یافته‌های جدید محققان ایرانی درباره تأثیر دود سیگار بر بروز بیماری‌های انسدادی مزمن ریوی

محققان مرکز تحقیقات بیماری‌های مزمن ریوی بیمارستان دکتر مسیح دانشوری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با انجام مطالعاتی در فاز حیوانی، یافته‌های جدیدی را در خصوص علت بیماری انسداد ریوی و تخریب بافت ریه بر اثر دود سیگار عرضه کردند.

دکتر اسماعیل مرتاض- مجری طرح - در گفت‌وگو با خبرنگار پژوهشی ایسنا، آمفیزم ریوی را بیماری انسداد ریه ذکر کرد و گفت: بیماری انسداد ریوی یک بیماری کمپلکسی و اصلی ریه است و به عنوان یک مشکل جهانی امروزه مطرح و میزان وقوع آن در حال افزایش است.

وی با بیان اینکه مطالعاتی در مرکز تحقیقات بیماری‌های مزمن ریوی با عنوان «ارتباط میان بتا-TGF و تریپتاز ماست سل‌ها در مدل آمفیزمای تجربی» اجرایی شده است، اظهار داشت: در این مطالعات برای ایجاد مدل تجربی بیماری انسدادی مزمن ریوی موش‌ها را به مدت پنج ماه در معرض دود سیگار قرار دادیم و پس از آن اقدام به بررسی وضعیت ریه موش‌ها کردیم.

مرتاض با تاکید بر اینکه در این مطالعات مدل آمفیزمای انسانی در ریه موش‌ها مشاهده شد، خاطر نشان کرد: برای این منظور مایع حاصل از نای موش‌ها گرفته و در این مایع ماده بتا- TGF به مقادیر زیادی ‌مشاهده شد.

به گفته این محقق، بتا- TGF یک ماده التهابی ریوی است که تولید سیتوکین‌های متعددی از جمله انترلوکین 17 را باعث می‌شود که خود عامل جذب نوتروفیل‌ها به ریه‌ها خواهد شد.

مجری طرح با تاکید بر اینکه تولید تریپتاز باعث تخریب بافت ریوی خواهد شد، ادامه داد: با مهار کردن تولید این ماده می‌توان از بروز بیماری‌های انسداد مزمن ریوی جلوگیری کرد.

وی با اشاره به نتایج به دست آمده از این مطالعات گفت: دود سیگار یکی از دلایل ایجاد بیماری‌های انسدادی مزمن ریوی محسوب می‌شود و نیز موجب فعال شدن "ماست سل‌ها" است که در تولید بتا-TGF موثر است. با تولید این ماده تریپتاز فعال و این امر منجر به تخریب بافت ریه می‌شود.

مرتاض از ادامه این مطالعات بر روی نمونه‌های انسانی خبر داد و گفت: با همکاری دانشگاه‌های اوترخت هلند، امپریال لندن و بیمارستان دکتر مسیح دانشوری قرار است با گرفتن مایع حاصل از برنش‌های ریوی بیماران مبتلا به آمفیزم، داده‌های به دست آمده از مدل حیوانی مطالعات را ادامه دهیم.

به اشتراک گذاری:

برچسب ها: سیگار

درج نظر

تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.