تاثیرات ورزش بر کاهش علائم ناشی از یائسگی

تاثیرات ورزش بر کاهش علائم ناشی از یائسگی

ورزش می تواند در برطرف نمودن گرگرفتگی ناشی از یائسگی در برخی زنان مفید باشد.به گزارش« وب دا » یک عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی عنوان کرد: یائسگی یا منوپوز(Menopause)، مرحله ای از زندگی زنان است که طی آن چرخه عملکرد تخمدان ها به پایان می رسد و سطح هورمون های استروژن و پروژسترون که توسط تخمدان ها ترشح می شود، به شدت کاهش می یابد

«راحله عسلی» مهم ترین عوارض این دوره را گرگرفتگی، پوکی استخوان، افسردگی و اختلال خلق و افزایش شیوع بیماری های قلبی عنوان کرد.

وی با بیان این که یائسگی یک رخداد طبیعی است و قابل پیشگیری نیست ، افزود: برخی دارو ها، رژیم غذایی مناسب و ورزش می تواند بعضی علائم یائسگی را کم یا حذف کند و کیفیت زندگی زنان را هم چنان که مسن تر می شوند افزایش دهد .

وی یادآوری کرد: پوکی استخوان یک مشکل جدی سلامتی در بسیاری از کشور هاست و هزینه های اقتصادی زیادی را نیز به کشور ها تحمیل می کند و از آن جا که این بیماری یک بیماری خاموش است ٬ لازم است با اقدامات جدی پیشگیرانه وجلوگیری از کاهش توده استخوانی مانع ایجاد و گسترش این بیماری شویم.

مدیر گروه مامایی دانشکده پرستاری مامایی دانشگاه اضافه کرد : ورزش می تواند در کاهش فشار خون و خطر حمله قلبی و مغزی، برطرف نمودن گرگرفتگی در برخی زنان و کاهش پوکی استخوان و شکستگی ها مفید باشد.

این عضو هیئت علمی یادآوری کرد: برای پیشگیری از تحلیل رفتن استخوان ها باید ورزش های تحمل کننده وزن مانند پیاده روی، ورزش های ایروبیک کم فشار و ورزش های راکتی مانند تنیس یا بدمینتون انجام داد .

به گفته وی نیازی نیست حتماً ورزش شدید باشد بلکه چند کیلومتر پیاده روی در روز به حفظ توده استخوانی کمک می کند.

وی خاطر نشان کرد: زمانی که زنان در دوران یائسه شدن هستند، اگر به طور منظم ورزش و تحرک بدنی داشته باشند، کمتر دچار تعریق و گرگرفتگی می شوند.

«عسلی»گفت : زنان باید ورزش را در دوران یائسگی جزء اولویت های زندگی خود قرار دهند.

وی افزود:شما می توانید در ابتدا با 2 تا 3 بار در هفته و به مدت 15 الی 30 دقیقه ورزش را آغاز کنید که با این میزان ورزش، از 40 درصد سرعت ضربان قلب خود استفاده خواهید کرد و پس از یک ماه می توانید این میزان را به 4 بار در هفته افزایش دهید که با این میزان ورزش از 90 درصد سرعت ضربان قلب خود استفاده خواهید کرد.

وی خاطرنشان کرد: چنان چه قصد دارید از طریق انجام حرکات ورزشی وزن خود را کاهش دهید، تعداد آن را به 5 بار در هفته و مدت آن را به 45 دقیقه افزایش دهید. ورزش های هوازی (ایروبیک)نیز سوخت و ساز بدن را تقویت می کنند و موجب استحکام استخوان ها می شوند هم چنین می توانید از ورزش های قدرتی که موجب قوی شدن عضلات می شوند، استفاده کنید.

وی ادامه داد: هم چنین ورزش منظم باعث کاهش علایم افسردگی و اختلال خلقی در این دوران می شود.

به اشتراک گذاری:

برچسب ها: ورزش زنان یائسگی

درج نظر

تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.