بازیابی حافظه از دست رفته در بیماران مبتلا به زوال عقل

بازیابی حافظه از دست رفته در بیماران مبتلا به زوال عقل

تحقیقات صورت گرفته توسط محققان آمریکایی نشان می‌دهد، حافظه از دست رفته در بیماران مبتلا به زوال عقل از طریق بازیابی ارتباطات سیناپسی قابل بازیابی است.

 

به گزارش سرویس علمی ایسنا، پیش از این عنوان می‌شد که خاطرات در سیناپس‌ها ذخیره شده و بیماری آلزایمر که در اثر تجمع پلاک‌های بتا آمیلوئیدی در مغز ایجاد می‌شود، منجر به از بین رفتن این سیناپس‌ها و پاک شدن خاطرات ذخیره شده در آنها می‌شود.

 

اما محققان دانشگاه کالیفرنیا در لس‌آنجلس (UCLA) مدعی شده‌اند که خاطرات در جای دیگری ذخیره می‌شوند و اگر ارتباط نورون‌ها از طریق اتصالات جدید برقرار شود، امکان بازیابی خاطرات قبلی فراهم می‌شود.

 

«دیوید گلانتس‌مان» نویسنده ارشد این تحقیق عنوان می‌کند: تحقیقات ما نشان می‌دهد که حافظه بلندمدت در سیناپس ذخیره نمی‌شود و در اصل، هسته نورون‌ محل ذخیره‌سازی حافظه است. سیستم عصبی قادر به بازسازی اتصالات سیناپسی از دست رفته است و اگر بتوان ارتباطات سیناپسی را بازیابی کرد، حافظه نیز برگشت‌پذیر است؛ اما اثبات این نتایج به انجام تحقیقات تکمیلی نیاز دارد.

 

در چند مرحله آزمایش بر روی حلزون دریایی Aplysia و نورون‌های جدا شده در ظرف آزمایشگاه، محققان قادر به کم کردن عملکردهای سیناپسی و پروتئین‌های درگیر در آن شدند؛ مهارکننده‌های پروتئین برای مختل کردن عملکرد سیناپس، آسیبی به حافظه بلندمدت وارد نمی‌کند.

 

نتایج این تحقیق در مجله eNow منتشر شده است.

به اشتراک گذاری:

برچسب ها: آلزایمر

درج نظر

تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.