند روز پس از شروع مصرف آنتی‌بیوتیک بهبود می‌یابند. تا زمانی که به مدت 24 ساعت آنتی‌بیوتیک مصرف نکنید، عفونت قابل انتقال در نظر گرفته‌می‌شود. 

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

مطالب مرتبط

درج نظرسوالات کاربران
 • رضا | 1402/12/03

  با عرض سلام چند روزه زیر گلوم ورم کرده و در هنگام بلع درددارم از بچگی لوزه هام ورم میکرد ولی دو روزه خوب میشد ولی ایندفعه خیلی داره طولانی میشه هیچ علامتی هم از تب ودرد در بدن پرنگ آورها طبیعی و مقداری اندازش بزرگ هست ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  پاسخ خانم دکتر دنیایی:

  با سلام حتما به متخصص عفونی یا گوش وحلق وبینی مراجعه کنید


 • رضا | 1400/02/20

  سلام، وقتتون بخیر. روی لوزه من یه حفره ایجاد شده و داخل پنیرک میزنه. هیچگونه گلودرد و دردی هم ندارم. به متخصص مراجعه کردم و ازمایش خون برام نوشت و گرفتم و هیچ مشکلی نداشتم. متخصص بهم گفت اگر عفونت به خون زده باشه باید عمل لوزه کنی و اگر نتیجه ازمایش خوب بود که دارو میدم و یکی دو سال دیگه برش میداری لوزه رو. پیش دوتا متخصص دیگه رفتم که هر دو نفر گفتن اصلا به عمل نیاز نیست و فقط باید قرقره کنی و دارو نیاز نیست و زمانی که این پنیرک زد با ته قاشق یا سر انگشت که تمیز باشه پنیرک رو در بیار و هیچ مشکلیم نداره. میخواستم نظرتونو بدید در موردش. ممنون

  پاسخ خانم دکتر مشیری:

  با سلام واحترام
  بهتر است در این رابطه از مشورت یک متخصص گوش و حلق و بینی بهره بگیرید.


 • نیلو | 1399/07/15

  سلام خسته نباشید همسرم چند ماهی میشه لوزه سمت چپش گرم کرده و خیلی داروی آنتی بیوتیک مصرف کرده خوب نشده نمونه برداری هم کردن گفتند باکتریایی شده و لوزه سوم داره ولی هیچ دارویی اثر نمیکنه گرمش کمتر بشه لطفا راهنمایی کنید چکار کنم

  پاسخ خانم دکتر مشیری:

  با سلام
  به یک متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه نمایید.


 • | 1397/04/03

  درمان شپش فقط شامپو ی مخصوص ودور ریختن بالشت وشست وشوی تمام وسایل مورد استفاده فرد

  پاسخ دکتر داروساز:

  درمان شپش بهتر است با راه‌های کامل و متعدد صورت بگیرد.
  شامپوها معمولاً حاوی ترکیبات ضد قارچ و ضد شپش هستند که به کنترل و از بین بردن شپش‌ها کمک می‌کنند.

  علاوه بر استفاده از شامپو مخصوص، می‌توانید مراقبت‌های زیر را نیز انجام دهید:
  ۱. دور ریختن بالشت و لباس‌ها: بالشت، لباس‌ها و هر نوع مورد استفاده که قرار است به سر مستعمل برسد باید دور ریخته شود یا به صورت کامل شسته شود تا شپش‌ها از بین بروند.

  ۲. شست و شوی مواقعی که شامپو استفاده نمی‌شود: استفاده از آب و محلول ضد شپش برای شست و شوی مواقعی که شامپو استفاده نمی‌شود می‌تواند کمک کننده باشد. برای اطمینان از کشتن شپش‌های ممکن است در این موارد از محلول‌های ضد قارچ یا ضد شپش استفاده کنید.

  ۳. تمیز کردن وسایل شخصی: مانند برس‌ها، اسباب بازی‌ها و لوازم آرایشی را باید به دور از دسترس شپش‌ها نگه دارید و به طور منظم آن‌ها را تمیز کنید.

  بهتر است با پزشک یا پزشک متخصص پوست مشورت کنید تا به شما راهنمایی‌های دقیق‌تری در خصوص درمان شپش و انجام مراقبت‌های لازم بدهند.

   


 • ملیح | 1396/11/01

  یکی از دوستان ی وبلاگ درست کرده وروشهای گیاهی رو توصیه کرده نه داروهای صنعتی اون وبلاگ از همه مطالبی که خوندم بهتر بود ...

  پاسخ دکتر داروساز: