دانش تولید داروی ضدسرطان «تاکسوتر» آماده واگذاری به صنعت

محققان پژوهشکده گیاهان دارویی دانشگاه شهید بهشتی با استفاده از گیاه سرخدار بومی شمال کشور اقدام به تولید داروی ضد سرطان «دوسه تاکسل» - معادل داروی «تاکسوتر» وارداتی - کردند و امیدوارند تا با واگذاری دانش فنی این دارو به شرکت‌های داروسازی زمینه خودکفایی در تامین این دارو را فراهم کنند.

دکتر حسن رضا دوست از محققان طرح تولید داروی ضد سرطان «دوسه تاکسل» در گفت‌وگو با خبرنگار پژوهشی ایسنا با اشاره به موفقیت محققان دانشگاه شهید بهشتی در تولید آزمایشگاهی ماده اولیه این دارو در سه سال قبل اظهار داشت: این ماده در مرحله آزمایشگاهی در مقیاس گرم تولید شد. این ماده دارویی پس از سنتز به کمک دستگاه و روش‌های کروماتوگرافی تولید شد و از سوی یکی از آزمایشگاه‌های مورد اطمینان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مورد ارزیابی قرار گرفت.

وی با اشاره به نتایج این ارزیابی‌ها خاطر نشان کرد: بر اساس نتایج ارزیابی‌ها،‌ آزمایشگاه این ترکیب دارویی را تایید کرد و آن را از لحاظ درجه‌ دارویی و درصد خلوص معادل داروی «تاکسوتر» دانست که به کشور وارد می‌شود.

این محقق با تاکید بر اینکه پایه اصلی این ترکیب دارویی از گیاهان دارویی است در این زمینه توضیح داد: این دارو نیمه سنتزی است به این معنا که ماده فعال از گیاه دارویی دریافت و به ماده نهایی تبدیل کردیم.

رضادوست اضافه کرد: نیمه سنتز از موضوعات مهم در حوزه شیمی است؛ چراکه از این طریق می‌توان ترکیبات با ارزش را از گیاهان دارویی استخراج و تبدیل به ماده‌ای با ارزش افزوده چند برابری کرد. 

وی ادامه داد:‌ در ابتدای اجرای این طرح ماده اولیه این داروی ضد سرطان را از خارج وارد می‌کردیم ولی با ادامه مطالعات خود موفق به تولید آن در شدیم از این رو در 100 درصد موادی که به عنوان دارو در مقیاس آزمایشگاهی تولید شد به صورت بومی بوده است.

عضو هیات علمی پژوهشکده گیاهان و مواد دارویی دانشگاه شهید بهشتی گیاه دارویی استفاده شده در این ماده دارویی را "گیاه سرخدار" ذکر کرد و یادآور شد: گیاه سرخدار با نام علمی «تاکسوس باکاتا» (Taxus Baccata) در حاشیه دریای خزر تا آذریایجان شرقی و غربی می‌رود.

رضادوست با تاکید براینکه این ماده موثر از برگ‌های این گیاه استحصال شد، ادامه داد: استحصال این ماده از برگ این گیاه صورت می گیرد که در آزمایشگاه اقدام به خالص سازی آن خواهد شد علاوه بر آن از روش کشت بافت گیاه سرخدار توانستیم ماده موثره داروی تاکسوتر را استحصال کنیم.

وی اضافه کرد: استخراج این ماده با استفاده از این روش‌ها به گونه‌ای است که پس از دریافت ماده مورد نظر از گیاه، گیاه در خاک باقی خواهد ماند و آسیبی به آن وارد نخواهد شد.

این محقق طرح تولید داروی ضد سرطانی تاکسوتر با تاکید بر اینکه محققان پژوهشکده گیاهان دارویی دانشگاه شهید بهشتی به دانش فنی این دارو دست یافتند، اظهار داشت: ادامه تولید صنعتی این دارو نیاز به زیر ساخت‌هایی چون اتاق تمیز (Clean Room) دارو از این رو ما آمادگی خود را برای واگذاری دانش فنی این دارو به شرکت‌های دارو ساز اعلام کردیم.

به گفته وی دوسه تاکسل یکی ازپرمصرف‌ترین و گران‌قیمت‌ترین داروهای مورد استفاده درکنترل و درمان سرطان‌های تخمدان، پروستات، سینه و ریه به شمار می‌رود.

به اشتراک گذاری:

برچسب ها: سرطان دارو

درج نظر

تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.