با بکار بستن اصول ده گانه ،احتمال ابتلابه سرطان کاهش چشمگیری می یابد

طبق اسناد سازمان جهانی بهداشت، از 40 درصد سرطان ها می توان پیشگیری کردو مواردی هم که قابل پیشگیری نیستند، اگر در سایه خودمراقبتی، نگاه امیدوارانه به اثر بخشی روش های تشخیصی و درمانی و مراجعه به موقع، زودهنگام تشخیص داده شوند،درمان پذیرترند.

بر اساس گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی دکتر شهرام رفیعی فر سرپرست دفتر آموزش و ارتقا سلامت با بیا مطلب فوق ،گفت: شاید اگر بدانید که دست کم نیمی از سرطان ها با درمان مناسب علاج خواهند شد زودتر به علایم مشکوک خود توجه کنید.

وی با بیان اینکه گاهی در روزنامه ها و شبکه های اجتماعی چیزهایی را درباره نقش یک عامل درایجاد سرطان یا پیشگیری از آن می بینید که با مواردی که تا به حال شنیده اید متناقض است،تصریح کرد: علت این است که در خیلی از موارد ،هنوز پژوهش ها درباره نقش این موارد به نتیجه نرسیده اند. اما موارد زیادی نیز هستند که اثرات ثابت شده ای در ایجاد یا پیشگیری از سرطان دارند و با به کارگیری آنها می توانید احتمال ایجاد سرطان را در خود کاهش دهید.

دکتر رفیعی فر با تاکید بر اینکه بسیاری از عوامل محیطی و از همه مهمتر استعداد ژنتیکی  در ایجاد سرطان نقش دارند،گفت: با بکاربستن روش های  ساده،می توان احتمال سرطان را در خود کاهش داد و یا بروز آن را به تعویق انداخت.

وی رعایت اصول ده گانه در پیشگیری و تشخیص زود هنگام از سرطان را بسیار مهم وموثر است وآنها را چنین بر شمرد: از مصرف دخانیات پرهیز کنید، فعالیت بدنی منظم داشته باشید، وزن خود را در حالت ایده آل نگه دارید، تغذیه سالم داشته باشید، خود را در برابر عفونت ها محافظت کنید، از پوست خود محافظت کنید، در منزل و محیط کار اصول ایمنی را رعایت کنید، زندگی روانی معنوی سالمی داشته باشید، زندگی اجتماعی سالمی داشته باشید، در صورت دارا بودن علایم هشدار دهنده سرطان به پزشک مراجعه کنید.

به اشتراک گذاری:

برچسب ها: سرطان

درج نظر

تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.