درمان ام اس با پیوند سلول های بنیادی

مطالعات اخیر نشان می دهد، شیمی درمانی و پیوند سلول های بنیادی در درمان ام اس موثر است.به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از هلث، تابحال شیمی درمانی فقط برای درمان انواع سرطان مورد استفاده قرار گرفته است؛ ولی تحقیقات جدید نشان می دهد روش تهاجمی شیمی درمانی، علاوه بر نابود کردن سلول های سرطانی، در درمان ام اس نیز موثر است.

در این روش، در ابتدا سیستم ایمنی با شیمی درمانی تخریب می شود، سپس با استفاده از سلول های بنیادی بیمار که قبل از شیمی درمانی جمع آوری شده، مجددا ترمیم می شود. این روش، پیوند سلول های بنیادی نام دارد. نتایج این روش درمانی در چند بیمار مبتلا به ام اس که حتی قادر به انجام امور ساده روزمره هم نبودند، موفقیت آمیز گزارش شده است.
محققان معتقدند که این روش نیازمند تحقیق و بررسی بیشتر است و هنوز نمی توان آن را برای تمام بیماران مناسب دانست؛ از طرفی هزینه ای بیش از 40 هزار دلار در بردارد.
مولتیپل اسکلروزیس یا MS، یک بیماری مزمن عصبی است که در آن سیستم ایمنی بدن به بافت های سالم سیستم اعصاب مرکزی حمله می کند. ام اس بر اثر پاسخ سیستم ایمنی بوجود می آید و باعث التهاب در سیستم اعصاب مرکزی می شود. التهاب، سبب نابودی میلین می شود. میلین یک بافت چربی است که از رشته های عصبی محافظت می کند. 
از دست دادن بینایی، بی حسی، مشکلات حرکتی و تمرکز و اختلال در تعادل از مهمترین عوارض بیماری ام اس محسوب می شوند.

به اشتراک گذاری:

درج نظر

تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.