تجویز دقیق شیمی‌درمانی بیماران سرطانی با دستاورد محققان پژوهشکده سرطان پستان جهاد دانشگاهی

تجویز دقیق شیمی‌درمانی بیماران سرطانی با دستاورد محققان پژوهشکده سرطان پستان جهاد دانشگاهی

رییس پژوهشکده سرطان پستان جهاد دانشگاهی با تاکید بر این که بخش قابل توجهی از بیماران مبتلا به سرطان سینه نیاز به شیمی درمانی ندارند، گفت: در این راستا با استفاده از روش مطالعات ژنتیکی راهکاری برای تفکیک بیماران نیازمند به شیمی درمانی با سایر بیماران ارائه کرده‌ایم.

دکتر کیوان مجیدزاده در گفت‌وگو با خبرنگار فناوری ایسنا از مطالعات اخیر گروه ژنتیک سرطان پژوهشکده سرطان پستان جهاد دانشگاهی در زمینه ارائه روش جدید ژنتیکی خبر داد و در این باره گفت: بخش قابل توجهی از بیماران مبتلا به سرطان نیاز به شیمی درمانی ندارند؛ ولی از آنجایی که پروفایل ژنی دقیق از آنها نداریم، نمی‌توانیم به راحتی این بیماران را از یکدیگر تفکیک کنیم.

وی ادامه داد: در این زمینه روشی در دنیا طراحی، کاربردی و آزمایش شده ولی این روش در اختیار ما قرار داده نشده است از این رو محققان این پژوهشکده موفق شدند این روش را پیاده سازی کنند و در حال حاضر مشغول مطالعات اعتبار سنجی آن هستند.

مجیدزاده با اشاره به جزئیات این طرح توضیح داد: در این روش پروفایل‌های ژنی فرد مبتلا به سرطان که شامل 21 ژن است، به طور همزمان مورد مطالعه قرار می‌گیرد و بر اساس نمره‌ای که از میزان بیان ژن‌های 21 گانه به دست می‌آید می‌توانیم افرادی که واقعا نیاز به شیمی درمانی دارند را از کسانی که نیاز به شیمی درمانی ندارند تفکیک کنیم.

رییس پژوهشکده سرطان پستان جهاد دانشگاهی با تاکید بر این که یافته‌های به دست آمده از این مطالعات پیاده‌سازی شده است، افزود: مطالعات اعتبارسنجی این تحقیقات تحت نظارت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حال انجام است.

به اشتراک گذاری:

درج نظر

تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.