برای تحقق شعار «ایمنی غذا از مزرعه تا سفره» نظارت های بهداشتی تشدید می شود

معاون بهداشت در نشست خبری هفته سلامت از تشدید نظارت های بهداشتی برای تحقق شعار ایمنی غذا از مزرعه تا سفره خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (وب دا)؛ دکتر علی اکبر سیاری گفت: همه آحاد جامعه و مسئولان برای ارتقای سلامت مردم باید نظارت ها و مراقبت هایشان را درعرصه تولید، توزیع و مصرف مواد غذایی افزایش دهند.

وی افزود: سه عامل عمده و مخاطره آمیز برای سلامت، عدم تحرک و مصرف دخانیات است که اگر این سه عامل کنترل شود بسیاری از موانع پیش روی سلامت از بین می رود.

وی بیان داشت: اهمیت تغذیه باعث شده است که سازمان بهداشت جهانی امسال را سال "ایمنی غذا از مزرعه تا سفره" نامگذاری کند.

مواد غذایی ناسالم عامل 200 نوع بیماری

دکتر سیاری اضافه کرد: 200 نوع بیماری از غذای ناایمن به وجود می آید که ساده ترین آن ها اسهال است و پیچیده ترین و مشکل ترین آنها سرطان ها هستند.

وی با اشاره به اینکه سالانه 2 میلیون نفر در جهان بر اثر سوء مصرف مواد غذایی فوت می کنند، گفت: آلودگی های غذایی یا منشاء بیولوژیکی دارند مثل ویروس ها، میکروب ها، قارچ ها و انگل ها یا منشاء شیمایی دارند مانند فلزات سنگین موجود در برخی مواد غذایی.

معاون بهداشت خاطرنشان کرد: برخی آلودگی ها در نظام نادرست تولید مواد غذایی در مزارع اتفاق می افتد، برخی آلودگی ها در فرآوری آن ها و برخی دیگر در سیستم توزیع و حمل و نقل که باید برای رفع آنها اقدام کرد.

دکتر سیاری تصریح کرد: تولید کننده، عرضه کننده و مصرف کننده هر سه باید مراقبت کنند تا آلودگی های ناشی از مواد غذایی کاهش یابد، که در این عرصه، نقش رسانه ها در زمینه اطلاع رسانی به مردم و آگاهی بخشی از همه بیشتر است.

وی به آماری از کشته شدن 83 هزار کودک در چین براثر مصرف شیر خشک های آلوده در سال 2011 اشاره کرد و بیان داشت: غافل شدن از آلودگی های غذایی ممکن است باعث چنین فجایعی شود.

ضرورت کنترل مصرف نمک و شکر

معاون بهداشت اهمیت کاهش مصرف نمک و شکر را یادآور شد و گفت: مصرف نمک روزانه افراد باید 5 گرم در روز باشد که متوسط مصرف در جامعه هم اکنون 10 تا 12 گرم است. همچنین مصرف قند افراد باید روزانه 25 گرم معادل 6 قاشق غذاخوری باشد که بسیاری از افرد بیش از این میزان مصرف می کنند و در یک وعده فقط با نوشیدن نوشابه این میزان را تأمین می کنند.

وی افزود: در مواد غذایی صنعتی میزان نمک زیادی به کار گرفته می شود. مواد غذایی از رب تا پنیر و نان نمک دارند و گاهی یک فرد با خوردن 320 گرم نان می تواند 5 گرم نمک لازم را تأمین کند ولی متاسفانه مصرف بیش از این میزان با سایر موادغذایی در جامعه متداول است.

وی از تدوین استانداردهای نان و پنیر و برخی دیگر از مواد غذایی پرمصرف برای کاهش مصرف نمک، با کمک سازمان استاندارد خبر داد.

دکتر سیاری نوشابه ها، عسل، میوه ها و برخی دیگر از مواد غذایی را سرشار از شکر اعلام کرد و بیان داشت: خوشبختانه دو تولید کننده نوشابه تقبل کرده اند که میزان شکر موجود در محصولاتشان را حتی زیر 10 درصد از سقف تعیین شده کاهش دهند که اقدام خوب و قابل الگوبرداری برای سایر برندهاست.

وی معضل اسیدهای چرب ترانس بالا در محصولات روغنی مورد اشاره قرار داد و گفت: هیچ روغنی نباید اسید چرب ترانس بالا داشته باشد ضمن اینکه روغن ها باید اسید چرب اشباع شان نیز به حداقل برسد. متاسفانه برخی روغن هایی که برای تولید شیرینی ها به کار می روند هم ترانس بالایی دارند و هم اشباع شان بالاست.

وی بر لزوم افزایش مصرف میوه و سبزی نیز بین افراد جامعه تأکید کرد.

9 هزار بازرسی در نوروز 94

معاون بهداشت در ادامه گفت: نوروز امسال 9 هزار مورد بازرسی بر مراکز عرضه مواد غذایی انجام شد که 2 هزار مورد به مراجع ذیصلاح معرفی شدند و بالغ بر 300 باب مغازه نیز پلمب شد.

دکتر سیاری افزود: امسال برای تحقق سلامت از مزرعه تا سفره نظارت ها را تشدید کرده و وسایل نظارت را فراهم خواهیم آورد.

وی بر تجهیز 6 هزار بازرس بهداشت محیط و حرفه ای تأکید کرد و بیان داشت: سامانه 1490 نیز برای اطلاع رسانی مردمی فعال است و پاسخگویی به تماس ها در عرض 48 ساعت انجام می شود.

وی افزود: در نوروز 94 بالغ بر 200 هزار تماس با 1490 داشتیم که 95 درصد آنها پیگیری و منجر به نتیجه شد.

وی ادامه داد: 23 هزار رستوران در کشور مواد غذایی عرضه می کنند که برای رتبه بندی آنها و دریافت نشان سیب سلامت توسط آنان، تاکنون 4500 رستوران مورد بررسی قرار گرفته اند و امسال مابقی رستوران ها نیز بررسی خواهند شد تا مردم بدانند برای دریافت غذای سالم به کدام رستوران ها مراجعه کنند.

دکتر سیاری اظهار داشت: رستوران های مورد تأیید 3 سیب سلامت دریافت می کنند و به مردم هم توصیه می کنیم در آینده از این رستوران ها غذا تهیه کنند.

 ضرورت تقویت همکاری های بین بخشی

معاون بهداشت ضرورت تقویت همکاری های بین بخشی را در زمینه عرضه مواد غذایی سالم به مردم خاطر نشان کرد و گفت: وزارتخانه های صنایع، جهادکشاورزی، آموزش و پرورش، بهداشت و درمان و سازمان های غذا و دارو و استاندارد و همچنین قوه قضاییه در این زمینه مسئول هستند که باید روابط بین بخشی و هماهنگی هایشان را برای تحقق هرچه بهتر اقدامات و اهداف گسترش یابند.

وی در پایان انعقاد سه تفاهمنامه با وزارت آموزش و پرورش دراین خصوص را مورد اشاره قرار داد و گفت: امیدواریم این سه تفاهمنامه به ساماندهی بوفه های عرضه مواد غذایی در مدارس، کاهش چاقی و افزایش تحرک و ارتقای بهداشت دهان و دندان در دانش آموزان منجر شود.

به اشتراک گذاری:

درج نظر

تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.