تشخیص و کنترل کلسترول بالای خون

تشخیص و کنترل کلسترول بالای خون

تشخیص و کنترل کلسترول بالای خون

افزایش کلسترول خون یکی از عوامل اصلی شروع و تداوم آترواسکلروز یا تصلب شرایین می باشد. در این مقاله به روش های تشخیص و کنترل کلسترول بالای خون پرداخته خواهد شد.
بیشتر بخوانید : فشار خون بالا

اعمال فیزیولوزیک  کلسترول :

کلسترول ماده ای است از جنس چربی ومومی شکل که در تمام سلول های بدن وجود دارد و برای ادامه زندگی ماده ای حیاتی و ضروری است. کلسترول درغشای تمام سلول ها درساخت دیواره ی سلولی شرکت می کند. ۲۵ درصد کل کلسترول بدن در غشای سلول های عصبی بوده و مهمترین پوششی است که اعصاب را عایق می کند. کلسترول ماده اصلی برای ساخت بسیاری از هورمون های استروئیدیاست هورمون های جنسی مثل استرادیول و تستوسترون ) ، هورمون های استروئیدی که توسط غدد فوق کلیوی ساخته می شوند(مثل کورتیزول) و پیش ساز ویتامین ها (مثل۷-Dدهیدروکلسترول) نقش مهمی را ایفا می کند. کلسترول پیش ساز اصلی اسیدهای صفراوی است که برای هضم چربی ها ضروری می باشد. کلسترول در جریان خون به شکل یک بسته به نام لیپوپروتئین گردش می کند که از کلسترول ، پروتئین و چربی تشکیل شده است  .لیپوپروتئین انواع مختلف دارند :

1-(LDL(Low density lipoprotein این لیپو پروتئین  به راحتی به جدار داخلی دیواره ی رگ ها می چسبد و باعث باریک شدن و در نهایت انسداد مجرای داخلی رگ ها می گردد. از این رو به کلسترول بد معروف است.

2-  (VLDL (Very low density lipoprotein این نوع لیپو پروتئین  مولکول های چربی را از کبد به دیگر قسمت های بدن حمل می کند و بعد از انتقال چربی به بافت ها تبدیل به کلسترولLDL می گردد.

3- (HDL (high density lipoprotein این لیپو پروتئین کلسترول هایLDL موجود در طول دیواره ی رگ ها را پیدا کرده و به آن ها می چسبد و آن ها را از جدار رگ ها پاک می کند و از باریک شدن و انسداد رگ ها جلوگیری می نماید. به همین جهت به کلسترول خوب معروف است.

میزان کلسترول خون :

اگر کلسترول خون شخص کمتر از 200 میلی گرم در دسی لیتر خون باشد نشانه ی بسیار خوبی برای سلامت یک قلب سالم است. اما اگر کلسترول خون بین 200 تا 239 میلی گرم در دسی لیتر خون باشد شخص در مرز خطر بالا رفتن کلسترول و خطر ابتلا به حمله ی قلبی قرار دارد و زمانی که کلسترول خون بالاتر از 240 میلی گرم در دسی لیتر خون باشد خطر حمله ی قلبی بطور جدی وجود خواهد داشت .

عوامل موثر در افزایش کلسترول خون :

الف- ژنتیک : در بعضی از خانواده ها ژنتیک نقش مهمی در بروز افزایش کلسترول خون  دارد

ب-تغذیه : خوردن غذا های سرخ شده ، آماده ، لبنیات پرچرب ، روغن حیوانی ، شیرینی ها ، روغن نارگیل ، انواع سس های ،-انواع شکلات ، چیپس و پفک های حاوی روغن ترانس و زرده تخم مرغ

ج- کشیدن سیگار

د- اضافه وزن و چاقی

ج- کمی فعالیت بدنی

د-افزایش استرس

 بیماری زایی کلسترول بالای خون :

 در صورت بالابودن کلسترول خون ، زیادی آن به صورت  کلسترول LDL از خون جذب دیواره سرخرگ شده روی آن رسوب می کند. ادامه رسوب بیشتر چربی ها بر روی دیواره داخلی سرخرگ ، باعث  ضخیم شدن دیواره سرخرگ ها و تنگی سرخرگ ها  و به خصوص در عروق کرونر قلب و مویرگهای مغزی شده و زمینه سکته های قلبی و مغزی را فراهم می نماید.

علائم  بالینی:

کلسترول بالا به‌عنوان بیماری خاموش یاد می‌شود. معمولا در بیماران  واجد کلسترول بالا، نشانه‌ای دیده نمی‌شود.

تشخیص آزمایشگاهی:

همه بزرگسالان ۲۰ سال به بالا باید هر ۵سال یک بار آزمایش کلسترول خون انجام دهند. اگر فرد دارای سابقه فامیلی بیماریهای قلبی یا کلسترول بالا بوده و در آزمایش قبلی  سطوح کلسترول خون نشان داده باشد ، تحت نظارت پزشک معالج  نیاز به آزمایش خون  را با فواصل زمانی کمتری خواهد داشت . برای انجام آزمایش کلسترول خون ، بیمار باید برای مدت ۹تا۱۲ ساعت قبل از انجام آزمایش غذا نخورده باشید(نه غذا، نه مایعات، به جز آب). نتایج آزمایش کلسترول به صورت میلی گرم در دسی لیتر(mg/dl) خون ارائه می شود. تفسیر نتایج بدست آمده در یک آزمایش اندازه گیری  کلسترول خون به شرح دیل می باشد:

 کلسترول تام: کمتر از mg/dl 200،  قابل قبول. 200 تا mg/dl 239 ، خط مرزی. mg/dl 240 و بالاتر ازآن، بالا 

کلسترول LDL: کمتر از mg/dl 70 ،عالی. کمتر از mg/dl 100 ، خوب.100  تا   mg/dl129 ، نسبتا خو ب.،130 تا mg/dl 159  ،خط مرزی،. 160 تا mg/dl189،  بالا.، mg/dl 190 و بالاتر از آن ، بسیار بالا.

 کلسترول HDL: کمتر از mg/dl 40،  کم،. 40 تا mg/dl 59 ، بهتر،. mg/dl 60 و بالاتر از آن، عالی،.

راههای کنترل کلسترول خون:

اجتناب  از غذاهای پرچربی و سرخ شده

کاهش  مصرف مواد غذایی پرانرژی

 کاهش مصرف  گوشت قرمز  در مقایسه با گوشت مرغ و ماهی

مصرف بیشتر میوجات وسبزیجات

ورزش روزانه به طور مرتب

ترک سیگار

کاهش استرس

وبسایت داروخانه مرکزی امام رضا مشهد | بانک اطلاعات دارویی ، اخبار و مقالات پزشکی

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

برچسب ها: کلسترول

درج نظرسوالات کاربران
تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.