ایرانیان از هر قشری در برابر استعمار، استکبار و دخالت بیگانگان همچون سروی استوار ایستاده اند

وزیر بهداشت در پیامی به مناسبت روز دانشجو تاکید کرد: دانشجوی سیاسی مطلوب در نظام اسلامی به کسی اطلاق می‌شود که در دانشگاه به درجه بالایی از بینش و درک سیاسی رسیده و در قبال سرنوشت خود، جامعه و مسائل سیاسی حساسیت لازم را داشته باشد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در پیامی به مناسبت روز دانشجو با تاکید بر اینکه بی‌گمان 16 آذرماه نیز در زمره روزهای تاریخ ساز و افتخار آفرینی است که هرگز خاطره روشن آن از ذهن و زبان ملت سربلند و بزرگ ایران پاک نخواهد شد، افزود: در این روز، سه دانشجوی حق‌طلب و آزادی‌خواه با رنگین ساختن سنگفرش‌های دانشگاه تهران به خون سرخ و جوشان خویش، سندی دیگر از روح میهن‌پرستی، آزادی‌خواهی و استقلال‌طلبی فرزندان این مرزوبوم را در پیش چشم جهانیان به نمایش گذاشتند و در گوش جهان فریاد کردند که ایرانیان از هر قشری در برابر استعمار، استکبار و دخالت بیگانگان همچون سروی استوار، ایستاده‌اند و برای استقلال کشور حاضر به نثار جان خود نیز هستند.

دکتر هاشمی در این پیام با  اشاره به شرایط حساس کنونی، سرلوحه قراردادن آرمان های اسلامی و ملی، دانش پژوهی، تعمق، نوآوری علمی و تلاش در جهت اعتلای اقتصادی و فرهنگی کشور را از وظایف دانشجویان بر شمرد و تاکید کرد که شرط لازم ایرانی سربلند و قدرتمند، داشتن جوانانی عالم و فاضل است، بی شک شرط کفایت آن نیز داشتن دغدغه سیاسی است.

متن کامل پیام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

نام‌گذاری روزها و هفته‌ها به نام حوادث تاریخ‌ساز و انسان‌های بزرگی که در طول تاریخ طلایه‌دار حرکت‌های آزادی‌خواهانه و حق‌طلبانه بوده‌اند، سنتی پسندیده و نیکوست که یاد و خاطره افتخار آفرین آنان را در ذهن و زبان نسل‌های آینده ماندگار می‌کند.

بی‌گمان 16 آذرماه نیز در زمره روزهای تاریخ ساز و افتخار آفرینی است که هرگز خاطره روشن آن از ذهن و زبان ملت سربلند و بزرگ ایران پاک نخواهد شد.

حماسه 16 آذر سال 1332، بازتاب اعتراض بر حق دانشجویان مسلمان ایران به کودتای 28مرداد و یاد‌آور عکس‌العمل منطقی و حماسه پرشکوه استقامت و پایداری جامعه دانشگاهی در برابر سلطه خارجی و خودکامگی داخلی بود.

در این روز، سه دانشجوی حق‌طلب و آزادی‌خواه با رنگین ساختن سنگفرش‌های دانشگاه تهران به خون سرخ و جوشان خویش، سندی دیگر از روح میهن‌پرستی، آزادی‌خواهی و استقلال‌طلبی فرزندان این مرزوبوم را در پیش چشم جهانیان به نمایش گذاشتند و در گوش جهان فریاد کردند که ایرانیان از هر قشری در برابر استعمار، استکبار و دخالت بیگانگان همچون سروی استوار، ایستاده‌اند و برای استقلال کشور حاضر به نثار جان خود نیز هستند. این حرکت آزادیخواهانه در آن سال‌ها توانست همچون فریادی‌رسا و پرطنین،‌ طلیعه و تکوین جنبشی را رقم بزند که بعدها جنبش دانشجویی نام گرفت.

جنبش دانشجویی ایران که تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی بیشترین‌ مساعی خویش را مصروف تقابل و‌ مبارزه با نظام‌ منحط سیاسی‌ حاکم بر کشور و ایجاد انقلاب‌ نموده بود، بعد از پیروزی انقلاب به برکت برخورداری از نظامی اسلامی مستقل، مردمی، عدالتخواه و خادم مردم؛ با افتخار وارد عرصه‌ « تعامل» با نظام و مشارکت‌ سیاسی‌ شد.

در شرایط پیش آمده پس از انقلاب، صیانت از نظام نوپای اسلامی، حضور فعال و مؤثر در دفاع مقدس، تلاش برای پیشبرد آرمان‌های بلند معمار کبیر انقلاب  حضرت امام خمینی(ره) و رهبر فرزانه انقلاب حضرت آیت‌الله خامنه‌ای و مجاهدت برای آبادانی و پیشرفت میهن اسلامی، از افتخارات ارزشمند جنبش دانشجویی محسوب می‌شود.

در شرایط حساس کنونی نیز دانشجویان با سرلوحه قرار دادن آرمان‌های اسلامی و ملی خویش، وظیفه دانش‌پژوهی، تعمق، نو‌آوری علمی و تلاش در جهت اعتلای اقتصادی و فرهنگی کشور را هرگز از منظر خویش دور نخواهد ساخت.

بدون هیچ تردیدی، امروز نیز تبیین کارکرد‌های دانشگاه به عنوان یکی از مهم‌ترین بخش‌های ساختار علمی و فرهنگی کشور و نقشی که دانشجویان در این زمینه به عهده دارند؛ به خوبی مبین ضرورت تلاش مجدانه و جهادگونه دانشجویان در علم‌آموزی و دانش پژوهی است. شرط لازم ایرانی سربلند و قدرتمند داشتن جوانانی عالم و فاضل است، بی‌شک شرط کفایت آن نیز داشتن دغدغه سیاسی است. سیاسى بودن دانشجو بدین معناست که یک دانشجوی مؤمن و متعهد تنها نباید در محور مسائل فردى و شخصی خود متمرکز باشد و از رویدادهای جامعه و جهان غافل گردیده  و نسبت به آن بی‌تفاوت باشد، بلکه باید با اصول و مبانى منطقی و معقول به تحلیل حوادث و رویدادهاى جهانى و داخلى بپردازد و موضع مناسب و قاطع اتخاذ نموده و حساسیت لازم را دارا باشد. از این منظر، دانشجوی سیاسی مطلوب در نظام اسلامی به کسی اطلاق می‌شود که در دانشگاه به درجه بالایی از بینش و درک سیاسی رسیده و در قبال سرنوشت خود، جامعه و مسائل سیاسی حساسیت لازم را داشته باشد.

در پایان، اینجانب ضمن تکریم و تعظیم بلند همتی و مقام رفیع دانشجویان، با گرامیداشت سالگرد حماسه ملی 16 آذر که با ایام اربعین حسینی و 28 صفر مقارن شده، با نثار سلام و درود خالصانه خود به ارواح پاک سه دانشجوی شهید « قندچی، بزرگ نیا و شریعت‌رضوی»، یاد و خاطرة جاوید همه شهیدان راه استقلال و آزادی و دیگر شهیدان دانشجو در عرصه‌های انقلاب و دفاع مقدس را گرامی می‌دارم.

به امید آن که دانشجویان و دانشگاهیان فهیم و فرهیخته ما با الگو‌گیری از انقلاب کربلا و قیام رهایی‌بخش و انسان‌ساز حسینی نه تنها در این روز - بلکه در همه ایام - جلوه‌های نوینی از آگاهی و مسؤولیت‌پذیری توأم با فضیلت و اخلاق و قرین با آزادمنشی و قانون‌گرایی را به نمایش بگذارند و اسوه‌‌هایی حسنه برای سایر آحاد جامعه باشند. اینچنین باد.

به اشتراک گذاری:

درج نظر

تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.