بومی‌سازی فناوری تولید واکسن توکسوئیدی در موسسه سرم‌سازی رازی

رئیس بخش تولید واکسن‌های بی‌هوازی دام موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی گفت: با بومی شدن فناوری تولید واکسن به روش توکسوئیدی، تولید واکسن آنتروتوکسمی به دو برابر افزایش خواهد یافت.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، دکتر رضا پیله‌چیان از اجرای طرحی خبر داد که طی آن با توکسوئیدی شدن فرآیند تولید واکسن آنتروتوکسمی ظرفیت تولید این واکسن به دو برابر افزایش خواهد یافت.

وی افزود: در شیوه جدید با خارج کردن باکتری از واکسن آنچه باقی خواهد ماند، توکسین است که با افزودن فرمالین به توکسوئید تبدیل می‌شود.

پیله‌جیان تصریح کرد: در شیوه جدید به دلیل حذف باکتری و اجرام غیر ضروری در واکسن مایع جدید که همان توکسوئید مورد نظر است، تخلیص و تغلیظ شده و این امر باعث کاهش مقدار مصرف دزاژ خواهد شد و بجای 2.5 میلی لیتر کنونی، 0.5 تا یک میلی لیتر در هر نوبت واکسیناسیون برای هر دام خواهد بود که بدین گونه شاهد افزایش دز تولیدی خواهیم بود.

وی امکان افزایش تنوع توکسین در این روش را از دیگر مزایای این طرح برشمرد، بطوری‌که می‌توان ظرفیت این واکسن را از چهارگانه به پنج‌گانه و یا بیشتر افزایش داد که طرح افزایش واکسن شاربن علامتی به آنتروتوکسمی چهار ظرفیتی و تولید واکسن پنج ظرفیتی جدید در این طرح دیده شده است.

رئیس بخش تولید واکسن‌های بی‌هوازی دام موسسه رازی ادامه داد: با خالص سازی واکسن در این روش شاهد کاهش معنادار عوارض واکسیناسیون از قبیل شوک خواهیم بود.

وی یادآور شد: این طرح که از سال 1375 در دست مطالعه و اجراست، به عنوان طرح کلان فناوری در دستور کار معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری قرار گرفته است.

به اشتراک گذاری:

برچسب ها: فناوری واکسن ها

درج نظر

تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.