درمان بیماران ام‌اس با پیوند سلولی

دانشمندان با همکاری کالج پزشکی بیلور در آمریکا، در تحقیقی جدید نشان داده‌اند اعمال میزان بالای نوعی درمان سرکوب دستگاه ایمنی با «پیوند سلول‌های بنیادی خونساز اتولوگ» یا HDIT/HCT (سلول‌هایی که از خود فرد گرفته‌ شده‌اند)به بیماران مبتلا به «اسکلروز چندگانه عودکننده-فروکش‌کننده» (RRMS)، موجب فروکش‌کردن مداوم بیماری و بهبود عملکرد عصبی آن‌ها می‌شود.

 به گزارش سرویس پژوهشی ایسنا، بر اساس نتایج بررسی‌های انجام‌شده، از 24 بیماری که این نوع درمان را دریافت کردند، میزان بقای عاری از حادثه آن‌ها ظرف سه سال 78.4 درصد بود. این نوع بقا، به عنوان بقای بدون مرگ یا بیماری ناشی از از دست‌دادن عملکرد عصبی، عودکردن بالینی بیماری یا زخم‌های مشاهده‌شده در تصویربرداری تعریف می‌شود.

 این در حالی بود که میزان بقای عاری از پیشرفت بیماری یا بقای عاری از عودکردن بالینی به ترییب 90.9 و 86.3 درصد ظرف سه سال بودند.

 ام‌اس، بیماری ناتوان‌کننده‌ای است و اکثر بیماران مبتلا به RRMS که چنین درمان‌های اصلاح‌کننده این بیماری را دریافت کردند، بهبودی در بیماری‌شان را تجربه کردند. در این تحقیق، پیوند سلول‌های خونساز اتولوگ (استفاده از سلول‌های خود بیمار) در بیماران مبتلا با هدف حذف سلول‌های ایمنی عامل بیماری و تنظیم‌مجدد سیستم ایمنی بررسی شد.

 تیم علمی کارآیی مداخله زودهنگام با رویکرد HDIT/HCT در بیماران مبتلا به RRMS و بهبود وضع بیماران را مطالعه کرد.

 نویسندگان این مقاله اعلام کردند با اعمال رویکرد مزبور، ارتقا در ناتوانی عصبی، کیفیت زندگی و همچنین وضعیت عملکردی بیماران مشاهده شد.

 جزئیات این بررسی در نشریه JAMA Neurology قابل‌مشاهده است.

به اشتراک گذاری:

درج نظر

تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.